OFPOF

Türkiye'nin En Güzel ve İhtişamlı 10 Plajı

-
713
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türkiye'nin En Güzel ve İhtişamlı 10 Plajı
1.010 izlenme
Ofpofer
-

Türkiye'de ki plajların güzelliklerinden bahsettiğim yazımda en güzel 10 plajı sıraladım. Keyifli okumalar

Türkiye'de inanılmaz güzellikte plajlar mevut. Bazıları dünyadaki en güzel plajlar arasına girmeyi başarmış durumda. Sizde merak ediyorsanız buyrun okuyun. Keyifli okumalar...

1. Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı
Yılda yaklaşık 100.000 turistin ziyaret ettiği Sedir Adası, antik Cedreae (Kedrai) kenti, ünlü Kleopatra Plajı ve altın sarısı eşsiz kumu ile tanınır. Adını Yunanca “Sedir Ağacı” anlamına gelen “Kedrai”’den alan ada, eski bir Karia yerleşim yeridir.Dünyada yalnızca iki yerde olduğu bilinen bu çok özel kum; ateşte yanma, sodalı suda kendiliğinden çoğalma ve büyüteç altında incelendiğinde hareket etme gibi nadide özelliklere sahiptir. Karbonatlı çamurun bir çekirdek etrafında birikmesiyle oluşan kumların denize kattığı eşsiz güzellikteki renkleri görmek için bile Sedir Adası’na gitmeye değer.  Bu kumların dünyada bir benzerinin ise Kızıldeniz’de olduğu bilinmektedir. Ayrıca plajın kumlarına yasal koruma getirildi.

2. Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı
Ege sahillerinin incilerinden Ayvalık’ta denize girebileceğiniz en güzel plaj Sarımsaklı. Halk plajı olmakla birlikte, 8 km’lik sahil şeridi boyunca çeşitli işletmeler de bulabilirsiniz. Denizi ve sahil şeridi tamamen kumluk. Hatta Türkiye’nin ve dünyanın en mükemmel kumu özelliklerini taşıdığı dünya sağlık Örgütü tarafından da belgelenmiş. Sahil 2013 ve 2014’te mavi bayrak da almış. Anlayacağınız bol ödüllü bir plajımız kendisi. Bölgeye en yakın havalimanı Edremit Havaalanı. Hemen biletinizi ayırtın.

3. Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı
Kaş-Kalkan arasında, arkasında büyük dağların çevirdiği bir koy. Suyun rengi tam turkuaz rengi, kum plajı var. Yolu çok virajlı zaten gelmesi bu kadar kolay olmayınca plajın kalitesi de artıyor. Pek çok seyahat yazarına göre Türkiye’nin en iyi plajlarından biri olan Kaputaş’a gitmeden yanınıza yiyecek bir şeyler almayı unutmayın. Ve tabiki kulaklığınızıda.

4. Patara Plajı

Patara Plajı
Patara kumsalı, çevredeki kumsalların en uzunu ve en görkemlisidir. 12 km uzunluğundaki kumsalın derinliği yer yer 200-300 metreye ulaşır. Kumu incedir. deniz ise sığdır. Hemen hemen hiç durmayan rüzgarı nedeniyle rüzgar sörfü için de uygundur. Uğramadan gitmeyi düşünmeyin bile.

5. Ölüdeniz

Ölüdeniz
Fethiye’nin enteresan yapıdaki koylarından biri Ölüdeniz. Denizi ve sahili tamamen taşlık. Ama muhteşem doğasının üzerinizde yarattığı etki, bu dezavantajı gözardı etmenizi sağlıyor genellikle. Denizde yüzerken tepenizden geçen paraşütçüleri izlemek de ayrı bir keyif veriyor insana. Belki de sizinde ruhunuzdaki çılgın çocuğu ortaya çıkarıp yamaç paraşütü yapma zamanınız gelmiştir.

6. Çıralı Plajı

Çıralı Plajı
Eşine dünyada az rastlanır nitelikteki Çıralı Plajı, sevimli caretta carettalara ev sahipliği yapıyor. Bu plajda da caretta carettalar için 3 km’lik bir koruma alanı var. Dere yataklarından akan suyun denize hafif derinlik vermesiyle, pek de sıcak sayılmayacak bir suya sahip Çıralı, sizi hem doğal hem de tarihi bir atmosfere sokuyor. Plaja gitmek için Kral Zeus’un mezarını, antik tiyatro ve hamam kalıntılarını geçmeniz gerekiyor. Roma devrinde bir yolculuk yaptıktan sonra ulaşıyorsunuz Çıralı sahillerine. Buranın denizi hafif taşlı ve kumluk. Birinci derecede doğal sit alanı olan Çıralı, mavi bayrak sahibi. Hem tarihi hem de deniz turizmi açısından büyük bir define.

7. Phaselis Plajı

Phaselis Plajı
Antalya’daki bir başka ünlü plaj da Kemer-Tekirova arasındaki Phaselis. Çam ormanlarıyla kaplı bu alanda denizin berraklığı görülmeye değer. Üstelik denizin hemen dibinde antik kent Phaselis’i de gezebilirsiniz. eski liman kalıntıları arasında yüzmek çok keyifli olacaktır. Burada su sporları da yapabilirsiniz. Ulaşım, deniz yoluyla sağlanıyor. tatil yapmayı seven biriyseniz kaçırmayınn.

8. Ilıca Plajı

Ilıca Plajı
Çeşme’ye 5 km mesafedeki Ilıca, dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan bir özelliğe sahip. Ilıca denizinin içinde sıcak su kaynakları yani ılıcalar bulunuyor. Sahilin adı da buradan geliyor. Su içerisindeki ılıcaların romatizma, cilt hastalıkları, raşitizm, karaciğer ve idrar yolları gibi hastalıklarda iyileştirici özelliği olduğu söyleniyor. Kaplıcaları aratmadığı söyleniyor.

9. Kabak Plajı

Kabak Plajı
Kelebekler Vadisi’nden çıkılan patika yolla ulaşılan Faralya yakınındaki Kabak, birkaç kamp alanının dışında hiçbir şey bulunmayan plajıyla ve yemyeşil çam ormanlarıyla çevrili tüm dünyayı uzakta bırakıyor. efsane plajlardan biri kesinlikle görmeden gitmeyin.

10. Amos

Amos
Amos Marmaris’e 24 km. uzaklıkta bir antik kenttir. Bozburun yarımadasında, iki tatil köyünün arasına saklanmış ziyaretçilerini bekler. Çakıl taşlı plajı, günümüze kadar iyi korunmuş tiyatro, sarnıç, tapınak ve anıtları vardır. Burada hem deniz keyfi hem de tarihte bir yolculuk yapabilirsiniz. Çıralı Plajı ile yaraşabilir nitelikte.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.