OFPOF

Benim Yaptıklarım Neden Olmadı Diye Ağlamak Yok! Butik Pastalardan, Kurabiyelere İhtiyacınız Olan Tüm Bilgiler ve Detaylar

-
276
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Benim Yaptıklarım Neden Olmadı Diye Ağlamak Yok! Butik Pastalardan, Kurabiyelere İhtiyacınız Olan Tüm Bilgiler ve Detaylar
0 izlenme
Ofpofer
-

İnternette gördünüz, çok sevdiniz, denediniz ama olmadı mı? İşte size pastacılık rehberi ve küçük ipuçları!

Son senelerin yükselen trendi butik pastacılık. Kişiye özel tasarım fikri hayal gücünü tamamen serbest bırakıyor ve tasarımcılar, pastacılar, pasta sanatçıları ya da adına her ne derseniz inanılmaz işler ortaya çıkarıyor. Tabii her şeyin ışık hızıyla dünyaya yayıldığı çağımızda bunların yayılmaması da imkansız. Çeşit çeşit kurabiye ve pastaların gerek yapım videoları gerek de bitmiş hallerinin fotoğrafları özellikle Instagram'da çok paylaşılıyor, çok beğeniliyor. Tabii dört saatlik emeği kırk saniyeye indiren bu videoları izleyince gaza gelmemek mümkün değil. Siz de bu videoları izleyip sonunda hayal kırıklığına uğradıysanız üzülmeyin! İşte işinize yarayacak ipuçları ve başlangıç için butik pastacılık rehberi!

Ne Yaptığını Bilmek Önemli; Uzmanlığınızı Bulun

Butik pastacılık çoğu kişinin aklına kat kat renkli pastaları getirir ama o pastaları yapmak hiç de kolay değildir. Görüp de ağzınızın açık kaldığı pastalar için bir sürü alanda bilgi ve tecrübe gerekiyor. Siz de bu yüzden hangi alana yoğunlaşmak istediğinizi belirleyin. Mesela sizin işiniz krema süslemesi mi yoksa şeker hamuru modellemesi mi? Ya da belki kurabiye yapımı ve süslemesine odaklanmak istersiniz. Belki de çikolata modelleme sizi mutlu eder. Siz de en çok ilginizi çeken, yapmayı en sevdiğiniz alanı belirleyip buna odaklanın. Ama bu alanda iyi işler ortaya koymanın da tek deneme ile olmayacağını unutmayın.

Hazırlık Aşamasını Atlamayın, Malzemelerinizi İyi Seçin

Hazırlık Aşamasını Atlamayın, Malzemelerinizi İyi Seçin

Bunu hemen her site ya da pastacı size söyleyecektir muhtelemen. Ama o kadar insan söylüyorsa demek ki bir bildikleri var. Onları dinleyin! Orijinal işler istiyorsanız ufak tefek masraflara katlanacaksınız. Örneğin gıda boyaları kekte de kurabiyede de çikolatada da olmazsa olmazdır. Bunun dışında fondan (şeker hamuru) için temel dekorasyon aletleri, spatulalar, pasta kaplamak için döner tabla gibi gereçler de temel aletlerdendir. Bunlar olmadan ürünleriniz üstünde rahatça çalışamazsınız. Yani siz siz olun hazırlığınızı yapmadan una yumurta bulanmayın.

Motivasyonunuzu Kaybetmeyin, İlk Denemede Olmayacak

Motivasyonunuzu Kaybetmeyin, İlk Denemede Olmayacak

Biliyorum izlediğiniz o videoda çok kolay görünüyordu. Yapabilirsiniz gibi geldi. Ama maalesef öyle değil. Çünkü en başta da söyledik, sizin izlediğiniz video bir dakika bile değilken o pastayı yapmak belki 4 saat sürdü. Ayrıca düşünün, bunu paylaşan insan yaptığı işleri binlerce, on binlerce kişiye ulaştırıp üstüne bir de beğendirebilecek kadar tecrübeli. Bu yüzden başarısızlıklarda moral bozmak yok çünkü ilk denemede olmayacak. İkincide de olmayacak. Hatta belki üçüncüde de olmayacak. Ama unutmayın, bu başarısız denemelerin sizden götürdüğü biraz yumurta biraz şeker iken kazandırdığı tecrübe sizi ilerletecek.

Sonunda Sıra Pişirmeye Geldi, Pandispanyalara Dikkat!

Eğer tasarım pasta yapmak istiyorsanız, sünger kek olarak da adlandırılan pandispanyalar sizin ana malzemeniz olacak. Bu yüzden sizin de sürekli kullandığınız bir pandispanya tarifiniz olsun. Gerektiğinde bunu aromalandırarak çeşitlendirirsiniz. İnternette birçok pandispanya tarifi bulmak mümkün. Pandispayanın daha iyi kabarması için hazır kabartma tozu yerine bir çay kaşığı kadar karbonat ekleyebilirsiniz. Genel görüş karbonatın daha iyi bir kabartma sağladığı yönünde.

Son olarak ise krema süslemesi ya da kaplama yapmadan önce pandispanyalarınızı mutlaka buzdolabında bekletin. Pişip soğumuş keklerinizi streç film ile sarıp bir gün dolapta bekletmek; keserken ve kaplarken kırıklanmaması için en iyisi. "Bir gün içinde yapıp bitirmek istiyorum" derseniz de en az 6 saat bekletmeniz iyi olacaktır.

Kremasız Bir Pasta, Asla Pasta Olmamıştır!

Bir pasta elbette kremasız düşünülemez! Baktığınız pasta tamamen şeker hamuru ile kaplı görünse bile içinde mutlaka krema kaplaması vardır. Çünkü krema hem pasta katları arasına sürülür, hem de şeker hamuru kaplanmadan önce tüm pasta krema ile sıvanır. Peki bu kremalar neden yapılır, nasıl videolardaki gibi kıvamlı olur derseniz sizi aşağıya alalım.

Pastalarda genelde iki çeşit krema kullanılır; buttercream ve krem patiseri. Bunların ilki tereyağı kreması olup yurt dışı versiyonlarında yalnızca tereyağı ve pudra şekeri kullanılarak yapılır. Ancak elbette daha farklı malzemeler içeren birçok tarifi de var. Krem patiseri ise ülkemizde pastacı kreması olarak geçer. Bu genel olarak damak tadımıza daha uygun, daha hafif bir kremadır. İkisinin de tarifini internette kolayca bulup deneyebilirsiniz.

Krema Çeşitleri İyi Güzel Ama, Benim Kremam Neden Tutmuyor?

Krema yapımı da süslemesi de videolarda çok kolay görünüyor, biliyorum. Ancak gaza gelip bu tarifleri deneyen birçok kişi sonunda hüsrana uğruyor. Neden mi? Çünkü kremaları öyle umdukları gibi sert, kıvamlı olmuyor. Peki her şeyi doğru yapıyorsanız bunun sebebi ne olabilir?

Öncelikle bir miktar daha profesyonel bir pastacı asla sıradan margarin değil özel pasta margarini kullanılır. Bu kokusuz margarin de krema kıvamını etkiler. Ancak yeterli sabrı gösterdiğiniz sürece evde normal margarin ile de gayet güzel kremalar yapabilirsiniz. Amam unutmayın çok fazla krema tarifi var ve doğal olarak bunların birçoğu doğru kıvamı vermiyor. Sonraki sebep ise kremaların yapıldığı gibi kullanılmıyor olması. Kremanızı yaptıktan sonra bir süre buzdolabında bekletirseniz değişimi görürsünüz. Son olarak ise, özellikle krem patiseri yapıyorsanız bu zaten kendinden esnek bir kremadır. Kremanın esnekliğini kesmek için krema pişip soğuyunca içine çırpılmış krem şanti ekleyebilirsiniz. Böylece daha kıvamlı ve çalışılabilir bir krema elde etmiş olursunuz.

Pastalar Bitti, Sıra Kurabiyelerde!

