OFPOF

Çin'in Uzay Aracı Tiangong-2 Başarıyla Gelişiyor

-
268
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Çin'in Uzay Aracı Tiangong-2 Başarıyla Gelişiyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Çin'in kargo ikmal uzay aracı Tiangong-2 uzay laboratuarı ile başarıyla rıhtıma oturdu.

Resmi Xinhua haber ajansı, Pekin'in 2022 yılına kadar kalıcı olarak insanlı bir uzay istasyonu kurma hedefine doğru atılmış büyük bir adım olduğunu belirterek, Çin'in ilk kargo uzay aracı Tiangong-2 uzay laboratuarı ile başarıyla yerleştiğini bildirdi.

Başkan Xi Jinping, Çin'in ulusal güvenliğini güçlendirmek için uzay programının geliştirilmesine öncelik verdiklerini söyledi.

Tianzhou-1 kargo ikmal uzay aracı, Hainan'ın güneyindeki Wenchang Uydu Launch Merkezi'nden Perşembe akşamı fırlatıldıktan sonra, yörüngede yer bulma laboratuarı ile otomatik yerleştirme işlemini başarıyla yaptı.

Tiangong-2 uzay laboratuarı ya da "Heavenly Palace 2", geçtiğimiz Ekim ayında Çin'in en uzun insanlı uzay mekiği görevinde iki astronotun evinde bir ay kalmıştı.

Devlet medyası, kargo uzay aracı misyonu bir Çin uzay istasyonu kurmak için "önemli bir teknolojik temel" sağladığını belirtti. Bildirildiğine göre 6 ton mal, 2 ton yakıt taşıyabiliyor ve üç ay boyunca insansız uçabiliyor.

Çin'in askeri, ticari ve bilimsel amaçlı uzay programındaki gelişmelere rağmen, Çin hala Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'nın gerisindedir.

Çin, yalnızca barışçıl emeller için uzayda olduğunu, ancak uydu karşıtı füzeleri test ettiği de söylentiler arasında.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık