OFPOF

Avrupa'daki En İyi 9 Festival Geleneği

-
826
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Avrupa'daki En İyi 9 Festival Geleneği
0 izlenme
Ofpofer
-

Brüksel'deki tarçınlı bisküvi, Stockholm'deki patates hamsi güveçleri veya Kopenhag'daki Noel pudingi olsun bu festivallerde yok yok!

1. Tatlı rüyalar, Lizbon

Tatlı rüyalar, Lizbon

Şenlikli mevsimlerde Portekizliler kek, tatlı, kızarmış hamur işlerini aşırı dozda tüketirken, fırınlar da tüm bunları satın almak için kuyruğa giren insanlarla dolup taşıyor.

2. Brüksel bisküvileri

Brüksel bisküvileri

Baharatlı, pişmiş bisküvilerin kokusu ülkedeki şenlik mevsiminin başlangıcını işaret eder. Kahverengi şeker ve tarçın ile hazırlanmış gevrek bisküviler olan Speculoos, yıl boyunca yenir ve fincan kahve ile servis edilen minyatür versiyonuyla dünya çapında bilinir. Ancak bisküvi, başlangıçta Aralık ayı başında kutlanan Saint Nicholas Günü ile ilişkilendirildi.

3. Balık yemekleri ve tatlı ekmek, Prag

Balık yemekleri ve tatlı ekmek, Prag

Noel'e kadar uzanan günlerde, Prag sokaklarında lezzetli kokular eşliğinde merak uyandırıcı bir yer görülebilir. Çek mutfağının annesi olarak adlandırılan Magdalena Dobromila Rettigova'ya atfedilen özgün tarifi ile yapılan ve patatesli salata ile servis edilen kızarmış sazan, en az 19. yüzyıldan beri Çek hanelerinde geleneksel olarak verilen Noel yemeği olmuştur. Vanocka ise, geleneksel olarak Noel Günü sabahı servis edilen lezzetli bir tatlı ekmektir. 16. yüzyıla dayanan ve Noel için hazırlanan bu ekmek nefis maya tabanlı somun, kuru üzüm, badem ve limon kabuğu içerir.

4. Mükemmel pankekler, Berlin

Mükemmel pankekler, Berlin

Haziran 1963'te ABD başkanı John F Kennedy, "Ich bin ein Berliner" cümlesini söyleyerek bir gafta bulundu. Almanca "Ben bir çöreğim" anlamına gelen bu cümledeki Berliner kelimesi, reçel dolduran bir çörek için kullanılan Berliner pfanckuchen teriminden gelir. "Berlin pankeki" olarak anılan bu yiyecek, ülkenin birçok yerinde Berliner olarak bahsedilir. Çoğu fırın, bütün bir yılda Berliner pankekleri satıyor olsalar da, bu muhteşem pankekler özellikle Yılbaşı partileri ile ilişkilidirler.

5. Sovyet tarzı salata, Moskova

Sovyet tarzı salata, Moskova

Mayonez bakımından zengin bir yemek olan bu salata, Rusya tarzı kış şenliklerini tamamen tecrübe etmek isteyenlerin kaçınılamazıdır. Rus ya da Stolichniy salatası olarak da bilinir. İlk yapılışı, süslü yiyeceklerin tedariğinin kolay olmadığı Sovyet zamanlarından geliyor ve bu salata o zamanlar sadece patates, sebze, jambon, yumurta ve mayonez kullanılarak yapılıyordu.

6. Kremalı pirinç pudingi, Kopenhag

Kremalı pirinç pudingi, Kopenhag

Danimarka'da Noel pudingi olan risalamande, krem ​​şanti ile soğuk pirinç pudingi ve doğranmış bademlere dökülen sıcak kiraz sosuyla servis edilir. Aslında pirinç pudingi geleneksel Noel tatlısıydı, ancak ikinci dünya savaşı sırasında pilav fiyatı keskin bir şekilde yükseldi. Danimarkalılar, pudingin büyük bir kapta servis edildiği 24 Aralık gecesi Noel kutlamalarını kutladı.

7. Seasonal smörgåsbords, Stockholm

Seasonal smörgåsbords, Stockholm

Her Aralık büyük gruplar, julbord (Noel masası) adı verilen mevsimsel büfelerde hazır yemekler için yarışıyor. Bu masa, Smörgåsbord'taki temel maddelerden olan tozlanmış ringa balığı, terbiyeli somon ve köfte ile oluşturulur. Ancak, Noel bütün mevsimsel büfelerin ana kaynağı olduğu için julbord, Jansson's Temptation (patates anchovy güveç), dopp i gryan (domuz eti suyuna batırılmış ekmek), lutfiks (jelatinimsi) gibi özel yemekler içeren 19. yüzyıl geleneğinin önemini vurgular.

8. Noel yemeği Le Reveillon, Paris

Noel yemeği Le Reveillon, Paris

Fransa'nın Noel yemeği - geleneksel olarak Le Reveillon olarak bilinir - 24 Aralık akşamı kutlanır ve bazı ülkelerde yasaklanan kaz ciğeri ile istiridye, füme somon, hindi ya da kapon ve çikolatalı bir pasta gibi yiyecekler sunulur. 

9. Tahıllı kurabiyeler, Madrid

Tahıllı kurabiyeler, Madrid

Kabuklu deniz ürünü, çipura, kuzu ve hindi İspanya'da şenlikli günlerin vazgeçilmezleri olabilir, ancak hiçbir şey yılbaşı gecesinin sonunda tahıllı kurabiyelerin bolluğu olarak bilinen Noel'i bu kadar cömertçe dile getirmez. İspanyol nugası (turrón) sert veya yumuşak olabilir. Benzer şekilde polvoronlar ve mantecados (polvoronlar gibi ama domuz yemi ile zenginleştirilmiş) kurabiyeler vardır ve bunların hepsi Madrid'de çok tüketilir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.