OFPOF

Apple, Vergi Muafiyetliği Sayesinde 253 Milyar Dolar Kazanç Elde Ediyor

-
277
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Apple, Vergi Muafiyetliği Sayesinde 253 Milyar Dolar Kazanç Elde Ediyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Kongre kararı ile ilan edilen kurumlar vergisi oranının yüzde 35'den yüzde 21'e düşürülmesi en çok Apple’a yarayacak.

dünya teknoloji devlerinden Apple, 252,3 milyar dolarlık dış nakit gelirini büyük miktarda vergi yükü olmadan kasasına koyabilecek. ABD hükümeti tarafından düzenlenen ekonomi görüşmeleri sonucunda vergi muafiyetliği ve oranlar ile ilgili değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler dünyanın en zengin şirketi olan Apple’a yaradı diyebiliriz.

Tasarıdaki diğer hükümlere göre kurumlar vergisi oranı yüzde 35'den yüzde 21'e düşürülme kararı alındı. Ancak bu vergi düşüşü Apple için bir olumsuzluk da yaratabilir. Vergi uzmanları, tasarının Senato'da karar verilen ilk versiyonu ile son versiyon arasındaki kritik farktan dolayı, Apple'ın yurtdışında tutulan patentlerinden elde ettiği kazançtan alınan vergilerinin miktarı da artış gösterebilir. Yabancı ülkelerdeki patent kazançları Apple için önemlidir; çünkü bu kârları yurtdışına kaydırmak, onlar için on yıllardır vergi uygulamalarının temel taşlarından biridir.

Aynı zamanda amerika Birleşik Devletleri hükümeti, alınan ve tutulan patentler için vergi mükellefi, lisans geliri üzerindeki vergiyi, yüzde 21 olan standart kurumsal orandan yüzde 13,1'e indirdi. Apple CEO'su Tim Cook, şirketin denizaşırı ülkelere yatırılan nakit paraları ülke içerisine geri getirmeye niyetli olduğunu belirtti ancak şirketin, fonları ne kadar veya nasıl kullanacağı konusunda yorum yapmayı reddetti.

Kaynak: firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık