OFPOF

Yurt İçinde Denize Girilebilecek En Mükemmel 20 Plaj

-
785
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yurt İçinde Denize Girilebilecek En Mükemmel 20 Plaj
561 izlenme
-

Ülkemizde binlerce plaj bulunmasına rağmen aralarından özellikleriyle sıyrılan 20 olağanüstü plajımız.

1. Sarımsaklı plajı (Ayvalık)

Sarımsaklı plajı (Ayvalık)

Ege sahillerinin incilerinden olan bu plajımız denize girebileceğiniz sahiller arasında tartışmasız bir numaradır. Halk plajı olmakla birlikte, 8km'lik sahil şeridi  boyunca çeşitli işletmeler de bulabilirsiniz. Denizi ve sahil şeridi tamamen kumluktur. Dünyanın en sağlıklı kumu olduğu dünya sağlık Örgütü tarafından tescillenmiştir. Sahil 2 sene peşpeşe mavi bayrak ödülünü sahiplenmiştir. 

2. Kefalos Plajı (Gökçeada)

Kefalos Plajı (Gökçeada)

Gökçeada'nın olmazsa olmazlarındandır Kefalos plajı son zamanlarda windsurf ve kitesurf turizmine ev sahibliği yapmıştır. buraya Kuzey Ege'nin Patarası da derler... Bol rüzgar alan sahil su sporları için 1 numaralı alanlardandır. 

3. Ayazma Plajı (Bozcaada)

Ayazma Plajı (Bozcaada)

Buranın suları soğuktur eğer soğuğu seviyorsanız sizin için 1 numaralı sahillerimizdendir. Ayazma sahili Bozcaada'nın en mükemmel sahilerinden biridir. 

4. Lara plajı (Antalya)

Lara plajı (Antalya)

Antalya şehir merkezinin 18 km uzağında olup en büyük sahillerimizdendir. Kumu romatizma gibi hastalıklara iyi geldiğinden dolayı birçok yerinde kamp kuranlar görülür. Bu sahil son dört yılda 4 tane Mavi bayrak ödülünü almış bulunmaktadır.

5. Kaputaş plajı(Kaş)

Kaputaş plajı(Kaş)

Buraya ulaşılması çok zahmetlidir ama gittiğinize değecektir. Manzarası bol sahillerimizden birisidir. Turkuaz mavisi denizi ile köpük gibi dalgaları ile aklınızı başınızdan alacak derecede güzeldir. 

6. Ölüdeniz (Fethiye)

Ölüdeniz (Fethiye)

Bu plajımızı özel kılan enteresan yapıda koylardan oluşmasıdır. Denizi ve sahili tamamen taşlık bu sayede ortama olağanüstü doğallık katıyor.

7. Çıralı Plajı (Antalya)

Çıralı Plajı (Antalya)

Bu plajımız eşine az rastlanır caretta carettalara ev sahipliği yapıyor. Plaja girmek için Kral Zeus'un mezarını, antik tiyatro ve hamam kalıntılarınız geçmeniz gerekiyor. Birinci derece doğal sit alanı olan bu doğal plaj mavi bayrak ödülünün sahibidir.
 

8. Ilıca (Çeşme)

Ilıca (Çeşme)

Çeşme'den bir hayli uzak olan Ilıca plajı hiçbiryerde bulunmayan özelliğe sahiptir. Ilıca denizinin içinde sıcak su kaynakları yani Ilıcalar bulunuyor adı buradan geliyor. Su içerisindeki ılıcaların romatizma, cilt hastalıkları, raşitizm, karaciğer ve idrar yolları gibi hastalıkları iyileştirici özelliği mevcuttur.

9. Ovabükü (Datça)

Ovabükü (Datça)

Ovabükü sahili Akdeniz'in en mükemmel sahilleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Civarda çok sayıda şirin pansiyon ve bahçeli ahşap evler görebilirsiniz.
 

10. Amos (Marmaris)

Amos (Marmaris)

İki tatil köyünün arasına saklanan bu şirin plajın zemininde kum yerine çakıl vardır. Günümüze kadar kendisini korumuş olan birçok tarihi eserimiz mevcuttur. Burada hem deniz hem de tarihte bir yolculuk yapabilirsiniz.

11. Kelebekler Vadisi (Fethiye)

Kelebekler Vadisi (Fethiye)

dünya mirası olarak kabul edilen Babadağ yamacının eteklerinde bulunur. Plajın sahil şeridi oldukça küçüktür. Burası doğal sit alanı ilan edilmiştir. Dolayısıyla tatilciler genellikle kamp için burayı tercih ederler. Ölüdeniz'den tekne ile Kelebekler vadisine ulaşabilirsiniz. 

12. Ortakent (Bodrum)

Ortakent (Bodrum)

Bodrum'a en yakın plaj olan Ortakent, en çok turist çeken plajlarımız arasındadır. Su kayağından yelkene birçok su sporuna ev sahipliği yapıyor. 

13. Patara Plajı (Kaş)

Patara Plajı (Kaş)

Akdeniz'in en uzun plajıdır Patara... Aynı zamanda Akdeniz kıyılarının en güzel kumlarına ve tarih bakımından zengin bir yapılaşmaya sahiptir. Apollo tapınağı buradadır ve Aziz Nikolas'ın gerçek memleketi olduğu söylenir. Caretta caretta'ların yumurtlama alanı olduğu için koruma altındadır. 

14. Domuz Çukuru (Datça)

Domuz Çukuru (Datça)

Kara yoluyla gidemediğimiz plajlarımızdandır. Bu plaja ulaşım tekneyle yapılıyor. Çam ve keçiboynuzu ağaçlarıyla kaplı bir ormana yaslı şekilde bulunuyor. 

15. İztuzu Plajı (Dalyan)

İztuzu Plajı (Dalyan)

Plaj deniz suyu ile tatlı suyun arasında kalmış olması özelliğiyle tam bir doğa harikası. Plaja Caretta Caretta'lar yumurtladığı için adı Kaplumbağa plajı olarakda geçiyor. Kaplumbağaları rahatsız etmemek için 20.00-08.00 arası kapalı, diğer saatlerde halka açık bir plajımızdır. Düyada doğallığını koruyan ikinci plaj olma ödülüne sahiptir.
 

16. Kleopatra Plajı (Alanya)

Kleopatra Plajı (Alanya)

Alanya kalesinin yamacında olan bu plajımız mavi bayrak ödülünü alan plajlarımızdandır. Plajın girişinde Damlataş Mağarası mevcuttur. 

17. Kadırga Koyu (Asos)

Kadırga Koyu (Asos)

Bu plaja birçok zeytin ağaçları ile süslenmiş uzun bir yolla giriş yapılıyor.  

18. Altınkum Plajı (Didim)

Altınkum Plajı (Didim)

Adındanda anlaşılacağı üzere sapsaparı kuma sahip olan plaj birçok turisti ağırlıyor. Burda otel bulmak çok kolay adım başına bir otel düşüyor tercihde hayliyle size kalıyor.
 

19. İncekum Plajı (Marmaris)

İncekum Plajı (Marmaris)

Bu plajımızın Kleopatra plajı ile arasında neredeyse hiç mesafe yoktur. deniz akvaryum gibi berrak ve kumludur. 

20. Kumköy Plajı (Side)

Kumköy Plajı (Side)

Side hem doğası hem de tarihi zenginlikleri bakımından mutlaka görülmesi gereken ilçelerimizdendir. Oraya gitmişkende untumadan uğranılcak bir yerdir bu sebeple sıralamamızda yirminci sırayı almıştır pek bir özelliği olmayan plajlarımızdanır. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.