Butik pastacılık alıp başını yürüyünce bu durumdan kurabiyeler de payına düşeni aldı elbette. Özellikle nişan, düğün gibi özel günlerde kişiye özel tasarımlı kurabiyeler dağıtmak oldukca popüler. Peki birbirinden güzel, el emeği göz nuru kurabiyeleri nasıl süsleriz?

Kurabiye işine girişeceksiniz size her zamankinden çok sabır gerekecek baştan söyleyelim. Çünkü bu öyle bir kurabiye ile biten bir iş değil. Gerekirse bir tepsideki gerekirse de on tepsideki kurabiyeleri teker teker, sabırla süsleyeceksiniz. Aynı deseni, şekli her birine ellerinizle işleyeceksiniz. İşleyeceksiniz ama neyle işleyeceksiniz? Onu da hemen söyleyelim. Kurabiyeleri süslerken kullanılan kremalara 'royal icing' denir. Eritilmiş çikolataya benzerler. Ayrıca bunları hazır olarak satın alabilirsiniz. Kurabiye süslemek isteyenler için son bir detay, süsleme amaçlı pişireceğiniz kurabiyeler için kabarmayan tarifler tercih etmelisiniz ki üstünde çalışabileceğiniz düz zeminleriniz olsun. Royal icing kurabiye tariflerini de yine internette bulabilirsiniz. Ancak öyle aromalı, esanslı, çok orijinal bir tarifiniz yoksa bu arkadaşların tadı pek bir şeye benzemez. Düğünlerde limonata yanında verilen kuru pastadan hallice olurlar. Bir de kullandığınız krema kalitesiz ise kurabiyeye acı bir tat verir ki düşman başına! E bu rengarenk çok güzel ama tadı bir şeye benzemiyor, denememek için önceden bilmiş olun.

En Güzeli Sona Bıraktık, Çikolatalar!

En Güzeli Sona Bıraktık, Çikolatalar!

Çikolata da elbette pastacılık için olmazsa olmaz. Ancak hangi çikolatayı kullandığınız çok önemli. Ganaj, sos ya da süsleme için kullanıyor olmanız fark etmez, pastacılıkta kuvertür çikolata kullanılır. Kuvertür çikolata için, çikolata yapmada kullanılan çikolatalar diyebiliriz. Zira bunlar, çikolatanın ham maddesidir ve içinde katkı maddesi yoktur. Yüksek kakao oranına sahiptir. Bunları ister gramla ister de kilo ile satın alabilirsiniz. Zira kuvertür çikolataların en güzel yanı iki buçuk hatta beş kilogramlık paketlerinin bulunmasıdır. Artanları çerez gibi yemekten çekinmeyin.

Çikolata Elinize Yüzünüze Bulaşmasın!

Pastalarınızın üzerine çikolata süslemesi yapacaksanız kuvetür çikolatayı öylece kullanamazsınız. Bu tür işler için temperlenmiş çikolata kullanmanız gerekir. Bu da çikolatanızı önce ısıtıp eritmek sonra da tekrar oda sıcaklığına gelene dek soğutmak demektir. Böylece çikolatanız oda sıcaklığında beklediğinde erimez, elinize yağışmaz ve şeklini korur. Yani üzerinde rahatça çalışabilirsiniz. Bu işlemi kuvertür çikolataya uyguladığınız takdirde temperlenmiş çikolata elde edersiniz. Yani pastaların üstünde gördüğünüz çikolata rulolarından çeşit çeşit çikolata süslemesine hatta kendi çikolatalarınıza kadar birçok tekniği uygulayabileceğiniz bir malzemeniz olur. Profesyonel pastanelerde soğutma işlemi çikolatayı tezgah üzerine dökerek yapılır ve fazlaca havalı görünür. Ancak evde yaparken siz erimiş çikolatayı farklı bir kapa alıp sürekli karıştırmayı içeren aşırı normal bir teknik ile de soğutabilirsiniz. Ne diyelim, kader...

Artık temelleri öğrendiğinize göre siz de mutfağa koşup pişirmeye başlayabilirsiniz! Şimdiden afiyet olsun!


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.