OFPOF

Ağzımızdan Düşmeyen 7 Şey

-
612
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Ağzımızdan Düşmeyen 7 Şey
462 izlenme
Ofpofer
-

Türkler olarak ağzımızdan düşmeyen, sizinde vazgeçilmeziniz olmuş hatta tabiri caizse milli yiyecek ve içeceklerimizin güzel bir listesini derledik.

Bu yazıyı okuduğunuza göre sizinde bir türk olma ihtimaliniz bir hayli yüksek ve ağızınızın tadını da biliyorsunuz demektir. Bizlerle bütünleşmiş olan belli başlı yiyecek ve içeçeklerimizin bir kısmını bir araya getirdik, okurkende yemiş kadar tat almanız kaçınılmaz olabilir bizden söylemesi.

1. Çekirdek

Çekirdek

Evet çekirdek yada İzmir'de "Çiğdem" olarakta anılmakta. Ülkece sonunu getirdiğimiz tek şey diyebiliriz çekirdek için. Ailelerin yaz, kış, sokakta, evde ve parkta sınırsızca tükettiği çerez. Eskilerde açık çekirdek bakkallarda bardak ile satılırdı şimdilerde yerini kapalı paketlere bıraktı ama biz millet olarak çekirdeği bırakamıyoruz.

2. Çay

Çay

Yeşili beyazı çıksada çay dediğin kan kırmızı renginde ve tavşan kanı gibi sıcak olur. Aslında bu kan muhabbetiyle biraz ürkütücü oldu gibi fakat kış günlerinde içimizi ısıtır yaz günlerimizde hararetimizi alır. İnce belli bardakta bütünleşir ayrıca çay Erdal Bakkal'da içilir.

3. Simit

Simit

Sokak simidi, taş fırın simidi, pastahane simidi gibi bir çok çeşidi olsada simit simittir. Çay ile bir bütünü oluşturur fakat herkesin bilmediği bir partneri daha vardır simidin o da ayrandır.  Şimdilerde koca koca dükkanlarda çeşit çeşit simit bulmak mümkün ama sokakta bildiğimiz sade simidin tadı bir başkadır her zaman.

4. Ayran

Ayran

Vefalıdır ayran, tansiyonumuz düştüğünde, sıcaktan bunaldığımızda yardıma koşar. Her yiyecekle bir bütün oluşturur, döner ekmekle aynı anda bitirilir. Sofraların vazgeçilmezi milli içkimizdir ayran.

5. Menemen

Menemen

Öğrencinin ve bekar evinin vazgeçilmezi olan menemen aynı zamanda pazar kahvaltılarınında baş tacıdır. Maliyeti ucuz yapımı kolaydır fakat lezzeti tutturmak usta işidir. Gariban yemeği olan menemen şimdilerde kafelerde yüksek fiyatlara satılır olmuş.

6. Mangal

Mangal

Piknik denilince ülkemizde ilk akla gelen şey mangaldır. Mangalsız piknik mi olurmuş hiç. Usta ellerde yakılır mangal yoksa aç kalırsınız. Mangalı yapan kişi aç kalacak diye düşünmeyin o pişirme esnasında karnını doyurur. 

7. Tost

Tost

Ülkemizin hızlı ve pratik bir fast food türüdür. Başrollerde kaşar ve sucuk vardır. Öğrenciler ve çocuklar tarafından daha çok tercih edilir, hızlı bir kahvaltı için idealdir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.