OFPOF

Gövde Zırhı ve Kasklar İçin 3D Yazıcılarda Dayanıklı Malzeme Üretildi

-
356
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Gövde Zırhı ve Kasklar İçin 3D Yazıcılarda Dayanıklı Malzeme Üretildi
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Deniz kabuklarından ilham alınan malzeme sayesinde daha dayanıklı ve güçlü zırhlar üretilebilecek.

Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacılar, koruyucu dişli çarklarda kullanılmak üzere darbeye karşı dayanıklı bir 3D malzeme geliştirdi. Araştırmacılar, diğer deniz hayvanlarının korunmasına göre daha dayanıklı olan deniz kabuklarından esinlenerek bu malzemeyi geliştirdiler. Konkhos fırtınalara, kayalara ve avcıların dişlerine sağlam bir şekilde dayanabilir halde. Alışılagelmiş direncin sırrı, araştırmacıların bir 3D yazıcıyla çoğalttığı kabukların katmanlı yapısında yatıyor.

Conch kabuklarının kontrplak benzeri üç tabakası vardır. Her tabaka, tahıl olarak bilinen malzemelerin farklı hizalanmasına sahiptir. Çarpışmada, bir kırık, materyaldeki zikzak matrisi nedeniyle, bir labirent içinden geçmek gibi yapı boyunca yayılması zor bir zamana sahiptir. Katkı üretimin veya 3D baskının ortaya çıkmadan önce, araştırmacılar ona esneklik kazandırdığını belirtmiş olsalar bile, koruma kabuğunun iç yapısını yeniden oluşturmak zordu.

bilim adamları önce bilgisayardaki malzemenin iç yapısını taklit edip, çarpışma olaylarında neler olduğunu gözlemlediler. Ardından aynı yapı 3D olarak bastırılmış ve sonuçlar bilgisayar simülasyonlarıyla eşleştirilmiştir. Yeni malzeme, vücut zırhı ve kaskların oluşturulması için kullanılabilir.

Malzeme 3D baskılı olduğu için, süreç tarafından üretilen dişli her birine göre özelleştirilebilir, böylece mükemmel bir uyum sağlanır.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık