OFPOF

Dünyanın En Pahalı 8 Yiyeceği

-
267
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dünyanın En Pahalı 8 Yiyeceği
177 izlenme
Ofpofer
-

Fiyatları görünce karnınız doyacak. Bende yemek yemenin bu kadar pahalı olduğunu bilmezdim.

1. Beyaz Trüf Mantarı

Beyaz Trüf Mantarı

Dünyanın en kıymetli mantarlarından olan ve yetişmesi son derece zor. Bu mantar türünün kilosu yaklaşık olarak 33.000 türk Lirası. Hatta bazen 65.000 Türk Lirasına kadar fiyatları yükselmektedir. Başta İtalya ve Fransa’da yetişen trüf mantarı türü genellikle Michelin yıldızlı şefleri tarafından kullanılmaktadır.

2. Safran

Safran

Ülkemizde de yetişen ve dünyanın en pahalı baharatı olan safran genellikle, Yunan, Fas, İran ve Asya mutfaklarında tercih edilir. İyi kalitede gerçek bir safranın kilosu yaklaşık 24.000 TL’dir.

3. Beluga Havyarı

Beluga Havyarı

Soyu tükenme tehlikesi altında olan Mersin balıklarının en büyüğü olan ve Hazar Denizi’nde bulunan Beluga cinsinden çıkarılan bu havyarın kilosu yaklaşık olarak 22.000 TL’dir. Beyaz renkli olanı çok ender bulunur ve bu yüzden çok daha pahalıdır. Genelde kanepe olarak şampanya veya buzlu vodka ile servis edilir.

4. Chocopolige (Le Madeline au Truffle)

Chocopolige (Le Madeline au Truffle)

Danimarkalı Fritz Knipschildt tarafından yaratılan Le Madeline au Truffle isimli çikolata çeşidinin kilosu 9000 TL’den satılmaktadır. Tamamen el yapımı ve doğal ürünler kullanılarak imal edilen bu çikolata üzerinde bazen saf altından süslemeler bulunur.

5. Matsutake Mantarı

Matsutake Mantarı

Dünyada nadir bulunan mantar türlerinden biri olan bu mantar çeşidi trüf mantarına benzemekle birlikte Japon mutfağında daha çok kullanılmaktadır . Kilosunu 4500 TL’den satın alabileceğiniz bu güçlü aromalı mantar çeşidi Japonya’nın yanı sıra Kanada, İsveç, Japonya, amerika, Çin ve Finlandiya’da yetişmektedir.

6. Kopi Luwak Kahvesi

Kopi Luwak Kahvesi

Asya Misk Kedisi'nin (Paradoxurus hermaphroditus) kahve çekirdeklerini yemesi ve hayvanın sindirim sisteminden geçmesi sonrası hazırlanan bu kahve çeşidinin kilosu 2600 TL’dir.

7. Wagyu Eti

Wagyu Eti

Bu et hakkında sayısız gerçek dışı hikaye üretilmiştir. Bunlardan bazıları hayvanlara masaj yapılması ve müzik dinletildiği yönündedir. Gerçek olan ise ineklerin, bira fabrikasından çıkan fermante edilmiş buğday ile beslenmeleridir. Bunun yanı sıraJaponya’nın temiz dağ havası ve suyu hayvanın etini daha değerli kılmaktadır. Kilosu yaklaşık 2200 TL’dir. Kıymanın kilosu 40 lira olunca şükredebiliriz artık.

8. Lux Gold Cupcake

Lux Gold Cupcake

O kadar yemeğin üstüne şöyle güzel bir tatlı. Tabii 1250$'ınız varsa. Bu cupcake Food Network ekibi tarafından şeftali, şampanya reçeli, özel Chateau d'Yquem tereyağı ve 24 Ayar altın yapraklarından yapılmıştır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.