OFPOF

Türkiye'de Olduğuna İnanamayacağınız 10 Muhteşem Seyahat Noktası

-
5.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türkiye'de Olduğuna İnanamayacağınız 10 Muhteşem Seyahat Noktası
13.811 izlenme
Ofpofer
-

Doğal güzellikleriyle bilinen Türkiye'de öne çıkan 10 muhteşem seyahat rotasını sizin için listeledik.

Bu listemizde az bilinen fakat doğal güzellikleri ile insanı büyüleyen destinasyonları ele aldık. seyahat etmek aklınızdan çıkmayacak. Bizden söylemesi, buyrun.

1. Düden Şelalesi

Düden Şelalesi

Düden Şelalesi Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden alır ve Düdenbaşı denilen noktada yer yüzüne çıkar. Düden Çayı boyunca iki kola ayrılır. Antalya'ya yaklaşık 7 km uzaklıkta olan kolu Aşağı Düden (ya da Karpuzkaldıran Şelalesi) ve Varsak'a 1 km uzaklıkta olan kolu Yukarı Düden Şelalesi'dir. Bu iki kola ayrılan şelaler Akdeniz'e dökülür.

2. Yedigöller Milli Parkı, Bolu

Yedigöller Milli Parkı, Bolu

Yedigöller Milli Parkı, Batı Karadeniz bölgesinde Bolu ilinin kuzeyinde Zonguldak ilinin güneyinde Düzce ilinin doğusunda yer alır. Milli Parka Bolu İli Mengen ilçesinden ulaşım mümkündür. Ayrıca Ankara-İstanbul karayolunun 152inci km'sinden Yeniçağa ve 190 km'sindeki Bolu ilinden kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır. Kışın Bolu-Yedigöller güzergahı karla kapalı olduğundan ulaşım sadece Yeniçağa-Mengen-Yazıcık üzerinden yapılır.

3. Soğuksu Milli Parkı, Ankara

Soğuksu Milli Parkı, Ankara

Soğuksu Milli Parkı, Kızılcahamam ilçesi sınırlarında Ankara’ya 80 kilometre uzaklıktadır. Volkanik bir arazi olması nedeniyle kamp süreniz boyunca bol miktarda sıcak ve soğuk su kaynakları size eşlik edecektir.

4. Nebiler Şelalesi, Dikili, İzmir

Nebiler Şelalesi, Dikili, İzmir

Doğal gezi alanlarıyla bilinen ve İzmir Dikilide’ki Nebiler Köyü’nde yer alan Nebiler Şelalesi, Aşıklar Şelalesi olarak da bilinmektedir. Günübirlik tatilcilerin sıkça geldiği bu alan, eşsiz doğal güzellikleriyle yabancı turistlerinde dikkatini çekmektedir. Civarda yer alan restoran, kamp alanları ve yürüyüş yerleriyle bu kendine özgü alanda stresinizi atabilirsiniz.

5. Myra Antik Kenti Demre

Myra Antik Kenti Demre

Aziz Nikolas'ın piskoposluk yaptığı yer olması sayesinde ününü tüm Ortaçağ boyunca sürdüren Myra önemli bir Lykia kentidir. Adı "Yüce Ana Tanrıça'nın yeri" anlamına gelen kent, ilk olarak bugünkü kaya mezarlarının üzerindeki tepede kurulmuştur. Daha sonra aşağıya inerek genişleyen Myra, II. Theodosion (408–450) Lykia bölgesinin başkenti olmuştur. Şehir 7. yüzyıldan 9. yüzyıla kadar devamlı Arap akınlarına uğramış ve 809'da zapt edilmiştir. Bu akınlar sonucunda, kentin en önemli yapısı olan St. Nikolas Kilisesi 1034'te yıkılmıştır.

6. Karagöl, Artvin

Karagöl, Artvin

Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan Borçka Karagöl kamp alanı, Borçka’dan yaklaşık 25 km uzaklıkta. Borçka Macahel yolundan sonra Karagöl yoluna sapın ve kendinizi doğaya bırakın, keyfiniz bol olsun!

7. Kapadokya

Kapadokya

Uçhisar, kaya oyma evleri, kalesi, butik otel ve restoranları ile Kapadokya’da son yılların gözde bir durağı olmuştur. Nevşehir merkeze 5 km mesafedeki Uçhisar, doğanın mucizesi Kapadokya‘nın en güzel panoramik seyrinin yapıldığı tepe çevresine kuruludur. Perslerin Kral Yolu ve Selçukluların İpek Yolu üzerine kurulmuş Uçhisar, bölgenin en stratejik konumu olarak bilinmektedir.

8. Yenice, Karabük

Yenice, Karabük

Heybetli dağlar arasından kıvrılan ırmağın kenarında kamp kurmak ve muhteşem doğayı dinlemek. Gün içerisinde yapacağınız dinlendirici yürüyüşler ile doğayı keşfedebilirsiniz.

9. Gölcük, Ödemiş

Gölcük, Ödemiş

Gölcük Gölü, İzmir ili Ödemiş ilçesi sınırlarında bulunan alüvyal set gölüdür. Gölün fazla sularını Tabak Çayı ile Gediz Nehri'ne oradan Ege Denizi'ne ulaşır. Oluşumu ile ilgili farklı görüşler ileri sürülmüştür. Gölün kuzeyinde bulunan Mad Deresi ve Geyik Deresi'nin taşıdığı alüvyon malzemeler vadi içinde doğal bir set oluşturmuştur. Göl havzasında Bozdağlar'ın temelini oluşturan ve en yaşlı kayaç gurupları olan; gnays, kuvars ve şistler bulunur.

10. Hasankeyf, Batman

Hasankeyf, Batman

Batman’a bağlı Hasankeyf, tarihi ve doğal güzellikleriyle adından sıkça bahsedilen önemli yerlerden biridir. Vadi içerisinde yer alan bölge, ekonomik açıdan canlılık yaratmıştır ancak bu bölge daha çok tatilcilerin sıkça ziyaret ettiği alanlardandır. Gerçek ismi Hısn-Kayfa’dır ve kaleyi işaret eder. Cumhuriyet’in ilanından sonra ilerleyen yıllarda ismi değişikliğe uğramıştır. Hasankeyf, son zamanlarda ayrıca sular altında kalmasıyla da gündeme gelmiştir. Bölgenin popüler olmasının bir diğer nedeni tarihin eski yerleşim yerlerinden birisi olmasıdır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.