OFPOF

Mutlaka Gaziantep'e Gitmenizi Sağlayacak 10 Harika Lezzet

-
331
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Mutlaka Gaziantep'e Gitmenizi Sağlayacak 10 Harika Lezzet
0 izlenme
Ofpofer
-

Yakınından geçiyorsanız kesinlikle Gaziantep'e de uğrayın deriz aksi takdirde kaçıracağınız lezzetlerden dolayı pişman olmak istemezsiniz.

UNESCO, 2015 yılında Gaziantep mutfağını gastronomi dalında korumaya aldı. Böylesine güzel lezzetler için gerekli bir durum tabi. 291 çeşit lezzete sahip Gaziantep mutfağının başlıca lezzetlerini sizler için derledik. Bu yemekleri incelerken acıkma ihtimalinizi unutmayın bir de. 

1. Katmer

Katmer

Baklava hamuru kadar ince açılan yufkanın içine fıstık ve kaymak konulduktan sonra bir bohça gibi kapatılıyor. Fırına verildikten sonra çıtır çıtır mükemmel bir lezzet ortaya çıkıyor. Ağır bir tat olduğundan yanında süt ile tüketiliyor. Antep'te 9'a kadar katmer yiyebilirsiniz zira 9'dan sonra bulunmaz, bulunsa bile taze olmaz. 

2. Beyran

Beyran

Kuzunun boyun etinden yapılan beyranın bol sarımsaklı, bol tereyağlı, acılı, acısız çeşitleri vardır. Bu boyun etinin özelliği yeterince kaynatılınca iplik gibi tel tel olması ve aşırı yumuşak olmasıdır. Sabah dörtte ustalar beyranı hazırlamaya başlarlar. Beyran yiyebilmeniz için güneş doğduktan biraz sonra çıkmanız gerekir. 

3. Fıstık Ezmesi

Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi çok hafif bir tatlıdır. Artık Türkiye'nin her yerinde fabrikasyon olarak satılmaktadır. Çikolata yerine deneyin deriz. 

4. İçli Köfte

İçli Köfte

İçli köftenin içinde kıyma, ceviz, fıstık, soğan gibi isteğe uygun olarak doldurulan daha sonra ise yine isteğe bağlı olarak yağda kızartılıp veya suda haşlanan çeşitleri vardır. Yapımı saatler alan zahmetli bir yemektir. Fakat artık makinesi çıktığı için hanımların işini kolaylaştırmıştır.

5. Yuvalama Çorbası

Yuvalama Çorbası

Aslında Antep'te bu yemeğe çorba demek bir tür hakarettir. Çünkü günler öncesinden pirinç unu ve kıyma ile yapılan hamur elde özenle mercimek büyüklüğünde yuvarlanır ve kaynatılır. Yuvarlama aşaması komşularla bir araya gelinerek yapılır. Yani yine yapılması zahmetli bir yemektir. Genelde bayram günleri tüketilir.

6. Billuriye

Billuriye

Billuriye, tamamen fıstıktan yapılmış gibi görünsede aslında iki kat kadayıfın arasına fıstık konulmasıyla yapılır. Hazırlanan bu ince tatlı kadayıf ocağında pişirilir. Daha sonra üzerine sıcak şerbeti dökülür. Biraz soğuduktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz. Sırrı ustalarında saklı olan bu tatlı Antep'te bulunan tüm tatlıcılarda vardır.

7. Patlıcan Kebabı

Patlıcan Kebabı

Anteplilerin tabiriyle "balcan kebabı". Anteplilerin en çok tercih ettiği fırın yemeklerinden biridir. Patlıcanlar belirli büyüklükte kesilir ve kesilen bu patlıcanlar arasına kıyma koyulur. Daha sonra domates ve biberle fırına atılır ve pişer. Denemenizi öneririz. 

8. Baklava

Baklava

Baklavanın ününü duymayan kalmadı zaten. Kat kat ince bir şekilde açılmış ve bir ustalık eseri olan yufkalardan oluşur. Isırdığınız an o çıtırtı sesi bile mutlu olmanıza yeter. Baklavanın tadını aldığınız an kalori hesabı yapmayı bile bırakabilirsiniz. 

9. Alinazik

Alinazik

Alinazik patlıcan ve et ile yapılan bir ana yemektir. Servis etmeden önce yemeğin üzerine mutlaka tereyağı kullanılarak hazırlanmış biberli yağ gezdirilir. 

10. Lahmacun

Lahmacun

Antep lahmacunu soğansız olur. Soğan yerine içine sarımsak katarlar. Açılmış hamurun üzerine kıyma, maydonoz, biber, domates, sarımsak ve çeşitli baharatlarla tatlandırılmış çeşni sürülür. Ve yine fırında pişerek sofralarımızı süsler. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.