OFPOF

ABD Dizüstü ve Elektronik Alet Yasağını Genişletebilir

-
277
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
ABD Dizüstü ve Elektronik Alet Yasağını Genişletebilir
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Konu ile ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamalarda bulundu ve konunun henüz masalarında olduğunu belirtti.

Bir Bakanlık sözcüsü, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Sekreter John Kelly'nin Avrupalı ​​yetkililere Salı günü yaptığı konuşmadan sonra hala dizüstü bilgisayarlardaki ve diğer büyük elektronik cihazların yasağını genişletmeyi düşündüğünü söyledi.

Sözcü David Lapan, Kelly'nin Salı günü Avrupa İçişleri Komiseri Dimitris Avramopoulos ve Ulaştırma Komisyon Üyesi Viyoleta Bulc'la yaptığı konuşmada onların Salı günü hiçbir genişleme veya yasak kaldırma açıklanmadığı halde konunun henüz masada olduğunu doğruladı. Lapan her iki tarafın da üzerinde anlaşmaya vardıklarını söyledi. "Bir Dizi potansiyel görülen ve görülmeyen iyileştirmeler de dahil olmak üzere, havacılık güvenliğini küresel düzeyde iyileştirme ihtiyacı vardır.” dedi.

Lapan, "Sekreter Kelly, ABD'ye uçacak ticari uçakları güvence altına almak için gerekli tüm önlemleri alacağını doğruladı, bununla birlikte, istihbarat ve tehdit seviyesi garanti ederse, büyük elektronik cihazların yolcu kabinine girmesini yasaklıyor." dedi.

Kelly, "Fox News Sunday"de hafta sonu boyunca hem ABD'ye hem de İngiltere dışındaki bütün uluslararası uçuşlarda dizüstü bilgisayarları uçaklardan yasaklama konusunda henüz ciddi olduklarını söyledi. AB Komisyonu sözcüsü, Kelly'nin "olumlu ve yapıcı" çağrı sırasında amerika Birleşik Devletleri'nin yasağını Avrupa hava alanlarına genişletip genişletmeyeceğini veya uzatıp uzatamayacağı konusunda bir açıklama yapmadığını söyledi.

Göz önünde bulundurulması gereken önemli bir konu da çok sayıda dizüstü pilinin uçaklardaki yük ambarlarında depolanmasının potansiyel güvenlik etkileri olduğudur. Havayolu ve devlet yetkilileri, gelişmiş tarama sistemi de dahil olmak üzere dizüstü bilgisayar yasağının genişletilmesine yönelik olası alternatifler konusunda tartışmalar yaptığını, ancak kararların henüz alınmadığını söylüyor.

Mart ayında ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye de dahil olmak üzere 10 havalimanından gelen ve uçakta kullanılan elektronik cihazlara gizlenmiş bir bombanın yerleştirilebileceği yönündeki endişeler nedeniyle dizüstü bilgisayarlarda kısıtlama getirdiklerini açıklamıştı.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık