OFPOF

Türkiye'deki Saklı Cennet Burhaniye Ören

-
650
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türkiye'deki Saklı Cennet Burhaniye Ören
865 izlenme
Ofpofer
-

Birazdan görüp, okuyacaklarınız sayesinde siz de bana hak verecek ve burası için ''Saklı Cennet'' tanımının fazla olmadığını göreceksiniz..

Ülkemiz, bu kadar çok doğal güzelliği üzerinde barındıran nadir ülkelerden. Güzide ülkemizin her bir yanı başka güzel fakat ben size henüz dillere düşmemiş, havası suyu kirlenmemiş, ağaçlarına ballta vurulmamış muhteşem doğal güzellikleri olan bir yerden bahsetmek istiyorum. Burhaniye/Ören.

Burhaniye Balıkesir'in bir ilçesi.. Ören ise bu ilçenin denizle buluşan, palamut ağaçları arasında ve yeşillikler içerisindeki muhteşem bir mahallesi. 

Ören, solunda başka bir muhteşem şehir Ayvalık ve sağında kaz dağları ile çevrili saklı bir cennet benim ve burayı gören pek çok kişi için... 

Türkiye'nin en geniş plajlarından biri Ören plajı. Üstelik mavi bayraklı. Aynı zamanda tarihle de iç içe olan Ören, antik Adrimittion şehrinin üzerine kurulmuş. 
Dilerseniz lafı fazla uzatmadan sizleri Saklı Cennet'imiz Ören ile tanıştırmak istiyorum. Ve bunu yaparken sizi Ören'e gidip, görüp, hayran kalıp fotoğraflayan insanların çektiği fotoğraflarla yapmak istiyorum.

Arkanıza yaslanın ve kendinizi Ören'in temiz havasına, doğal güzelliğine, tarih dokusuna ve tertemiz denizinize bırakın...

1. İşlenmemiş Elmas

İşlenmemiş Elmas

Türkiye'nin en temiz oksijeninin bulunduğu bölgeler listesinde ilk 5'te yer alan muhteşem körfez, size yine Türkiye'nin en geniş plajlarından birinde, temiz hava eşliğinde tatilinizin keyfini çıkarma fırsatı veriyor. 

Bir çok yere gittim, bir çok tatil bölgesine uğradım fakat hiç birinde Ören'de bulduğum huzuru, tadı yakalayamadım. Bu yüzden buraya işlenmemiş elmas diye hitap ediyorum. Henüz pek dillere düşmemiş, işte bu yüzden tam bir Saklı Cennet...

2. Yeşil Denizden Mavi Denize

Yeşil Denizden Mavi Denize

Ören, palamut ve çam ağaçları altından sahile uzanan bir cennet...

Dilerseniz ağaçların gölgesinde oturup masmavi denizi, dilerseniz de tertemiz denizine dalıp yemyeşil ağaç denizini seyredebiliyorsunuz.

3. Saklı Cennet'i Keşfeden Şanslı İnsanlar

Saklı Cennet'i Keşfeden Şanslı İnsanlar

Bir çok kişi yanıbaşından Çanakkale veya İzmir'e giderken hemen yakınından geçtiği Ören'i bu şekilde bilmiyor. Bunu nereden mi biliyorum? Çünkü ben de onlardan biriydim. Sonra bu muhteşemliğe kapılıp gittim, ve yıllar geçmesine rağmen hala buradayım. 
Sadece bir defa geldiğimiz hayatta çoğu insanın gri betonlar arasında hayalini kurduğu yerde yaşayan, nefes alan insanlardanım. Ve bu yüzden kendimi çok şanslı hissediyorum.

4. Çarşaf Deniz Altın Kumsal

Çarşaf Deniz Altın Kumsal

Fotoğrafın sağ tarafına doğru gördüğünüz, mavi denize doğru akıp giden dağ, Kaz Dağları'nın sadece bir kısmı. Gökyüzü ile ayırt etmesi zor olan çarşaf gibi deniz ve mis gibi taşsız, çakılsız altın kumsal.

5. Yabancı Bir Ülke Değil Hemen Yanıbaşınız

Yabancı Bir Ülke Değil Hemen Yanıbaşınız

Çoğu yerde görüp bulamayacağınız bir deniz ve plaj. Keyfini çıkarın.

6. Sahilde Koca Bir Kaya

Sahilde Koca Bir Kaya

Ören sahilinde bulunan bu kayanın üzerinde bir deniz kızı heykeli bulunuyor. Hatta bu deniz kızı neredeyse Ören sahilinin maskotu haline gelmiş. Buraya uğrayıp da kayanın üzerine çıkıp deniz kızıyla selfie çektirmeyen neredeyse yok. 

Üstelik size küçük de bir ipucu; Kaya suyu süzer ve temizler.. Bir sahilde kayaç varsa emin olun su orada en temiz halindedir.

7. Sadece Gündüzü Değil

Sadece Gündüzü Değil

Önceleri Ören'in sadece gündüzünü görmüştüm, sonra gecesini de gördüm ve yine hayran kaldım. Sahilde ateş yakıp gitarla şarkılar söylemişliğim bile var.. Gelirseniz mutlaka bir gecenizi bu geniş sahil için ayırın.

8. Batık Liman

Batık Liman

tarih ile iç içe olan Ören sahilinin bir kıyısında da su altında kalmış tarihi batık antik bir liman bulunuyor. Bazı medcezir zamanlarında sular çekiliyor ve su üzerine çıkıyor. O anlar görmeye değer.

9. Panaroma Cennet

Panaroma Cennet

Ören sahilindeki iskeleden çekilmiş bu panaroma fotoğraf mavi denizi gözler önüne serdiği gibi yeşil denizini de bizlere gösteriyor.

10. Ören'in Bir Ucu

Ören'in Bir Ucu

Ören'in hemen ucundaki İskele de görülmeye değer.

11. Cennette Pedal Çevirin

Cennette Pedal Çevirin

Kendim sürekli yaptığım için bunu ballandırarak anlatabilirim diye düşünüyorum.. Bisiklet sürmeyi sevenler için inanılmaz bakın bu kelimeyi çok sık kullanmam fakat gerçekten inanılmaz bir yer Ören. Ağaçların gölgesinde, denizin kokusuyla yüzünüzü yalayıp geçen ılık bir meltem düşünün. İşte ben haftada bir bunu yapıyorum. Gelin, cennette pedal çevirelim.

12. Rastgele

Rastgele

Balık açısından bol olan körfez çeşitli balıklara evsahipliği yapıyor.. Geldiğinizde bir gününüzü balığa ayırmanız dileğiyle. Rastgele!

13. Cennette Pegasus

Cennette Pegasus

Ören'de, tam da bahsettiğim palamutların altında yer alan Pegasus heykeli ve hemen arkasında başlayan tarihi kalıntılar görülmeye değer.

14. Cennete İnen Merdivenler

Cennete İnen Merdivenler

Ören'den sahile doğru inen bunun gibi bir çok merdiven mevcut.. Serin gölgelerden kızgın kumlara, kızgınkumlardan da serin sulara atlamak için Ören tam biçilmiş kaftan...

15. Gün Batımı

Gün Batımı

Ören'de gündüz ve gecenin arasında muhteşem ama kısa süren bir anvar yakalamanız gereken. Gün batımı. Yakalayıp fotoğraflayabilirseniz ne mutlu size.

16. İşte Yaşıyorum diyeceğiniz bir yer Ören

İşte Yaşıyorum diyeceğiniz bir yer Ören

Ören'i gördünüz. Ve inanıyorum ki bundan sonra başkasına bahsedecek olursanız ''Saklı Cennet'' tanımını kullanmaktan çekinmeyeceksiniz. 
Benim hayatımda ''İşte yaşıyorum.'' dediğim anlarım vardır. Ve geriye dönüp baktığımda bu anların büyük bir kısmını ben Ören'de yaşadım. Sizde yaşayın. Gelip, gezip, görmeniz dileğiyle.

Size kendi objektifime yansıyan bir kaç fotoğraf ile veda etmek istiyorum.. Ören'de görüşmek üzere.

17. Kadifemsi.

18. Hangisi deniz, hangisi gökyüzü?

19. Ören


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.