OFPOF

Kuantum Bilgisayarlar Hakkında Bilinmeyen 7 Bilgi

-
1.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Kuantum Bilgisayarlar Hakkında Bilinmeyen 7 Bilgi
0 izlenme
Ofpofer
-

Son zamanların en çok konuşulan gelişmelerinden biri olan kuantum bilgisayarları hakkında genel bilgiler vereceğiz.

Normal bilgisayarlara göre oldukça farklı bir mekanizmayla çalışan kuantum bilgisayarları, temeli foton denilen küçük parçaçıkların değişik, sıra dışı özellikleri üzerine kurulu. 

1. Daha hızlılar!

Daha hızlılar!

Kuantum bilgisayarları, herkesin artık kullanmaya aşina olduğu günümüz bilgisayarlarının aksine daha hızlı çalışıyor. Bu özelliği de temel bileşeninin foton olmasından kaynaklanıyor. Fotonlar, aldığı bilgiyi herhangi bir değerlendirme yapmadan, tüm olasılıkları hesaplayarak ışık hızından daha hızlı şekilde sunuyor. 

2. Ana mantığı kuantum fiziğinden alınmış.

Ana mantığı kuantum fiziğinden alınmış.

Bu bilgisayarları tasarlayanlar bilgisayar mühendisleri değil, 4 tane fizikçidir. Kuantum fiziğinin bazı sıra dışı özelliklerini ( dolanıklılık, yerellik, gerçeklik, süper pozisyon) kullanarak şu anlık olabilecek en hızlı bilgisayarı tasarlamış bulunmaktadırlar. 

3. Ne işe yarıyorlar peki?

Ne işe yarıyorlar peki?

Fotonların, her türlü olasılığı hesaplayabilme özelliklerinden dolayı şu anlık şifre kırma vb. işlemler için kullanılıyor. Işık hızından daha hızlı hareket ettiklerinden, bu işlemi de kısa sürede yapabiliyorlar.

4. Gelecekte yaygınlaşacak mı?

Gelecekte yaygınlaşacak mı?

Eğer bahsettiğimiz özellikler, kullanıcılar tarafından da benimsenirse gelecekte daha da yaygınlaşacak ve yapılacak araştırmaları, hesaplamaları hızlandırarak zaman kazandıracak gibi gözüküyor.

5. Eğer denemek istiyorsanız...

Eğer denemek istiyorsanız...

IBM, kuantum bilgisayarlarını merak eden insanlar için herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bilgiler yayınladı. İsteyenler için internet sitelerinde bununla ilgili  gerekli ayrıntılar mevcut. 

6. Programlama dili: Python

Programlama dili: Python

Kuantum bilgisayarlarında kullanılan programlama dili en az python 3.5. Eğer siz de öğrenmek istiyorsanız hemen başlamalısınız. Çünkü gittikçe yaygınlaşacak olan bu bilgisayarlar için en gerekli bilgilerin başında bu programlama dili geliyor. 

7. Yeni özellikler...

Yeni özellikler...

Dayandığı temel mantığın kuantum fiziği olmasından dolayı, daha bir sürü farklı ve güçlü özellik kazanabileceği tahmin edilebilecek bir durum. Umarız bu üstün özellikli bilsayarlar, daha bir sürü yeniliğin kapısını açar. Bekleyip göreceğiz. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.