OFPOF

Yolu Büyükada'ya Düşenlerin Uğraması Gereken Yerler

-
2.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yolu  Büyükada'ya Düşenlerin Uğraması Gereken Yerler
1.037 izlenme
Ofpofer
-

İstanbul'un cennetten bir parçası Büyükada hakkında bilmeniz gereken yerleri keşfetmeye ne dersiniz?

1. Büyükada- Ada Kahvaltı

Büyükada- Ada Kahvaltı

Sizlere ilk olarak nerelerde kahvaltı yapmanız, öğlen yemeği ve akşam yemeği yemeniz konusunda bilgi vermek istiyorum. İlk olarak kahvaltı mekanlarına gelecek olursak bunlarından ilki Ada Kahvaltı. Burası hem Büyükada'nın merkezinde hem de merkezinden bir o kadar uzakta bir yer. Özelliklede ev yapımı reçellerine kesinlikle bayılacaksınız. 

2. Büyükada- Eskibağ Teras

Büyükada- Eskibağ Teras

İkinci olarak bahsetmek istediğim yer Eskibağ Teras. Benimde kısa süre önce keşfetmiş olduğum bu yer Büyükada'nın merkezine yürüyerek yaklaşık 1 saat, bisiklet yada fayton ile yaklaşık 30 dk sürmekte olup tamamen doğanın içerisinde harika manzarası, enfes sunumlarıyla kesinlikle gitmeniz gereken bir yer. Özellikle güveç içerisinde sunulan menemenine ve yine güveç içerisinde sunulan hellim peynirine bayılacaksınız. 

3. Büyükada Pastanesi

Büyükada Pastanesi

Onun dışında eğer canınız farklı birazda adaya mahsus birşeyler isterse eğer Büyükada Pastanesi'ne uğramanızı öneririm. Yaklaşık 70 senedir açık olan bu mekanın eski sahibi Niko Mundi rahatsızlığı nedeniyle mekanı devir etmiş olsada yerine devralan yeni sahibi aynı tat, lezzet, temizlik ve kaliteyi devam ettirmektedir.

4. Büyükada-Dilburnu Piknik Alanı

Büyükada-Dilburnu Piknik Alanı

   Gelelim öğlen yemeği için alternatif seçeneklere öncelikli olarak piknik yapmak isterseniz Büyükada Dilburnu Piknik Alanı kesinlikle gitmeniz gereken piknik yerlerinin başında geliyor. Diler mangal yakın, diler hamaklara yatıp uzanın, dilersenizde hiç tavsiye etmesemde denize girebileceğiniz bu yer piknik severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir yer.

5. Büyükada-Altın Fıçı

Büyükada-Altın Fıçı

Eğer farklı bir şeyler istiyorsanız bu mekanda oturun ve midye tava bira kokoreç ve patates eşliğinde adanın tadını çıkartın.

6. Büyükada-Sefa'nın Yeri

Büyükada-Sefa'nın Yeri

Büyükada'ya gelipte canınız döner yemek isterse kesinlikle tavsiye edeceğim mekan.

7. Büyükada-Kapri Restaurant

Büyükada-Kapri Restaurant

Gerek canlı müzik eşliğinde sırtaki geceleri olsun, gerek ise İstanbula' karşı harika bir rakı balık gerek ise enfes mezeleri ile muhakkak gelmeniz gereken yerlerden bir tanesi Kapri Restaurant, bir taneside By Şükrü Restaurant.

8. Büyükada- By Şükrü Restaurant

Büyükada- By Şükrü Restaurant

Gerek canlı müzik eşliğinde sırtaki geceleri olsun, gerek ise İstanbula' karşı harika bir rakı balık gerek ise enfes mezeleri ile muhakkak gelmeniz gereken yerlerden bir tanesi Kapri Restaurant, bir taneside By Şükrü Restaurant.

9. Büyükada- Ayayorgi Kilisesi

Büyükada- Ayayorgi Kilisesi

yemek konusuna kısaca değindikten sonra gelelim akıllarda ki bir diğer soru işaretine. Bir Büyükada'lı olarak sizlere gitmeniz görmeniz gereken yerlerden kısa kısa bilgiler vericem. Öncelikle olarak Büyükada denilince belkide akla ilk gelen yer Ayayorgi Kilisesi'dir. Ayayorgi Kilisesi Büyükada'nın en tepe noktasında yer almakla birlikte 1905 yılında inşa edilmiş, 1909 yılında kullanıma açılmış. 2016′da olmamıza rağmen halen yaz kış demeden onbinlerce insan bu kiliseye dilek ve dualarının gerçekleşeceği ümidiyle geliyor… 

10. Büyükada- Ayayorgi Kilisesi

Büyükada- Ayayorgi Kilisesi

Peki Ayayorgi Kilisesi'ne nasıl gidilir? Öncelikle olarak nasıl gidileceğinden bahsetmeden önce özellikle bayan arkadaşların topuklu ayakkabı giymemesini şiddetle tavsiye ediyorum. Adaya geldikten sonra merkezden Ayayorgi Kilisesine yürüyerek yaklaşık 1.5 saatlik bir yoldan sonra ulaşabilirsiniz. Yok eğer ben o kadar yürüyemem diyenlerden iseniz hemen kilisenin yokuşunun başına kadar dilerseniz fayton ile, dilerseniz bisiklet kiralayarak yaklaşık yarım saatlik bir yoldan sonra ulaşabilir ardından azap yolu olarak tanımlanan yoldan yaklaşık yarım saat yürüyerek Ayayorgi Kilisesi'ne ulaşabilirsiniz.Bu arada inanışlardan bazılarından bahsedecek olursam eğer çıplak ayak ile vede hiç konuşmadan dilek dileyip yokuşu çıkmak, çıkarken ağaçlara kurdela bağlamak, yolun kenarına taşlardan evler yapmak, çıkarken ip açmak bunlardan bazıları. Bu arada hatırlatmakta yarar var diye düşünüyorum dileğiniz gerçek olduğunun senesi tekrardan kiliseye gelip şeker dağıtmanız gerekiyor.

11. Büyükada- Ayayorgi Kilisesi

Büyükada- Ayayorgi Kilisesi

  Tepeye vardıktan sonra kiliseye girmeden önce hemen kilisenin yan tarafında bulunan cafe-restaurant ta eşsiz manzara eşliğinde yemeğimizi yiyebilir, çayımızı içebilir ve bu anın tadını fazlasıyla çıkartabiliriz.

12. Büyükada- Ayayorgi Kilisesi

Büyükada- Ayayorgi Kilisesi

   Ayayorgi kilisesinin içerisine girerken duvarda asılı olan yazılardan kilise hakkında çok daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz ancak buranın hikayesine gelecek olursak Bizans dönemlerinde işgal altında kalan adanın papazları, ikona ve kutsal eşyaları kurtarmak için toprağa gömmüşler. Aradan uzun yıllar geçmiş ve Rumların Aya Yorgos dediği ve zaman içinde Aya Yorgi olarak anılmaya başlayan aziz, bir gün bir çobanın rüyasına girmiş ve ondan kiliseye giden yokuşu turmanmasını, çan sesini duyduğu an olduğu yerde durup toprağı kazmasını istemiş. Çoban bu rüyayı birkaç gün daha üst üste görünce aziz Aya Yorgi’nin kendisine dediklerini harfiyen uygulamış ve toprağın altından bugün halihazırda kilisede de sergilenmekte olan bu ikona ve kutsal cisimleri çıkarmış.

13. Büyükada- Ayayorgi Kilisesi

Büyükada- Ayayorgi Kilisesi

 İçeriye girdikten sonra dilerseniz mum yakıp dilek dileyebilir, diler isenizde dileklerinizi kutuya atabilirsiniz. buranın özel günleri her ne kadar 23 Nisan ve 24 Eylül olsada ben aşırı izdiham ve kalabalıktan ötürü başka günlerde gelmenizi tavsiye ederim. Peki neden 23 Nisan ve 24 Eylül olarak soracak olursanız Aya Yorgi kilisesi, Efes yakınlarında bulunan Meryem Ana’nın evi ile birlikte Hıristiyanlar tarafından kabul edilen iki hac noktasından biri olma özelliğini taşıyor. Ortodoks mezhebinde 23 Nisan tarihi, Yorgoların isim günü olarak anılıyor. Hem 23 Nisan hem de bir Azize olan Ayie Thekla’nın anıldığı 24 Eylül tarihlerinde Aya Yorgi’ye gelmek Hıristiyanlar inancına göre daha kutsal. Bu tarihlerde Aya Yorgi’ye giden yolu tıpkı efsanedeki çoban gibi çıplak ayakla ve hiç konuşmadan takip edenlerin yarı hacı sayılıyor olduğuna inanılıyor.

14.

Yolu  Büyükada'ya Düşenlerin Uğraması Gereken Yerler

Benim fikrimi sorucak olursanız sayısını bile hatırlayamayacak kadar çok çıktım buraya dileklerim kabul oldumu derseniz bir kısmı evet kabul oldu ama benim için bundan daha mühim ve güzel olan tarafı o tepeye ulaştıktan sonra karşılaşılan eşsiz güzellikte ki manzara.

