OFPOF

Kurucusundan Sizlere: Bilgisayarda Kayda Alınmış İlk Müzik

-
124
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
162 izlenme
-

Duyulduğu an ses sistemleri ve videolar ile uğraşanları ve bilim insanlarını pek bir sevindiren gelişme muhteşem haberler arasında yer alabilir.

Dinleyeceğiniz kayıt aslında 65 yıl öncesine ait.

İngiltere Manchester Bilgisayar Laboratuvarı. Bir kısım araştırmacı ve BBC bir ses kaydı üzerinde uğraşıyor. Uzun yılların ardından tarihin tozlu sayfaları arasına karışmış ses kaydı aslında beklenenden fazlasını veriyor.

Bir müzik dosyası olan ses kaydı 1951 yılına ait. Ve yapan kişinin de kim olduğu ortaya çıkıyor. Alan Turing... Yani bilgisayar biliminin kurucusu olan ve Alman kriptolarının kırılmasını sağlayan ve savaş kahramanı ilan edilen kişi.

İncelendiğinde ise zamanının çok ötesinde bir teknoloji kullanıldığı çok açık bir hale geliyor. Kayıtta titreşim sıklığı tam olmadığı için biraz rahatsız edici bir ses duyulsa da filtrelenmiş kayıt alma teknolojisinin zamanının çok ötesinde bir şey olduğu ortaya çıkıyor.

Copeland: Çıkan ses bizim için unutulmaz!

Dıştan gelen sesleri filtreleyerek iyi bir kayıt sunan Turing'in bilgisayarından çıkan sesi duymalarının kendileri açısından unutulmaz olan bir an olduğunu söyleyen UC profesörü Jack Copeland da çok mutlu...


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık