OFPOF

Acıyı Dindiren Sanal Gerçeklik Teknolojisi Geliştirildi

-
304
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Acıyı Dindiren Sanal Gerçeklik Teknolojisi Geliştirildi
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisi fantom ekstremite ağrısını dindirmek için kullanılıyor.

Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisi, fantom ekstremite ağrısı hissini beynimizi kandırarak ağırları dindirmede kullanılmak üzere yeni gelişmelerde önemli rol oynamaya başladı. Bir fantom ekstremite, kesilmiş veya eksik bir bacağın halen ağrılar yaşattığı bir durumdur.

Amputasyonlu bireylerin yaklaşık yüzde 60 ila 80'i ampütasyon ekleminde hayali hisler yaşar ve duyumların çoğu da acı verir. bilim henüz kesin bir açıklama getirmediği halde, en tartışılan teori, kopmuş sinir kablolarından ani girdi eksikliği ile ilgilidir.

Danimarka'daki Aalborg Üniversitesi'nden Bo Geng, yaptığı açıklamada, "Farklı vücut parçalarının dokunsal temsili beynin bir haritasında düzenlenmiştir." dedi. "Eğer beyin bir bölgeden geribildirim almıyorsa, sinyal alma haritasını yeniden programlamaya çalışıyor. Fantom ekstremite ağrısının nasıl oluştuğu konusunda en yaygın görüş bu şekildedir." dedi.

Testler göğüs önüne açıyla bir ayna yerleştirerek vücudun simetrik olduğu görsel bir yanılsama yaratarak hayali ekstremite ağrısının rahatlayabileceğini gösterdi. Daha sonra aynı hareketleri her iki elinizle aynı anda yapıyormuş gibi hissedersiniz. VR'yi kullanarak, özgürce dolaşabileceğiniz, nesneleri kapatabileceğiniz ve onlarla etkileşim kurabileceğiniz, üç boyutlu bir dünyada var olma deneyimi yaratmak mümkündür.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık