OFPOF

ABD Apple’a, Qualcomm’a Karşı Dava Açma İzni Verdi

-
255
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
ABD Apple’a, Qualcomm’a Karşı Dava Açma İzni Verdi
0 izlenme
-

Apple ile çip tedarikçisi Qualcomm arasındaki anlaşmazlıklara mahkeme yolu ile çözüm bulma imkanı sağlandı.

Qualcomm ve Apple, federal mahkemede, Qualcomm'un, iPhone gibi cihazlara mobil veri bağlantısı sağlayan modem yongaları lisansı iptali ile karşı karşıyalar. Cep telefonları endüstrisinde bu çipler bir standart haline geldiğinden Qualcomm'un onlara adil şartlarda lisans vermesi gerekiyor. Ancak her iki firma arasında da uzun süredir devam eden bir anlaşmazlık var.

Apple, Qualcomm'un teknoloji için haksız fiyatlar yüklediğini ve rekabetçi olmayan uygulamaları sürdürdüğünü iddia ediyor. Qualcomm, kısmen de olsa, teknoloji bölümleri için bunu yapmakla yükümlü olduğu ve standart kurallarına uymayan patentler üzerindeki fiyatların belirlenmesine ilişkin haklarının içinde bulunduğu için adil şartlar sağladığını söyledi.

Qualcomm, Apple'a karşı "anti-suit" tedbir olarak bilinen şeyi, Qualcomm'a ve İngiltere, Japonya, Çin ve Tayvan'daki yan kuruluşlarına karşı aynı fiyatlandırma ve uygulama konularında yaptığı birçok davada geçici olarak 11 ayrı davayı durdurmaya çalıştı ancak Hakim Gonzalo Curiel, Qualcomm'a karşı karar verdi ve Apple'ın bu davaları sürdürebileceğini ve ABD davasının yürürlüğe girdiğini söyledi. Böylelikle Apple artık Qualcomm ile olan anlaşmazlıklarını mahkemeye taşıyabilecek ve hak iddia edebilecek.

 

kaynak: firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık