OFPOF

Robotlar İçin de Asistan Geliştirildi

-
295
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Robotlar İçin de Asistan Geliştirildi
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Araştırmacılar Yapay Zeka yardımıyla robotlar için Alexa benzeri bir dijital asistan geliştirdiler.

Massachusetts teknoloji Enstitüsündeki araştırmacılar (MIT), robotların nesneler ve çevreleri hakkında içeriğe dayalı bilgi sahibi olmalarını gerektiren çok çeşitli komutları anlamalarına olanak tanıyan Alexa benzeri bir sistem geliştirdi.

Alexa, Amazon'un Yapay Zeka (AI) asistanı olup, Akıllı hoparlör ile geliştirilmesi başlamıştı, müşterilerin sesle daha sezgisel bir şekilde cihazlarla etkileşime girmesine olanak tanıyan yetenekler veya beceriler sağlıyor Alexa bu alanda da en iyi konumda.

Bugünün robotları, yapabilecekleri konusunda çok sınırlıdır. Pek çok tekrarlayan görev için harika olabilirler, ancak insan dilinin nüanslarını anlamamaları, onları daha karmaşık talepler için çoğunlukla yararsız kılar.

Bağlamdaki komutlar" için "ComText" olarak adlandırılan yeni sistemle, birisi sisteme "bıraktığım araç benim aracım" olduğuna karar verirse, bilgi tabanına bu gerçeği ekliyor.

Ekip, eski CSAIL müdürü Rodney Brooks tarafından Rethink Robotics için geliştirilen ve iki kollu bir insansı robot olan Baxter'ın ComText'i test etti. Baxter, ComText ile birlikte Avustralya'daki Yapay Zeka Uluslararası Ortak Konferansı'nda (IJCAI) sunulan bir makaleye göre zamanın yaklaşık %90'ında doğru komutu yürütmekte başarılı oldu.

Kaynak: firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık