OFPOF

Yapılmaması Gereken Yemek Pişirme Hataları

-
1.5b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yapılmaması Gereken Yemek Pişirme Hataları
3.914 izlenme
-

Mutfakta çoğu zaman farkında olmadan yaptığımız ancak yapmamamız gereken basit ve önemli hatalar.

1. Tavayı çok fazla doldurmak.

Tavayı çok fazla doldurmak.

Tavada bir şeyler kızartırken tavayı çok fazla doldurmak sık yapılan bir hatadır. Tavayı gereğinden fazla doldurduğumuzda ısının eşit ve yeterli dağılmasına engel olmuş oluruz. Etleri kolay ve eşit derecede pişirmek için tavadaki etlerin arasında en az ikişer parmak boşluk olmalı ve etler birbirine temas etmemelidir.

2. Makarna suyuna az tuz atmak.

Makarna suyuna az tuz atmak.

Makarnayı tatlandıran ve aromasını açığa çıkaran şey tuzdur. Bu yüzden makarna suyuna bol miktarda tuz atılmalı ve makarnalar tuzlu su kaynadıktan sonra tencereye konulmalıdır. 

3. Kızartmada zeytinyağı kullanmak.

Kızartmada zeytinyağı kullanmak.

Zeytinyağı oldukça sağlıklı bir yağ olasına rağmen diğer sıvı yağlara göre daha düşük bir yanma noktasına sahiptir. Kızartma gibi yüksek ısı kullanılan bir pişirme işleminde zeytinyağı yanar ve sağlıklı olmak yerine vücudumuz için zararlı hatta kanserojen hale gelir. Özellikle sızma zeytinyağının yanma noktası son derece düşüktür. Bundan kaçınmak için kızartmalarda riviera zeytinyağı ya da ayçiçek yağı kullanılmalıdır. 

4. Un gibi katı maddeleri sıvı ölçü kabıyla ölçmek.

Un gibi katı maddeleri sıvı ölçü kabıyla ölçmek.

Un gibi maddeleri sıvı ölçme kabıyla ölçmek yanlış ölçümlere neden olur, çünkü unun ve sıvının yoğunluğu farklı olacaktır, ayrıca unun içinde kalan hava kabarcıkları da ölçümü hatalı yapar. Bunun yerine ufak bir ölçekle unu alıp üstündeki fazla unu sıyırmak daha isabetli bir ölçüm sağlar.

5. Soğuk eti çok sıcak tavaya atmak.

Soğuk eti çok sıcak tavaya atmak.

Dolap soğukluğundaki eti bir anda çok sıcak tavaya atmak eşit şekilde pişmesini önler. Bunun önüne geçmek için eti oda sıcaklığına gelene kadar dışarıda bekletip ardından sıcak tavaya atmaktır, böylece etin dışı ve içi daha eşit pişmiş olur.

6. Sarımsakları çok erken eklemek.

Sarımsakları çok erken eklemek.

Sarımsaklar çabuk pişip yanabildiği için soğanlarla birlikte eklenmemelidir. Sarımsakları eklemek için en uygun zaman yemeğin suyunun eklenmesinden biraz öncedir, böylece sarımsaklar aromalarını salabilecek kadar pişerler ancak yanmamış olurlar.

7. Ispanak gibi yeşillikleri ıslakken yağda pişirmek.

Ispanak gibi yeşillikleri ıslakken yağda pişirmek.

Tavada ıspanak gibi yeşillikler veya mantar soteleyecekseniz, tavaya kesinlikle ıslak atmayın. Çünkü üzerlerindeki su tavadaki yağın sıçramasına neden olacaktır. Ayrıca ıspanak ya da mantar gibi besinler ısıyla birlikte içlerindeki suyu kaybettikleri için hacimleri çok küçülür, bu yüzden göz kararınızdan biraz fazla pişirmeye dikkat edin.

8. Eti pişirdikten sonra hemen kesmek.

Eti pişirdikten sonra hemen kesmek.

Et piştikten hemen sonra kesmek pek uygun olmaz, çünkü pişme sırasında etin içindeki su çok ısınır ve kaynar, et piştikten sonra kesmeden önce birkaç dakika dinlendirilmelidir ki etin içindeki sıvılar tekrar etin içine dağılsın.

9. Bütün sebze - meyveleri buzdolabında saklamak.

Bütün sebze - meyveleri buzdolabında saklamak.

Ne kadar doğru gibi gözükse de bu aslında bir yanlış. Bazı sebze ve meyveleri buzdolabı dışında saklamak daha doğru çünkü buzdolabında tatları ve dokuları değişebiliyor. 

Buzdolabında saklanmaması gereken gıdalar: Soğan, sarımsak, muz, domates, patates, çikolata, kavun(kesildikten sonra buzdulabına), tatlı erikler, armut, kabak. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.