OFPOF

Kültür Mozaiğini Yansıtan 10 Yöresel ve Etnik Yemek

-
973
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Kültür Mozaiğini Yansıtan 10 Yöresel ve Etnik Yemek
795 izlenme
Ofpofer
-

Lezzet dolu yöresel ve etnik yemeklere rağbet giderek artıyor. Bol yemeli içmeli gezi programlarının bunda büyük etkisi olsa gerek.

1. Amasya Bakla Dolması

Amasya Bakla Dolması

Yedikçe yenilesi bir yemek; yaprak sarması iç baklayla yapılıyor. Tencerenin dibine konulan kuzu etleri yemeğe apayrı bir lezzet katıyor.

2. Kırşehir Pilavı

Kırşehir Pilavı

Sade bulgur pilavının et suyu ve tereyağ birleşimiyle muhteşem bir tada dönüşmesidir. Kırşehir'e özgü bir yemektir, tepsiye önce pilav konulur üzeri haşlanmış parça etle kapatılır. Eskiden köylerde gezen organik tavuklarla da yapılırmış.

3. Boşnak Mantısı

Boşnak Mantısı

Elde açılan börek yufkasının aralarına bolca soğanlı satır kıyması konularak hazırlanır. Şekil verilerek fırınlanır. Sıcak sıcak üzerine sarımsaklı yoğurt ve pul biberli tereyağ dökülür.

4. Laz Böreği

Laz Böreği

Yufkaları incecik açılarak yapılan bir Karadeniz lezzetidir. Arasına yörenin nefis sütleriyle yapılan muhallebi kıvamlı bir çeşit kaymak konur ve fırınlanır. Çıktıktan sonra üzerine şerbet dökülür.

5. Arnavut Ciğeri

Arnavut Ciğeri

Taze ciğer küp küp doğranır, unlanarak kızgın yağda kızartılır. İçine soğan, yeşil salata konur, limon sıkılır, soğuk başlangıç veya meze olarak değerlendirilen bir lezzettir.

6. Eskişehir Tatar Böreği

Eskişehir Tatar Böreği

Kırım Tatarları sayesinde Anadolu'ya yayılmış bir börek türüdür. Farklı yörelerde değişikliğe uğrasa da genellikle yuvarlak açılan hamurun içine kıyma çiğ olarak konulur katlanarak yağda kızartılır.

7. Kars Ketesi

Kars Ketesi

Mayalanmış hamurun açılarak içine önceden hazırlanmış tereyağda kavrulmuş un konularak şekil verilir. Fırında kızartılır.

8. Çerkez Tavuğu

Çerkez Tavuğu

Ekmek içi, ceviz ve sarımsak birlikte öğütülür tavuk suyu ile bir harç yapılır. Ayıklanmış ve küçücük parçalar haline getirilmiş tavuk etleri bu harca karıştırılır, lezzetli bir mezedir.

9. Bayburt Lorlu Pazı Sarması

Bayburt Lorlu Pazı Sarması

Yağlı lor peyniriyle pazı yaprakları sarılır, tepsiye dizildikten sonra üzerine manda kaymağı konulur ve fırınlanır.

10. Süryani Tatlısı Harire

Süryani Tatlısı Harire

Mardin'de süt, vanilya, pekmez, nişasta ile yapılan besleyici bir muhallebidir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.