OFPOF

Nevşehir'in Bu Yönlerini Hiç Duydunuz Mu ? Eminiz ki Nevşehir'i Böyle Bilmiyordunuz

-
193
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
227 izlenme
-

Nevşehir hakkında bilinmesi gerekenler ve Nevşehir'e gidildiğinde gezilmesi, görülmesi ve yapılması gerekenler.

Türklerin Malazgirt Savaş’ından sonra yerleştiği Nevşehir çok eski bir tarihe dayanmaktadır. Bunu Nevşehir’in içine girdiğiniz zaman buram buram tadabiliyorsunuz. Kendi başına tamamen tarihi bir müze haline gelen güzel ülkemizin güzel ilinde keyif alacağınız, ilginizi çekecek, kadraja almak isteyeceğiniz o kadar çok yer var ki neresinden anlatmaya başlasak bilemedik …

Nevşehir dendiği zaman akla ilk gelen doğal ve tarihi güzellik açısından çok üst sınıflarda ülkemizde yer edinen “Kapadokya” geliyor tabiki de… Bizde konumuza “Kapadokya” diyerek satır aralıyağım, daha sonraki satırlarımızda tekrar değinmeye devam ederiz.

Gerek ülkemizde ki yerli turist açısından gerekse yabancı turistler tarafından “Nevşehir’e gidelim algısı” yerine “Kapadokya’ya gidelim” algısı oluşmuştur yıllardır. Fakat unutmayalım ki Nevşehir de obaları dağları ile farklı kültürlere ve farklı sporlara ev sahipliği yapmış “Kapadokya” gibi bir dünya mirasını elinde bulunduran değerli illerimizden bir tanesidir.

Peki ya Nevşehir de Neler Var ?

Nevşehir de özellikle yabancı turistlerin ilgisini fazlasıyla çeken Ürgüp-Avanos yöreleridir. Bu yörelerimizin el dokuması halıları, yerli yada yabancı turistlerin gözü önünde yapılan çanak çömlekleri bu yöreyi ziyaret edenler açısından Nevşehir de uğranması gereken bir pozisyona çıkartıyor. Nevşehir’e ziyarete gelip de geri döndüğünüzde sizi sevenlere yada sevdiklerinize hediye bakmak istiyorsanız ise şehir merkezinde bulunan tatlı bez bebekleri tercih etmenizi öneririz…

Nevşehir Müzesi: İki katlı Nevşehir Müzesinde Kapadokya’da bulunan kalıntılar sergilenmektedir. Genel olarak ise müzenin ilk katı kemiklere, hayvan kalıntılarına ve fosil kaynaklara dayanmakta olsa da her ilde izine rastladağımız Osmanlı Devleti ve Selçuklu dönemlerine ait objeler ikinci katta sergilenmektedir. Nevşehir Müzesi ile detaylı bilgi almak için Nevşehir Kategorimizden Nevşehir Müzesini ziyaret etmeniz yeterlidir.

Nevşehir de fotoğraf karelerine alınacak üstüne flaşlar patlatılacak o kadar çok tarihi mimari varki… İşte bir de bunların o müthiş doğasıyla ve sıcak kanlı Anadolu insanıyla buluşmasına tanıklık etmek kendi kendinizi mest etmek için güzel bir jest olabilir.

Nevşehir de sıcak kanlı, güler yüzlü ve misafirperver insanlar ile karşılaşmak bir kez daha bu şehrin sıcaklığınızı size hissettirirken verdiğimiz tavsiyeleri aklınıza getirmeyi unutmayınız.

Nevşehir hakkında genel olarak sözlerimizin sonuna gelirken Nevşehir’de gezilecek mekanları detaylı incelemek için diğer bloglarımızı incelemeniz yeterlidir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık