OFPOF

Bu Yiyecekleri Sakın Buzdolabında Saklamayın

-
365
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Bu Yiyecekleri Sakın Buzdolabında Saklamayın
439 izlenme
-

Buzdolabında saklanmaması gereken, aksi taktirde hem tadında hemde sağlığınıza olan etkisinde olumsuz sonuçlar alacağınız besinler.

Bir çok meyve, sebze, süt ürünlerini hatta ilaçlarımızı bile buzdolaplarında saklarız. Bunun sebebi buzdolabının soğuk derecelerde muhafaza edebilme özelliğidir.

Meyve ve sebze için yeni model buzdolaplarında güneş ışığının yapay halini yapmaya çalışmılar; yani meyve ve sebzelik için ayrılan kısıma kapak kapandığında x ışınları vuruyor.

Fakat gelelim asıl konumuza buzdolabınız eskide olsa, yenide olsa hiç bir şekilde buzdolabında muhafaza etmemeniz gereken bir kaç üründen bahsedeceğiz.

1. Ekmek

Ekmek

Buzdolabında muhafaza edilen ekmekler kurur. Ekmek ağzı bağlı, hava almayacak poşetler içinde oda sıcaklığında saklanır.

2. Patates

Patates

Patatesin serin ortamda kalması gerektiği doğrudur, fakat patates soğuk ortamda durmaz. Patates karanlık ve serin ortamda durması gerekir. Bundan dolayı patates muhafaza edilen sepetlerin üstü örtülür.

3. Sarımsak

Sarımsak

Sarımsakda aynı patates gibi kuru ve serin ortamlarda muhafaza edildiği taktirde 3 ay kadar tadını ve fiziki görünüşünü korur. Fakat sarımsağı buzdolabına koymak onu bir nevi ölüme terketmektir. 3 Ay boyunca saklayabileceğiniz sarımsağı, buzdolabına koyarak 2 günde çürütebilirsiniz.

4. Soğan

Soğan

Patates ve sarımsak için söylediklerimiz soğan içinde tamamen geçerlidir. Hatta soğan, sarımsak ve patatese göre buzdolabından daha çok nefret eder.

Dikkat ettiyseniz çoğu evde patates, soğan ve sarımsak aynı yerde aynı şekilde muhafaza edilir.

5. Zeytinyağı

Zeytinyağı

Zeytinyağı da buzdolabında muhafaza edilmez. Bunun nedeni buzdolabında saklanan zeytinyağlarının yoğunluğunu kaybedip tereyağı kıvamı almasıdır.

6. Çikolata

Çikolata

Bundan en çok nefret edenlerden biri benimdir kesin... Buzdolabında çikolata saklamanın hiç bir mantığı ve izah edilir bir yanı olduğunu kabul etmiyorum belkide etmek istemiyorum.

Eminim sizde benim gibi kaskatı çikolatalardan tatmak istemeyenlerdensiniz. Kim ister ki ?

7. Bal

Bal

Bal hiç bozulmayan bir yiyecektir. Buzdolabında bekletmeniz onun bozulması anlamına gelmez fakat buzdolabında bekletilen bal tadını ve kokusunu kaybeder.

Balı ağzı kapalı bir kavanozda oda sıcaklığında ömür boyu taze kalacak şekilde muhafaza edebilirsiniz.

8. Domates

Domates

Bu size biraz ilginç gelebilir. Çünkü sıcakta domatesin çürüdüğünü söyleyebilirsiniz. Evet, yanılmışta olmazsınız. Fakat domatesi buzdolabınızda muhafaza etmeniz demek kokusunun değişik tadının ot gibi olmasından kaçınılmaz olduğu demektir.

Domatesi serin bir yerde muhafaza etmeniz, domatesden alacağınız tadı değiştirecektir.

Bu yazdıklarımızı deneyebilirsiniz. Nasıl mı?

Yeni aldığınız bir kilo yiyeceklerin yarısını kendi alışkanlıklarınıza göre, yarısınıda burada okuduğunuz tavsiyelere göre saklayarak sonuçlarını yorum ile gönderebilirsiniz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.