15. Büyükada Rum Yetimhanesi

Büyükada Rum Yetimhanesi

      Büyükada'ya gelipte görmeniz gereken yerlerden birtanesi de Büyükada Rum Yetimhanesi. Büyükada'nın Hristos tepesinde yer alan bu yapı 1898-1899 yılları arasında Fransız bir şirket tarafından otel olarak yapılmış ancak dönemin yönetiminden izin alınamayınca bine Eleni Zarifi isimli Rum kadın tarafından satın alınarak daha önce yedikulede ki Rum Yetimhanesi buraya taşınıyor. Bu binanın Dünyanın en büyük ahşap yapısı olduğu söylenilmektedir. Bina şuanda kullanılmamakla birlikte dışarıdan görme şansınız vardır. Yürüyerek yaklaşık 30 dk bir süre de varabilirsiniz.

16. Büyükada Adalar Müzesi

Büyükada Adalar Müzesi

         Büyükada'ya gelipte Adalar Müzesi'ni görmemek elbette olmaz. İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olan Adalar Müzesi, Adaların oluşumundan bugüne gelen hikayesini yüzlerce obje, 20 bin belge, 6 bin fotoğraf, yüzlerce belgeleme çekimi, film ve sözlü tarih kayıtlarından oluşan kuruluş koleksiyonu ile ziyaretçilerine sunmaktadır. Müze özellikle Adaların kentsel tarihine odaklanan Osmanlıca belge arşivine sahiptir. Eğer Adalar hakkında çok daha geniş kapsamlı bir bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız eğer bu müze kesinlikle Büyükada'ya gelipte yürüyerek yalnızca 30 dk gibi bi sürede ulaşabileceğiniz Adalar Müzesi de görülmesi gereken bir yer.

17. Büyükada Hatırla Sevgili- Dudaktan Kalbe

Büyükada Hatırla Sevgili- Dudaktan Kalbe

          Büyükada'ya gelipte görmeniz gereken çok fazla yer olmasına rağmen yazımıda çok fazla uzatıp sizleri sıkmak istemiyorum ancak son olarak sizlere Hatırla sevgili ve Dudaktan Kalbe dizilerinin çekildiği köşkleride görmenizi tavsiye ediyorum. Büyükada'nın merkezine yürüyerek yalnızca 15-20 dk lık bir mesafede olan bu yerler özellikle yerli türistlerin ilgisini çekmeyi fazlasıyla başarıyor.

18. Büyükada

Büyükada

         Büyükada'ya gelipte yemek yiyebileceğiniz yerleri, görmeniz gereken yerleri anlattıktan sonra bir diğer konu olan faytona mı binmeliyim yoksa bisikletmi kiralamalıyım yada yürümelimiyim konusuna gelecek olursam öncelikle şunu söylemek istiyorum ki eğer yürüyebiliyorsanız kesinlikle adayı doya doya yaşayabilmeniz için yürümenizi tavsiye ediyorum. Yok eğer yürümekten hoşlanmıyorsanız bisiklet kiralamak ve faytona binmek başka seçenekler ancak fayton fiyatları biraz el yakan cinstendir bunuda belirtmekte fayda görüyorum. Büyükada'nın en cezbedici yanlarından bir taneside tarihi yapıları ve eskiden kalma evleridir. Ara sokaklar gezerken kendinizi İstanbul'dan çok uzaklarda tamamen başka bir yerde olduğunuzu hissettirecek. Son dönemlerde her ne kadar günü birlik gelen araplar fazla olsada günün stresini fazlasıyla atabilirsiniz.

19. Büyükada- Prensess Koyu

Büyükada- Prensess Koyu

          Yaz aylarındaysanız ve sıcaktan bunaldıysanız kendinizi adanın plajlarına atmamak olmaz. Yalnız bir konuda sizleri uyarmam gerekiyor ki Büyükada'da Ayanikola Plajı haricinde diğer plajlara gitmek isterseniz eğer muhakkak yanınızda bir bayan arkadaşınızın olması gerekiyor başka türlü bu plajlara girmenize imkan yok. Büyükada'da Prensess Koyu, Yörükali Plajı, Nakibey Plajı, Ayanikola Plajı, Eskibağ Plajı, Halikoyu, Kumsal  Plajı, Yada Beach olmak üzere  8 adet kesinlikle görmeniz gereken plaj bulunmakla birlikte eğer daha lüks bir yer arıyanlardan iseniz Büyükada Su Sporları Klubü bulunmaktadır.

20. Büyükada-Nakibey Plajı

Büyükada-Nakibey Plajı

21. Büyükada Yörükali Plajı

Büyükada Yörükali Plajı

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.