OFPOF

Makarna Hakkında Bilmedikleriniz

-
1.6b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Makarna Hakkında Bilmedikleriniz
1.188 izlenme
Ofpofer
-

Kim demiş makarna şişmanlatır diye?

Sağlıklı beslenme çerçevesinde yerini alan temel besin maddelerinden biri olan makarna, normal buğdaydan daha koyu, protein bakımından daha zengin bir buğday türü olan durum buğdayından yapılmaktadır. Biz makarnayı unlu bir mamül zannediyoruz değil mi ? YANLIŞ gerçekte saf irmikten üretiliyor. İrmiği su ile yoğurup kalıptan geçiriyorlar, sonra ise biçim verip kurutup paketliyorlar...

Makarna Hakkında Bilmedikleriniz-8730w5n794

Ülkemizde Öğrencilerden Tut Üşengeçlerin Dahi Severek Tükettiği Makarna:

★ Hem Ucuz, Hesaplı
★ Yapımı pratik ve Kolay
★ Muhteşem Lezzetli ve Süslenebilir Yapıda
★ Kolayca Saklanabilen Raf Ömrü Uzun
★ Kolayca Bakkalda Dahi Bulabileceğimiz Bir Besin
★ Yüksek Besin Değerine Sahip (Doygunluk)
★ Biçimsel Olarak Süslenebilir 40'tan Fazla Türü Var

Makarna Hakkında Bilmedikleriniz-030yembaze

Biz Türkiye olarak özellikle spagetti, fiyon k ve burgu şekilde tercihimizi yaparken makarnanın yıllık tüketimi kişi başına yaklaşık 5.2 kg. olarak hesaplanmıştır.En başta dediğim gibi ülkemizde makarnanın kilo aldırdığına dair YANLIŞ bir inanış bulunmakta. Halbuki makarna şişmanlatmaz. 100 gr. pişmemiş makarna 355 kkal. enerji, 77 gr. karbonhidrat, 11 gr. protein ve 0.3 gr. yağ içerir. Bunun yanısıra folik asit, niasin A, B1  ve B2 vitamini ile demir, kalsiyum, çinko, potasyum ve fosfor gibi minerallerde içerir. Dolayısıyla makarna düşük enerji içermesine rağmen besleyici ve son derece besin değeri yüksek bir besindir. Ancak makarnaya eklenen ev tipi yap ve/veya soslar onun kalori içeriğini olumsuz olarak etkilemektedir.

Makarna Hakkında Bilmedikleriniz-pbk8atvv0x

dünya sağlık Örgütü günlük enerji ihtiyacının %55-60'ının karbonhidrat, %25-30'unun yağ, %12-15'inin ise protein değeri yüksek olan besinlerden karşılanmasını vurguluyor. Makarna kompleks karbonhidrat ve düşük ölçüde yağ içerdiği için diyetisyenlerin beslenme programlarında sıklıkla tercih ettiği ve haftada en az 3-4 kere yenilmesi gereken bir besin olduğunu öneriyorlar.

Makarna Hakkında Bilmedikleriniz-oh4rq1vd75


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık