OFPOF

Tarihi Değerini Yeni Bulan Semt: Balat

-
320
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Tarihi Değerini Yeni  Bulan Semt: Balat
260 izlenme
Ofpofer
-

İstanbul'un asırlardır koruduğu ve hala korumakta olduğu, belki de en eski yerleşim yerlerinden biri olan Balat'ı araştırdık.

Zamanında bir çok gayrimüslimin yaşadığı, tarihi evleri ve dar sokaklarıyla İstanbul Fatih'in tarih sembolu Balat'ın güzelliklerini sizler için hazırladık.

1. Cumbalı Evler

Cumbalı Evler
19.yüzyılın sonları 20.yüzyilin sonlarına kadar uzun süre yaşamış Rumların ve Yahudilerin yaşadığı tahta evler şu an hala ayakta. Çoğu restore edildi ve Birleşmiş Birliği tarafından korunmaya çalışılıyor. Şimdi gelelim sizlere araştırdığımız o güzel bilgileri sunmaya.İyi okumalar.

2. Kırmızı Balat Fener Rum Lisesi

Kırmızı Balat Fener Rum Lisesi
Bu okul halen aktif olmakla birlikte,Papa'nın İstanbul'a her geldiğinde buraya gelmesiyle bilinir. Bütün yollar kapanır ve ziyaret başlar.

3. Dizi-Film Popüleritesi

Dizi-Film Popüleritesi
Siyah beyaz filmler ile başlayıp bu zamana kadar halen Dizi-film çekimleri devam etmektedir.Çengelköy ve Beykoz'dan sonra en çok dizi-film çekim yerlerinden birisi de Balat'tır.

4. Agora Meyhanesi

Agora Meyhanesi
Rumların zamanında çok kullandığı,Türkiye'nin en eski meyhanelerinden biri olan Agora Meyhanesi hala aktif halde devam etmektedir. Eski türk filmlerinde bile adı geçen Agora'ya uğramanızı tavsiye ederiz.

5. Şirin Kafeler

Şirin Kafeler
Tarihi dokunun yeniden canlanmasıyla birlikte bir çok sanatçının uğrak mekanı haline gelen Balat'ın bir çok şirin kafesi bulunmaktadır.Balat-Fener istikameti boyunca ara sokaklarda sayısız antik kafeler,modern çaycı-kahvecileri ve özel kahve dükkanı bulabilirsiniz.

6. Ahrida Sinagogu

Ahrida Sinagogu
Balat'ın tarihinde din ve mezhep farklılıkları sürekliliğini halen korumaktadır. Yahudilerin Türkiye'de belki de en önemli yerlerinden birisi de Ahrida Sinagogu'dur.

7. Stevi Stefan Demir Klisesi

Stevi Stefan Demir Klisesi
Demir Bulgar Kilisesi olarak da geçen bu yer tarihte çok önemli bir yer edinmiştir.En önemli özelliği adından anlaşılacağı gibi demir ve prefabrik bir tasarıma sahiptir.Şu an tadilattadır.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.