OFPOF

Türkiye’nin En Güzel 10 Tarihi Yeri

-
12.0b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türkiye’nin En Güzel 10 Tarihi Yeri
2.239 izlenme
Ofpofer
-

Türkiye'de yaşayıp da bu güzel tarihi yerlere gitmemek ayıp olur. İşte tarihiyle büyüleyen eşsiz yerler.

10. Pamukkale

Pamukkale

Denizli’de bulunan Pamukkale, Hierapolis Antik Kenti ile beraber UNESCO dünya mirası listesi‘nde yer alıyor. Hz. İsa’nın havarilerinden Aziz Filipus’un Pamukkale’de öldürülmüş olması Hıristiyanların bölgeye ilgisini artırıyor. Türkiye’nin en tanınmış doğa harikalarından biri olan Pamukkale, kaynak sularının kirecinden oluşan bir tepede kurulu. 20 km uzaklıktan bile görülen travertenler, şifa veren yer altı sularıyla önemli bir çekim merkezi.

9. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

UNESCO’nun dünya miras listesine Türkiye’den ilk kabul ettiği mimari yapı olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, 1229 yılında Mengücekli Beyi Ahmed Şah tarafından yaptırılmış. Sivas’ın en çok tanınan mimari yapısı olan Ulu Camii ve Darüşşifa için Evliya Çelebi,“Üstad, mermer bu camiye öyle emek sarf edip, kapı ve duvarları öyle nakış bukalemun eylemişki,methinde diller kısır, kalem kırıktır” sözlerini kullanmış.

8. Ksanthos ve Letoon Antik Kentleri

Ksanthos ve Letoon Antik Kentleri

Fethiye yakınlarında bulunan Ksanthos, Antik Çağ’da Likya’nın başkenti olarak biliniyor. MÖ 8. yy’a kadar uzanan kalıntılarda, şehrin dönemin önemli bir kültürel ve siyasi merkezi olduğu ortaya çıkarılmış. Yerleşim izlerinin MÖ 7. yy’a kadar gittiği Letoon ise Şair Ovidius’un anlattığı bir öyküye göre kent, Zeus’tan hamile kalan Leto’nun adına kurulmuş. Daha çok dini bir merkez işlevinde kullanılan Letoon şehri MS 7. yy’da terk edilmiş.

7. Hattuşaş

Hattuşaş

Çorum’un Boğazkale ilçesinde bulunan Hattuşaş, Hitit Devleti’nin başkenti olarak biliniyor. 1986 yılından bu yana UNESCO Listesi’nde bulunan şehir, Anadolu medeniyetlerine tanıklık edilebilen önemli bir merkez konumunda. MÖ 3,000 yılından bu yana yerleşimin görüldüğü Hattuşaş’ta 5 kültür katı keşfedilmiş. Gerçekleştirilen kazılarda büyük Hitit arşivine de ulaşılmış. Döneminde bin tanrılı şehir ismiyle anılan Hattuşaş, siyasi, dini ve kültürel bir merkez özelliğini taşıyormuş.

6. Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı,eski bir Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksinden oluşuyor. Anadolu’da sıkça rastlanan Kapadokya kiliseleri tarzında, deniz seviyesinden 1,150 m yükseklikte inşa edilen yapı oldukça görkemli. Duvarlarında bulunan fresk ve figürleriyle ilgi gören Manastır, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın denetiminde bir müze olarak ziyarete açık. Ortodokslarca kutsal sayılan bazı günlerde verilen izinlerle ibadet yapılan manastır, Doğu Karadeniz’in en etkileyici yapıları arasında.

5. Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

İyonya’nın 12 şehrinden biri olan Efes Antik Kenti, İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında bulunuyor. Farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan, döneminin en gelişmiş ekonomisi ve mimari yapılarına sahip olan Efes’in tarihi MÖ 6,000’li yıllara kadar uzanıyor. Efes Antik Kenti, 1994’te UNESCO dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil oldu. 2015’te Dünya Mirası olarak tescil edilen şehirde Hıristiyanlarca kutsal sayılan birçok yapı da bulunuyor. İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında bulunan şehirde, Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, Ashab-ı Keyf Mağarası gibi birçok önemli yapı ziyaretçilerine tarihin dokusunu hissettirmeye devam ediyor.

4. Nemrut Dağı

Nemrut Dağı

Adıyaman sınırlarında bulunan Nemrut Dağı, Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanlar ile birlikte Milli Park’ı oluşturuyor. 1987 yılından bu yana UNESCO Listesi’nde olan bu alan özellikle gün doğumu ve batımında ziyaretçi akınına uğruyor. MÖ 62’de Kral Antiochus Theos, Nemrut Dağı’nın tepesine, pek çok Yunan ve Pers tanrısının heykelinin yanı sıra kendi mezar tapınağını da yaptırmış. Dünyanın ilk horoskopu ve ateş sunakları bulunan Nemrut Dağı, ülkemizin en önemli turistik merkezlerinden biri.

3. Safranbolu

Safranbolu

Beypazarı, Göynük, Odunpazarı gibi tarihi Osmanlı mimarisini yansıtan evleriyle tanınan Safranbolu, Karabük’ün bir ilçesi. Evleriyle UNESCO dünya Listesi’ne giren ilçenin ismi safran bitkisinden geliyor. Müze kent görünümündeki Safranbolu, yaklaşık 3,000 yıllık tarihi geçmişi ile bölgenin en önemli kültürel, tarihi merkezlerinden biri. Çok sayıda tescilli tarihi çeşme, han, hamam, konak, köprü, cami ve türbenin bulunduğu Safranbolu, son yıllarda kültür turizminde öne çıkıyor.

2. İstanbul Tarihi Yarımada

İstanbul Tarihi Yarımada

İki kıtayı buluşturan, tüm dünyanın hayran olduğu İstanbul, 1985’ten bu yana, “İstanbul’un tarihi alanları” dosyasıyla UNESCO dünya Miras Listesi’nde bulunuyor. Listede yer alan kentte ilk akla gelen yapılar, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı ve Dikilitaş. Tarihi Yarımada üzerinde bulunan onlarca esere yürüme mesafesinde ulaşabiliyor olmak büyük bir şans.tarih boyunca farklı medeniyetleri ağırlayan Anadolu toprakları, çok sayıda medeniyetin yaşam izini taşıyor. Türkiye’deki en güzel tarihi yerler, bu liste ile sınırlı değil. Mardin, Assos, Hasankeyf gibi nice güzel coğrafyalar ve diğer tarihi miraslar da eklenebilir.

1. Kapadokya

Kapadokya

İpek Yolu’nun önemli kavşaklarından biri olan Kapadokya, Türkiye’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Doğanın insanlığa armağan ettiği yerüstü cennetlerinden biri olan Kapadokya, peri bacaları ile tanınıyor. Lüks otellerin yanı sıra kayadan oyma, mağara şeklindeki ev, pansiyon ve otellerin bulunduğu bölge, özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde önemli bir düşünce ve eğitim merkezi olan Kapadokya, binlerce yıllık medeniyetin izlerini taşıyor.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.