OFPOF

İrlanda’da Apple’a Vergi Şoku

-
264
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İrlanda’da Apple’a Vergi Şoku
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

İrlanda ile Apple arasında devam eden vergi anlaşmazlığı Apple’ın 13 milyar dolar vergi geri ödemesi ile çözülecek.

İrlanda maliye bakanı 4 Aralık'ta yaptığı açıklamada, iPhone üreticisi dünya teknoloji devi Apple'ın 2018 yılının ilk çeyreğinden itibaren Apple’a yanlış ve hukuksuz bir şekilde tanınan vergi indiriminin davasını kazandıklarını ve Apple’a ait alıkonulan hesaba 13 milyar avro (15.4 milyar dolar) vergi iadesi yapılacağını açıkladı.

Avrupa Komisyonu sözcülerinden birisi, "Bu rekor miktar olan 13 milyar avroyu Apple'ın haksız vergi teşviklerinden dolayı elde ettiğini kanıtladı ve İrlanda hükümetine bu ödemeyi yeniden yapacaklar veya başka bir ticari şekilde anlaşma sağlayacaklar.” açıklamasında bulundu. Maliye Bakanı Paschal Donohoe, Avrupa Rekabetçi Komisyon Üyesi Margrethe Vestager ile bir toplantı öncesinde gazetecilere verdiği demeçte, "Şimdi alıkoyma fonu prensipleri ve çalışma konusunda Apple ile anlaşma yaptık." dedi.

"Paranın gelecek yılın ilk çeyreğinde Apple'ın hesabına geçmeye başlayacağını umuyoruz." diyerek sözlerine devam eden Maliye Bakanı Paschal Donohoe başka bir soruyu ise yanıtlamadı.

Apple tarafından ise konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Apple ve İrlanda hükümeti bu dava sürecine, geçtiğimiz yıl İrlanda Hükümetinin Apple’ın Avrupa Komisyonu tarafından haksız bir vergi indirimine tabii tutulduğunu ileri sürmesi ile başlamıştı.

Kaynak: firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık