OFPOF

Yanlızca Kıbrıslıların ve Kıbrıs'ta Yaşayanların Bildiği 7 Lezzet

-
244
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yanlızca Kıbrıslıların ve Kıbrıs'ta Yaşayanların Bildiği 7 Lezzet
321 izlenme
-

Eğer Kıbrıslıysanız ya da yolunuz bir süreliğine Kıbrıs'a düşmüşse bu lezzetlerden uzak kalmamışsınızdır.

Yurt dışı tatillerinde en çok karşılaşılan sorunlardan biri yemek konusudur. Gittiğiniz şehrin ya da ülkenin yemekleri kimi zaman damak tadımıza uymayabilir. Böyle durumlarda ya damak tadımıza en uygun yemeği bulmaya çalışır, ya da gittiğimiz yerde bulunan türk restoranlarını aramaya başlarız. Bu durum kimileri içinse hiç sorun olmaz. Özellikle farklı tatlar denemekten hoşlanan tatilciler için her ülkenin yöresel yemeğini tatmak tatilin en önemli parçasıdır. Kıbrıs, bu iki tip seyahat severlerinde beklentisini karşılayabilen ender tatil rotalarından. Öncelikle Kıbrıs yemek kültürünün Türk yemek kültürüyle bir bir aynı olduğunu söyleyebiliriz. Yeni tatlar keşfetme konusunda ise sunduğu alternatifler oldukça geniş bir yelpazeye sahip. İşte, herkesi mutlu etmeyi başaran yöresel Kıbrıs lezzetleri.

1. Hellim

Hellim

Kıbrıs'ın en ünlü yiyeceğinin hellim olduğunu biliyoruz. Hellim peyniri Kıbrıs'a özgü yarı sert özellikte bir peynir çeşidi.

2. Şeftali Kebabı

Şeftali Kebabı

Şeftali kebabı, koyun ya da keçi etinin kıymasının, maydanoz ve baharatlarla yoğrulduktan sonra hayvanın terp adı verilen içyağına sarılması ve köfte halinde hazırlanarak kömürde pişirilmesi suretiyle yapılır. İçinde şeftali yoktur. Şeftali kebabı denmesinin sebebi, aslında isminin Şef Ali kebabı olmasıdır.

3. Kolakas

Kolakas

Kolakas, gölevez de denilen, Kıbrıs'ta çok sevilen patatese çok benzeyen bir bitkidir. Bir adedi 4-5 kiloyu bulabilir. Kolakas yemeği de tavuklu ve etlisi olan, etli ya da tavuklu patates gibi yapılan bir yemektir.

4. Molehiya

Molehiya

Molehiya yemeği, ismini özel olarak yetiştirilen Molehiya bitkisinden alır. Bu bitki, yazın kurutulur ve bir müddet saklanır. Kuzu ya da tavuk etiyle pişirilir ve pilav turşu ikilisiyle servis edilir. Gurbette olan Kıbrıslıların en çok özlediği yemeklerdendir.

5. Ceviz Macunu

Ceviz Macunu

türk kahvesi ya da soğuk suyla servis edilen, yapımı bir hayli meşakkatli olan, Kıbrıs'a özel bir tatlıdır. Görünüşü incir reçeli kıvamında olsa da tadı çok daha ileri seviyededir.

6. Çakıstez

Çakıstez

Kıbrıs'a özgü zeytindir. Zeytin kırıldıktan ve suda bekletildikten sonra kekik, sarımsak ve limonla salamura edilir.

7. Magarına bulli

Magarına bulli

Kıbrıs'a özgü bir tavuklu makarnadır. Magarına, makarna; bulli tavuk anlamına gelir. Tavuğun haşlandığı suda makarnanın pişirilmesi püf noktasıdır. Makarnanın üstüne hellim, soslu tavuk dökülür. Tavuk sosu salçalı ya da limonlu olabilir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.