OFPOF

Birbirine En Çok Yakışan Yiyecek ve İçecekler

-
1.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Birbirine En Çok Yakışan Yiyecek ve İçecekler
463 izlenme
Ofpofer
-

Biri olmazsa diğeri eksik kalır diyebileceğimiz, birini gördüğümüzde gözümüzün diğerini aradığı yiyecek ve içecekleri listeliyoruz.

Birbiriyle %100 uyumlu, biri olmadan diğerinin pek de bi anlam ifade etmediği yiyecek ve içecekleri sizlere sunuyoruz.

1. Simit - Çay - Peynir

Simit - Çay - Peynir

Sihirli buluşmalardandır. Susam tanecikleriyle, şöyle güzelinden beyaz peynirle, eski kaşarla bir araya geldiğinde başka bir şeye döner. Çay, bu lezzet üçgeninin bir diğer köşesidir.

2. Bal - Kaymak

Bal - Kaymak

Annelerin çocuklarına enerji versin diye yedirdiği, kimi yörelerde ‘'Doyuran'’ olarak anılan harika lezzet. Bu ikili birbirine o kadar uyumlu ki Barış Manço üzerine şarkı bile yazmış: “Biz ikimiz ballı kaymak gibiyiz.”

3. Kuru Fasulye - Pilav

Kuru Fasulye - Pilav

Kuru fasulye ve pilav kadar birbirini lezzetlendiren yemek azdır. Yan yana ya da üst üste yemek ayrı tercihlerdir. Kuru fasulyenin suyu da şahsın arzusuna bağlı miktarda formüllenir. Genelde az kuru, az su tercihtir.

4. Kahve - Sigara

Kahve - Sigara

Jim Jarmusch’un filmine ismini verecek kadar kült ikili kahve ve sigara… Öyle ki sigarayı bırakanlar bir süre kahveden de kesilirler. Tek başına kahve öksüzdür. En azından bazılarına öyle gelir.

5. Rakı - Balık

Rakı - Balık

Balığın yanında illa rakı içilmeyeceği gibi, rakı başka mönülere de yakışır. Fakat gelin görün ki, insanın canı çektiğinde bir kalıp olarak önce "Rakı-balık’' akla gelir.

6. Ketçap - Mayonez - Patates Kızartması

Ketçap - Mayonez - Patates Kızartması

Eğer ketçap mayonezle büyümüş iseniz patatesi, ketçap ve mayonesi yemek sizin için lapa yemeye benzer. Bu yüzden ketçap mayonez ve patates kızartması da listede yerini alıyor.

7. Tahin - Pekmez

Tahin - Pekmez

Tahin, pekmezin şekerini dengeler. Pekmez, tahinin yağını… Ayrı ayrı da lezzetlidirler. Ama bir araya gelince başka bir şey olur. İnsan bir kase tahin-pekmez karşısında, “Allah sizi ayırmasın” diye dua eden çiçekçi teyzeye dönüşür.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.