OFPOF

Türkiye'de Mutlaka Görmeniz Gereken 11 Yer

-
4.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türkiye'de Mutlaka Görmeniz Gereken 11 Yer
2.422 izlenme
Ofpofer
-

Bu başlıkta ülkemizde olan muhteşem yerlerden 11 tanesini sıraladım keyifli okumalar

1. Bursa - Uludağ

Bursa - Uludağ
Türkiye'nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan Uludağ; Marmara Bölgesinin en yüksek dağıdır. Açık havada İstanbul, Marmara denizi ve civar yakın yerlerin görünmesi buraya ayrı bir özellik vermektedir. Bu eşsiz manzara sayesinde her yıl yerli-yabancı turistler Bursa Uludağa gelmektedir. 

2. Çanakkale - Gelibolu

Çanakkale - Gelibolu
I. dünya Savaşı Çanakkale deniz ve Kara Muharebelerinin yapıldığı yer olan Gelibolu Yarımadası, manevi değeri çok yüksek turizm merkezlerimizden biridir. Büyük şehir gürültüsünden uzakta ve deniz kenarında yer alan Gelibolu, doğal güzellikleriyle de ünlü bir ilçemizdir. İçerisinde fazlasıyla şehitlik ve savaş eserleri bulunduğundan dolayı tarihi milli park oluşturulmuş olup 1973 yılında Birleşmiş Milletler Milli Parklar ve Koruma Alanları listesinde yer almıştır.

3. Çanakkale/Balıkesir - Kaz Dağı

Çanakkale/Balıkesir - Kaz Dağı
Edremit Körfezi'nin kuzeyinde Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında yer alan bir dağ sırasıdır. İda Dağı olarakta anılır. Kaz Dağı çevresi büyük ölçüde ormanlar ve akarsular ile kaplıdır. Muhteşem manzaralara sahip olan bu dağımız dünyanın en kaliteli oksijen merkezlerinden biridir. 

4. İzmir - Efes

İzmir - Efes
İzmir'in bugünkü Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan Efes yılda 1,5 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir. 

5. Denizli - Pamukkale

Denizli - Pamukkale
Denizli'de bulunan Pamukkale, kent kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsamaktadır.Pamukkale, UNESCO tarafından belirlenen dünya Miras Listesinde yer almaktadır. Pamukkale terasları, kaplıca suyu tarafından çökeltilmiş bir tortullu kayaç olan travertenden oluşur. Bu bölgede, 35 °C den 100 °C ye kadar olan sıcaklık aralıklarında 17 adet sıcak su kaynakları vardır.

6. Antalya - Aspendos

Antalya - Aspendos
Antalya'nın Serik ilçesinde bulunan anfi tiyatrosuyla meşhur bir antik kenttir. Her yıl binlerce yerli, yabancı turist Aspendos'u gezmektedir. Antik tiyatro ayrıca konserler, etkinlikler için günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. 

7. Ölüdeniz

Ölüdeniz
Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı cenneti andıran bir beldemizdir. Ölüdeniz kumsalı yüzde seksen iki oyla 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. 

8. Nevşehir - Kapadokya

Nevşehir - Kapadokya
Bölge 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır. 

9. Bartın - Amasra

Bartın - Amasra
Denize doğru uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve ana karaya bağlı ve bağımsız adaları ile eşsiz bir görsel güzelliğe de sahiptir. Amasra hem 3000 yıllık tarihi, hem çekicilik ve balıkçılığa dayanan yerel sanatları, hem de kendini çevreleyen ormanlık alanları ile görülmeye değer yerlerden biridir. Amasra halen özgün balık lokantaları, temiz orta boyuttaki otelleri ve sayısız ev pansiyonuyla turizme katkıda bulunmaktadır.

10. Adıyaman - Nemrut

Adıyaman - Nemrut
Nemrut, Adıyaman ilinde Kahta ilçesi Ankar dağları yakınında 2.150 metre yüksekliğinde bir dağdır. Nemrut Dağı 1987'de UNESCO tarafından dünya mirası alanı ilan edilmiştir ve dünyanın sekiz harikasından biridir. 

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.