OFPOF

Türkiye'de Gezilmesi ve Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Yapıtlar ve Eşsiz Doğa Manzaraları

-
2.9b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türkiye'de Gezilmesi ve Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Yapıtlar ve Eşsiz Doğa Manzaraları
15.626 izlenme
Ofpofer
-

Eşsiz manzaralarda huzur bulup tarihi mekanlarda tarihi yaşamaya hazır mısınız? İşte buyurun...

1. Sinan'ın şaheseri Selimiye.

Sinan'ın şaheseri Selimiye.

Edirne Selimiye Camii, Mimar Sinan'ın başyapıtlarindan biri. Aynı zamanda Osmanlı-türk mimarisinin de doruk noktası. İçeride bulunan çinilerin, hatların, mermerlerin ve işlemelerin hepsi ise ayrı bir sanat eseri.

2. Ege'nin beyaz incisi.

Ege'nin beyaz incisi.

Denizli'de bulunan ve Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi'nin de yer aldığı bölgeyi, hem bir doğa harikası hem de tarihi bir mekan olarak gezebilirsiniz.

3. Cami ve kilise bir arada.

Cami ve kilise bir arada.

Kars'ta, farklı uygarlıkları simgeleyen eserlerin bulunduğu Ani Harabeleri, en cazip turizm merkezlerinden biri. Farklı uygarlıklara ait cami, kilise, kervansaray ve manastırın yer aldığı mekan tam tarihseverlere göre...

4. Mozaik kent Zeugma.

Mozaik kent Zeugma.

Gaziantep ili, Nizip ilçesinde yer alan antik şehir, Roma döneminden kalan mozaikleri ile tanınıyor.

5. Antik kentte gizemli yolculuk.

Antik kentte gizemli yolculuk.

İzmir'in Selçuk ilçesi yakınlarındaki 4 bin yıllık Efes Antik Kenti, kiliseleri, çarşıları, mağaraları, çeşmeleri ile en çok ilgi çeken turistik mekanlardan.

6. Çok konuşulan Ayder Yaylası.

Çok konuşulan Ayder Yaylası.

Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı yayla Çamlihemşin ilçesine 16 km. mesafede. Ayder, zengin florasının yanı sıra kaplıcası ile de bölgenin en çok tercih edilen tatil yerlerinden biri.

7. Antik güzel Aspendos.

Antik güzel Aspendos.

Aspendos, amfitiyatrosuyla meşhur bir antik kent. Antalya'nın 49 km. batısında yer alıyor. M.S. 2. yy'da Romalılar tarafından inşa edilen tiyatro 15 bin kişi kapasitesi ile en iyi korunmuş eski yapılardan.

8. Denizi de doğası da eşsiz.

Denizi de doğası da eşsiz.

Fethiye'ye bağlı Öludeniz'de, dünyanın en güzel kumsalında denize girebilir, Kelebekler Vadisi ve Gemiler Adası'nı görebilir, Babadağ'dan yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

9. Kalem ustalarının çilehanesi.

Kalem ustalarının çilehanesi.

Selçuklular döneminde inşa edilen Sinop Cezaevi, 1997 yılına kadar siyasi mahkumların gönderildiği cezaevi olarak varlığını sürdürdü. Müzeye dönüştürülen hapishanede Refik Halit Karay, Sabahattin Ali ve Necip Fazıl Kısakürek gibi isimler kalmış.

10. Erzurum'da bir şelale.

Erzurum'da bir şelale.

Tortum'a 35 km. uzaklıktaki şelale, 48 metrelik yüksekliği ile Asya ve Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyüklükteki şelalesi olarak biliniyor.

11. Hem kaplıcası hem yeşili...

Hem kaplıcası hem yeşili...

Tatilde herkes farklı yerleri tercih eder. Eğer kaplıca seçeneğinden yanaysanız, İnegöl'e 27 km. uzaklıktaki Oylat Kaplıcaları'nı tercih edebilirsiniz. Orman içindeki mekan, size hem yeşilin en güzelini hem de şifalı sularını sunuyor.

12. Osmanlı köyü Cumalıkızık.

Osmanlı köyü Cumalıkızık.

Bursa'ya 2 km. uzaklıktaki Cumalıkızık, Orhangazi'nin Bursa'ya girmeden önce yaptırdığı köylerden biri. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin verildiği evlerden oluşan köye giderseniz, dar sokaklardan akan sular sizi karşılayacak.

13. Balıklar ve kuşlarla beraber...

Balıklar ve kuşlarla beraber...

Bursa'ya 34 km uzaklıktaki Uluabat Gölü, yapısı itibariyle değişik türden yüzbinlerce su kuşuna beslenme ve barınma olanağı sağlıyor. Su içinde yaşayan canlılar için de zengin bir yapıya sahip gölde 21 çeşit balık bulunuyor.

14. Amasya'nın nehir güzelleri.

Amasya'nın nehir güzelleri.

Bir İç Anadolu şehrinde de sizi şaşırtacak şeyler olabilir. Şehrin merkezinden geçen Yeşilırmak'ın kenarında sıralanan ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan Amasya evleri bu şehri görmek için iyi bir neden.

15. Doğayla iç içe bir kasaba.

Doğayla iç içe bir kasaba.

Karadeniz'in şirin kasabalarindan olan Amasra, sakin bir tatil isteyenler için ideal bir mekan. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, kalesi, müzesi ve Cenova şatosuyla tarihi bir tur da yapabilirsiniz.

16. Dev heykeller mekanı Nemrut.

Dev heykeller mekanı Nemrut.

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı'nın antik kentini barındıran milli park içerisinde, aslan ve kartal heykellerinin arasında 7 metreye varan dev heykeller bulunuyor. Bölge, tarih meraklıları için ideal.

17. Uludağ'ın zirvesinde 7 göller.

Uludağ'ın zirvesinde 7 göller.

Uludağ'ın zirvesindeki 7 göller eşsiz bir doğa harikasıdır. Zirvedeki kraterler zamanla göle dönmüştür, kiminin derinliği 2-3 metredir. Karagöl adlı gölün derinliği bilinmemektedir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.