OFPOF

NASA'nın Van Allen Prob'ları İnsanın Dünyada Radyasyon Kalkanı Yaptığını Keşfetti

-
285
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
NASA'nın Van Allen Prob'ları İnsanın Dünyada Radyasyon Kalkanı Yaptığını Keşfetti
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

İletişim radyasyonlarının Dünya'yı çevreleyen bir balon oluşturduğu görüntülendi.

İnsanlar uzun zamandır dünya'nın manzarasını şekillendiriyor ancak şimdi bilim insanları, yakın çevre ortamımızı radyo iletişimi ile şekillendirebileceğimiz üzerinde çalışıyor. Bu tür iletişimlerin etkisi, atmosferimizin ötesine uzanarak, Dünya'yı çevreleyen bir balon oluşturuyor; yakın zamanda dünyadaki elektronları ve iyonları inceleyen NASA'nın Van Allen Prob'ları ortaya çıkıyor. Belli bir iletişim türü, çok düşük frekanslı veya VLF, radyo iletişimi, uzayda bulunan parçacıklarla etkileşim gördü ve nerede ve nasıl hareket ettiklerini inceledi.

Zaman zaman, bu etkileşimler uzayda doğal yüksek enerjili parçacık radyasyonuna karşı Dünya çevresinde bir bariyer yaratabiliyor. Space Science Reviews dergisinde yayınlanan bir çalışmanın sonuçları da bunu gösteriyordu. Massachusetts Institute of Technology (MIT) Haystack Gözlemevi, Westford, Massachusetts Direktör Yardımcısı Phil Erickson: "Birkaç deney ve gözlem, doğru koşullar altında, VLF frekans aralığındaki radyo iletişim sinyallerinin aslında Dünya çevresindeki yüksek enerji radyasyon ortamının özelliklerini etkileyebileceğini anladı." dedi.

VLF sinyalleri, okyanusun derinliklerinde deniz altlarıyla iletişim kurmak için büyük güçte yer istasyonlarından iletilir. Bu dalgalar, yüzeyin altındaki iletişimler için tasarlanmış olsa da, Dünya'yı bir VLF balonunda örten atmosferin ötesine uzanır. Bu kabarcık, NASA'nın Van Allen Prob'ları gibi, Dünya yüzeyinin üzerinde yüksek uzay aracı tarafından bile görülebilir.

Sondalar ilginç bir tesadüf mü farkettiler? VLF kabarcıklarının dışarıya doğru uzanması neredeyse tam olarak, Van Allen radyasyon kayışlarının iç kenarına tekabül eder; bu yüklü parçacıkların katmanı, yerin manyetik alanları tarafından yerinde tutulur.

Daha fazla çalışma ile VLF iletimleri, yakın dünyadaki aşırı radyasyonu kaldırmanın bir yolu olabilir. Fazla yüklü parçacıkları atıp atamayacaklarını görmek için üst atmosferdeki VLF transmisyonlarını test etmek için planlar halihazırda sürüyor. NASA, güneşin devasa bulut ve enerjik bulutlarla patladığı gibi şiddetli hava koşullarının bulunduğu dönemlerde ortaya çıkabileceğini söyledi.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık