OFPOF

Türkiye'de Görmemiz Gereken Doğa Harikası Muhteşem Şelalelerimiz

-
944
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türkiye'de Görmemiz Gereken Doğa Harikası Muhteşem Şelalelerimiz
753 izlenme
Ofpofer
-

Öncelikle böyle bir ülkede yaşadığımız şanslıyız her yerinde ayrı doğal güzellikler var. Biz de doğal güzellik olan şelaleri bir araya getirdik.

1. Bulut Şelalesi

Bulut Şelalesi

Çamlıhemşin ile Ayder Yaylası arasındaki Tar Deresi'nden vadiye birçok küçük düşümlü şelale akar. Bunların en uzunu ve seyrine doyum olmayanı, 250 metre yükseklikten üç kademeli olarak akan Bulut Şelalesi'dir. Çamlıhemşin ilçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunan şelaleye ağaçların arasından, su sesleri eşliğinde yapılan bir yürüyüş ile varmak mümkündür.

2. Düden Şelalesi

Düden Şelalesi

Dünyanın dört bir yanından turistleri çeken Düden Şelalesi Antalya şehir merkezine 8 km. uzaklıktadır. Şelalede bir de mağara vardır. Bu mağara, şelaleyi daha güzel yapmaktadır. Düden Şelalesi, bu mağaradan 10 km sonra başka bir güzelliği daha Lara'dan Akdeniz'e dökülerek bir kez daha insanlara güzelliğini göstermektedir.

3. Erfelek Şelaleleri

Erfelek Şelaleleri

Erfelek Şelaleleri , Sinop'un Erfelek ilçesine bağlı Tatlıca köyü yakınlarındaki sıra şelalelerdir. Tatlıca irili ufaklı 28 ayrı şelale barındırmaktadır. Şelaleler Karasu Deresi üzerindedir. Burada tırmanma ve trekking yapılabilir. Şelale kenarındaki oyuklar ve taş şekiller basamak olarak kullanılıp yukarı tırmanılır.

4. Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi; Erzincan ilinin güneydoğusunda, merkeze yaklaşık 30 km. uzaklıkta bulunan Çağlayan mevkiindedir. Şelale, Çağlayan Beldesine 3 km. uzaklıkta Girlevik köyündedir. Şelale Erzincan’ın en güzel yerlerinden biridir. Doğal güzellikleri, bitki örtüsü, suyu, dinlenme açısından önemli bir mesire yeridir. Şelalenin suyu, Kalecik Köyüne 1 km. uzaklıkta sarp kayalar içinden ve 9 ayrı yerden kaynar, yeşillik bir dere yatağını takip ederek şelaleye ulaşır. Şelalenin yüksekliği 30-40 metre civarında ve 3 kademeli ve yöreye özgü taştan oluşmaktadır. Şelalenin çevresi ağaçlıktır, özellikle yaz aylarında mesire yeri olarak büyük ilgi görmektedir. Kışın şelale suyun donmasıyla oluşan sarkıtlardan buzul tırmanışı, yazın soğuk sularında serinleme imkanı vardır.

5. Ilıca Şelalesi

Ilıca Şelalesi

Şelale yaklaşık olarak 14 metrelik bir yükselikten dökülmektedir. Burası adeta şehrin gürültüsünden, işelerin stresinden kaçmak için muhteşem bir tatil ve kafa dinleme yeri olarak bilinmektedir. Şelalenin döküldüğü göletin etrafına piknik yapmanın keyfi ise gerçekten paha biçilemez. Bunun yanı sıra mayolarınızı ve fotoğraf makinenizi de yanınıza almayı sakın unutmayın.

6. Muradiye Şelalesi

Muradiye Şelalesi

Muradiye Şelalesi, sadece görüntüsü ile değil çevresini güzelleştiren tabiatıyla da görülmeye değerdir. Her mevsim ayrı bir manzaraya bürünür. bahar aylarında rengârenk çiçekler Muradiye Şelalesi’nin güzelliğine güzellik katar. Kış aylarında ise donan şelale suları buzdan kristallere dönüşür. Özellikle yaz aylarında giderseniz, şelalenin altına iner inmez doğal bir beste ve müthiş bir serinlik sizi karşılayacaktır. Muradiye Şelalesi kamp yapmak için de ideal bir mekândır.

7. Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi

Kent gürültüsünden uzaklaşıp doğa ile başbaşa kalmak isteyenler için şelalenin çevresinde uygun piknik alanları vardır. Ayrıca çevredeki lokantalar, taze balık yeme imkânını sunarlar. Ulaşım, Manavgat'tan kalkan minibüslerle sağlanır. İlin ilgi gören yerlerinin en iyilerindendir.

8. Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi

Tortum Gölü gideğinin, gölün kuzey ucu ile Tev Vadisi arasındaki heyelan kütlesini aşarken yaptığı şelale. Gideğen'in suları burada yatağa yakın dirençli kireçtaşi katmanları üzerinden geçer. 22 metrelik genişlikten 48 metre yükseklikten düşen sular; üstte gökkuşağı, altta koca bir Dev Kazanı meydana getirmiştir. Şelalenin aktığı yerde çok güzel piknik alanları bulunmaktadır. Şelalenin aktığı yerden dipteki Dev Kazanı'na demir korkuluklu, çok uzun taş merdivenlerle inip Tortum Çayını ahşap köprüden geçerek Tortum Hidroelektrik Santrali sahasına aynı merdivenlerin karşı tarafındaki ile çıkılmaktadır. Bu merdivenleri şelale tarafından inip, elektrik santrali tarafından çıkanlarda nefes darlığı, kalp rahatsızlığı olmazmış.

9. Saklıkent Şelalesi

Saklıkent Şelalesi

Düzce’nin Yığılça ilçesi sınırları içinde bulunan Saklıkent Şelalesi, Yedigöller yolu güzergahında, Düzce’ye 40 km. Yığılca-merkeze 5 km. mesafededir. İlimizin yeni keşfedilen doğa güzelliklerinden olan Saklıkent Şelalesi, trekking ve foto-safari yapmak için oldukça uygundur. Bölgede piknik-mesire alanı ve alabalık tesisi bulunmaktadır.

10. Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi

Malatya iline bağlı Darende İlçesi’nin 10 km kadar batı yönünde bulunmaktadır. Şelalenin aktığı yerde yani düştüğü yerde oluşan muhteşem ses ve su buharı olarak çevreye yayılmasını izlemek harika bir duygudur. Bu muhteşem doğa harikası görüntünün yanında bir de Günpınar şelalesinin etrafındaki ağaçlar ayrı bir güzellik katmaktadır bu bölgeye. Bu sık ve yem yeşil ağaçlar ile Günpınar şelalesinin oluşturduğu su gösterisi birleşince ortaya harika bir görüntü çıkmaktadır. Siz de fazla zaman kaybetmeyin en kısa zamanda Darende ilçesindeki Günpınar şelalesini ziyaret ediniz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.