OFPOF

Avokado Nasıl Kesilir ve Nasıl Yenir?

-
3.0b
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Avokado Nasıl Kesilir ve Nasıl Yenir?
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Biraz yabancı olduğumuz Avokado nedir, nasıl tüketilir, nasıl kesilir ve nasıl yenir?

Aztekler avokadoyu bereket meyvesi olarak tanımlamıştır. Avokado gerçekten de çok enteresan bir yiyecek aslında. Çünkü tam anlamıyla olgunlaşmasını ağaçlardan toplanıldıktan sonra gerçekleştiriyor ve kesinlikle içindeki yağ miktarı bakımından daha önce gördüğünüz herhangi bir meyveye benzememiyor. Avokadonun içinde muzdan çok daha fazla potasyum yer alıyor. Bu yüzden muz yemekten hoşlanmıyorsanız potasyum almak için avokadoya yönelebilirsiniz.

Avokadonun kan şekerini düzenleyen, kansızlığı giderek, kardiyovasküler sisteme destek sağlayan, bağışıklık sisteminize katkıda bulunan ve yağ ile birlikte gelen göz dejenerasyonlarının önüne geçen özellikleri de bulunuyor.

Bunun yanı sıra içinde çok fazla yağ olduğuna kanmayın. Avokado çok yararlı lifli yapıya sahip. Böylece kilo verme sürecinde size bir hayli yardımcı olabiliyor. Ancak elbette ondan aldığınız yağı yakıp yakamadığınızı bir kontrol etmelisiniz. Siz avokado aramaya başlamadan önce belirtelim avokadonun 100 gramında ortalama 165 kalori bulunuyor. Yani miktar bir hayli fazla. Bu yüzden eğer hareketli bir yaşamınız varsa avokado tüketmek en azından zayıflamak isteyenler için daha iyi olacaktır.

Fakat uzmanlar avokadonun bunca faydasını bilenlerin her gün mutlaka 1 adet avokado yemesi gerektiğini düşünüyor ve bunu ısrarla tavsiye ediyorlar. Öncelikle avokado yemek isteyen kişinin aklında avokado nasıl yenir diye bir soru oluşuyor. Siz de bunu yaşadıysanız çok haklısınız çünkü bu bize gerçekten çok uzak bir meyve.

Avokado Nasıl Kesilir ve Nasıl Yenir?

O zaman avokado nasıl yenir kısmına geçelim. İlk olarak avokadonun olgunlaşıp olgunlaşmadığı çok önemli. Siz marketten ya da manavdan avokadoyu çok sert bir şekilde almış olabilirsiniz ki eğer hemen yemeyecekseniz böyle sert almanız daha doğru olur. Avokadoyu sert bir şekilde kesinlikle tüketmeyi denememelisiniz. Tadı böyle gerçekten de çok acı ve mide bulandırıcı olur ve bütün avokadoyu atmanız gerekebilir. Avokado iyice yumuşadıktan sonra tüketilen bir yiyecektir. Bunun için de birkaç gün boyunca mutfakta tezgahın üstünde bekletmeniz yeterli olur.

Sıra geldi avokadoyu kesme aşamasına. Evet, elimizde daha önce sıkça karşılaşmadığımız bir meyve bulunuyor, avokado nasıl kesilir sorusu gayet normal. Önce bir bıçak ile avokadoyu boydan kesmeniz gerekiyor. Bıçağınız meyvenin en ortasındaki çekirdeğe geldiğinde korkmanıza gerek yok, siz çevresini dolaşarak avokadoyu kesmeye devam edin. Sonrasında avokadoyu kapak açar gibi iki tarafını zıt yönlere çevirerek ayırabilirsiniz. İçine ulaştıysanız bıçağınızı çekirdeğin üstüne saplayın ve sonra çıkarın. İşte bu kadar. Avokadoyu kestiniz bile. Sonrasında avokadonun üstüne hem enine hem boyuna çizgilere yaparak kaşıkla içindeki meyveyi çıkarın. Ama bir dakika illa püre gibi tüketmek zorunda değilsiniz, değil mi? Peki dilim dilim kullanmak istiyorsanız ne yapmalısınız? Bunun için de yapmanız gereken bir soyacak kullanarak avokadonun kabuklarını soymak. Böylece elinizde dilimlenmeye hazır bir avokado kalacak. Bunun dışında avokadoyu ne şekilde yiyebilirsiniz. Aslında yapacağınız sonsuz sayıda tarif var. Fakat bunların en meşhur olanlarını sizin için listeledik.

Aslında avokadonun çekirdeği de tüketilebiliyor. Siz de avokado çekirdeği nasıl yenir diye merak ediyorsanız onu ya demlemelisiniz, ya kavurmalısınız ya da rendeleyerek toz haline getirmelisiniz. Demlendiğinde güzel bir içecek, rendelendiğinde de yemeklere güzel bir çeşni olabilir.

1. Avokadolu Sandviç

1. Avokadolu Sandviç

Özellikle yabancı yemek programlarında çok fazla görmüşsünüzdür avokadolu sandviçleri. Çünkü insanlar sağlıklı alternatiflere yöneldiklerinden beri avokadoyu aktif bir şekilde kullanıyorlar. Siz de avokadolu sandviçinizi istediğiniz şekilde hazırlayabilirsiniz. Ama biz içine koymak için avokadonun yanı sıra pesto sos, kaşar, roka ve zeytinyağını da tavsiye edebiliriz.

2. Yoğurtlu Avokado Salatası

2. Yoğurtlu Avokado Salatası

Herhalde ülkemizde avokadonun en yaygın tüketilen şekli budur. Eğer henüz denemediyseniz masalarınıza yepyeni bir meze geliyor diyebiliriz. Bunu hazırlamak için ihtiyacınız olanlar yoğurt, zeytinyağı, nane, tuz, avokado ve sarımsak.

3. Guacamole

3. Guacamole

Bir Meksika mezeli olan Guacamole yapımı biraz uğraştırıcı olsa da gerçekten de benzersiz bir lezzet. Sağlıklı bir atıştırmalık arayanlar için bunu önerebiliriz. İhtiyacınız olanlar ise avokado, misket limon, maydanoz, kişniş, kırmızı biber, soğan tozu, karabiber, sarımsak tozu ve tuz.

4. Avokadolu Makarna

4. Avokadolu Makarna

Özellikle sık sık makarna tüketen öğrencilere bunun çok da sağlıklı olmadığını söylememiz gerekir. düzenli olarak makarna yiyorlarsa bunun sağlıksız olduğunu hepimiz biliyoruz. O zaman makarnalar avokado ile daha sağlıklı bir hale getirilebilir. Bunun için avokadonun ve spagettinin yanı sıra yalnızca domatese ve konserve mısıra ihtiyacınız var.

5. Kinoalı Avokado Salatası

5. Kinoalı Avokado Salatası

İşte son dönemlerin en meşhur ürünleri: Kinoa ve Avokado. İkisi de çok besleyici ve ikisi de çok lezzetli. Bu yüzden bu salatanın en ağır yemekten bile daha fazla tok tutacağına eminiz. İhtiyacınız olanlar kinoa, soğan, dereotu, maydanoz, ceviz içi, mısır, avokado, hardal, limon, nar ekşisi, tuz ve zeytinyağı.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.