OFPOF

Dünyanın En Güzel Yemeklerinin Türkiye'de Olduğunu Kanıtlar Nitelikte 13 Fotoğraf

-
760
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dünyanın En Güzel Yemeklerinin Türkiye'de Olduğunu Kanıtlar Nitelikte 13 Fotoğraf
532 izlenme
-

Dünyanın en güzel mutfağı nitekim bize aittir bunu bilmeyenimiz yoktur. Bizde bunları görselledik, derledik sizlerin damak tadına sunduk.

1. Mezeler

Mezeler

Ülkemizin mezeleri bütün dünyanın dilindedir. Buraya gelipde bu mezelerden tatmamış insan hiç bir şey görmeden gitmiştir.

2. İçli Köfte

İçli Köfte

İçli köftemizin tarihi 1700'lere kadar dayanmaktadır. Bulgurun hamur haline getirilip içinin kıyma ve patates gibi malzemelerle harmanlanmasıyla ortaya çıkmış efsanevi bir lezzettir.

3. Künefe

Künefe

Ah künefe ah. Kadayıf ve peynirden yapılan sımsıcak gövdesine çatalı batırdığınızda içindeki o erişken peynirin tabaktan ayrılmak istemeyip adeta dans edercesine ben dünyanın en güzel tatlısıyım diyen künefe. Bu tada erişmek için neler yapmaz ki insanoğlu.

4. Kuzu Tandır

Kuzu Tandır

Kuzunun bacak etinden yapılan insanların olmadığı ortamda adeta milattan öncesinde yaşıyormuşcasına hiç bir alet edevattan yardım almadan elle dalınması büyük bir zevk veren kuzu tandır. Et o kadar yumuşaktır ki koyun o eti görse ağzı sulanır.

5. Kahvaltı Soframız

Kahvaltı Soframız

Çayından tahinine tahininden Bergama tulum peynirine menemenine yumurtasına balına reçeline zeytinine biberine salatalığına domatesine ve sayamayacağımız bir çok besine eşlik eden o meşhur o dillere desten memleketimin kahvaltısı hiç bir şeye değişilmez.

6. İmam Bayıldı

İmam Bayıldı

İsmini nereden aldığı pekde bilinmeyen. Memleketimizde birçok espiriye ve fıkraya alet olmuş imam bayıldı. İmam bayıldımı bayılmadımı bilinmezde o tadı bir kez almış olan gözü açık gitmez. 

7. Kaburga Dolma

Kaburga Dolma

Anlatılmaz yaşanır. O yüzden hiç girmiyorum. Ama ufak bir tiyo vereyim doğuda en makbulü yenir bu kurban olduğumun.

8. İskender

İskender

Evet. Geldik o meşhur. Avrupada ağızdan ağıza dolaşan dünyada belkide yemeyenin kalmadığı o efsanevi yemeğe. Bu yemek hakkında pekde söylenecek birşey yok aslında. Yemek dedim kusura bakmayın. O bir efsane.

9. Lahmacun

Lahmacun

Yandım dedikçe buz gibi ayran edalı cilveli lahmacun.

10. Mantı

Mantı

Kayseride makbuldür. Ama ülkemin her karış toprağında bulunan bir mükemmeliyetdir.

11. Menemen

Menemen

Evet. Geldik o meşhur. Avrupada ağızdan ağıza dolaşan dünyada belkide yemeyenin kalmadığı o efsanevi yemeğe. Bu yemek hakkında pekde söylenecek birşey yok aslında. Yemek dedim kusura bakmayın. O bir efsane. Menemen.

12. Baklava

Baklava

Gaziantepin vazgeçilmez lezzetlerindendir. Yenir her türlü indirilir. 

13. Şiş Kebap

Şiş Kebap

Piknikde alnı terli babalarımızın yelleye yelleye pişirdiği mükemmeliyetçilerin yemeği şiş kebap.

Tabiiki bunlara ek olarak yüzlerce hatta binlerce yemek çeşidi ülkemizin incilerindendir. Vardır sayılabilir, yazılabilir, çizilebilir. Ülkemizde her ilin her ilçenin her köyün hatta birçok evin kendine has yemekleri tarifleri vardır. güzel ülkemizin tv programlarında takip ederiz biliriz bu yemekleri. Her seferinde ağzımız sulanır nettir ki o köy köy gezip her yemeğin tadına bakan insanlar dünyanın en şanslı insanlarıdır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.