OFPOF

Gaziantep'i Gastronomi Şehri Yapan, Gaziantepli Olmayanların Az Bildiği 7 Yemek

-
9.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Gaziantep'i Gastronomi Şehri Yapan, Gaziantepli Olmayanların Az Bildiği 7 Yemek
32.379 izlenme
Ofpofer
-

Gastronomi dalında UNESCO tarafından Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil edilen Gaziantep'in başarısını sağlayan turistlerin az bildiği 7 yemek.

Gaziantep, gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) "Yaratıcı Şehirler Ağına" girdi. UNESCO, 33 ülkeden 47 kenti "Yaratıcı Şehirler Ağına" aldı. Gaziantep, UNESCO'nun aldığı kararla, bu alanda Türkiye'nin öncü şehir olma özelliğini kazandı. 2004 yılında dünyanın 116 farklı kentin katılımıyla kurulan Yaratıcı Şehirler Ağı (Creative Cities Network), "El sanatları ve halk sanatı", "dizayn", "sinema", "gastronomi", "edebiyat", "müzik" ve "görsel sanatlar" alanında gerçekleştiriliyor. Şu ana kadar UNESCO gastronomi listesine dünyadan sadece sekiz kent kabul edilmişti. Zengin mutfak kültürüyle Gaziantep, 9. kent olarak bu listeye eklendi.

1. Bir lezzet fırtınası beyran

Bir lezzet fırtınası beyran

Pirinç, et ve yağın mükemmel birleşimi.

2. Küşneme Kebab

Küşneme Kebab

Koyunun sırt bölgesinden elde edilen ve her koyundan en fazla 200 gram civarı elde edilen küşneme etin bol dinlendirilerek yapılan kebap. Ağızda dağılırken ki mutluluk Ayrı bir haz. Sakın kuşbaşı kebapla karıştırmayın.

3. Kuru Antep Dolması

Kuru Antep Dolması

Kurutulmuş patlıcan, biber ve kabaktan oluşan kurulukların tekrar buhar yardımıyla çözülüp normal dolma usülü ile hazırlanması. Ve mutlu son.

4. Yenidünya Kebabı

Yenidünya Kebabı

İlkbahar aylarında yeni dünyanın çıkmasıyla başlayan lezzet furyası. Şişlere bir yeni dünya bir kıyma saplanmasıyla hazırlanır.

5. Peynir Böreği

Peynir Böreği

Lokantalarda çok bulamayacağınız fıstıklı peynir böreği , iç evde hazırlanır. Gaziantep'e özgü pide fırınlarında pişirilir. Bu nedenle şehre gelen yabancılar bu lezzetten yoksun kalır.

6. Zeytin Böreği

Zeytin Böreği

Türkiye'de aadece Gaziantep'te yiyebileceğiniz, ancak restaurantlarda bulamayacağınız bir lezzet. Ne yazık ki Gaziantep'te tanıdık yada akrabanız varsa evinde yiyebilirisiniz. Çünkü içi evlerde hazırlanır ve pide fırınında pişirilir.

7. Nohut Dürümü

Nohut Dürümü

Nohut Dürümü, Gaziantep'in vazgeçilmez lezzetlerinden. Kemikli et suyuyla kaynatılan nohut kırmızı biberle terbiye edilerek dürüm ahline getirilir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.