OFPOF

Saraybosna'ya Gitmek İçin 10 Neden

-
587
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Saraybosna'ya Gitmek İçin 10 Neden
513 izlenme
Ofpofer
-

Birçok dilde Sarajevo (Sarayevo) diye anılan bu şehire gitmek için birçok sebebiniz var aslında. İşte onlardan en dikkat çekenleri...

Saraybosna, Bosna Hersek'in başkenti ve en büyük şehridir. Bu şehir savaş ve soykırım ile bilinse de, savaştan sonra kendini kısa sürede toparlamış, insanların huzur içinde yaşadığı, buraya gelen turistlerin huzurlu bir şekilde tatil yaptıkları bir şehir...

1. Türkler'in Avrupa'da kurduğu ilk şehir

Türkler'in Avrupa'da kurduğu ilk şehir

Evet yanlış duymadınız. Aslında Osmanlı'dan önce de küçük bir yerleşim yeri olan Saraybosna, gelişmesini 1463'ten itibaren orada hakim olan Osmanlılar'a borçlu.

2. Boşnak Böreği

Boşnak Böreği

Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar çeşitli ve lezzetli börek yiyemezsiniz. Ülkeye özel bir yöntem ile pişirilen bu börekler, şehirde (Nüfus 700.000 civarı) hergün sabahtan öğlene kadar 3 ton tüketiliyor.

3. Ćevapi (Kebap)

Ćevapi (Kebap)

Aslında lezzet olarak İnegöl Köfteye çok benzeyen fakat sunum şekli biraz farklı olan bu yemek için Bosna'nın ulusal yemeği desek yeridir. Ćevapi, isteğe göre soğan, acı sos, köy peyniri, közlenmiş biber veya kaymak ile servis edilir. Giderseniz mutlaka deneyin.

4. Kış Sporları

Kış Sporları

Evet, kayak tutkunları! Bu şehir tam size göre. Zira - 1984 yılında Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Saraybosna'da tam 3 adet kayak merkezi mevcut. Bunlardan Biyelaşnitsa (Bjelašnica) ve İgman dağları şehire sadece 20 dakikalık bir mesafede, Yahorina (Jahorina) ise 28 km.

5. Alışveriş

Alışveriş

Etrafı modern caddeleri ile çevrilmiş Başçarşı'yı gezerken kendinizi bir an Osmanlı zamanında gibi hissedeceksiniz. Burada zaman adeta yüzyıllar önce durmuş. Buradan bol bol hediyelik eşya ve yöreye özgü ürünler satın alabilirsiniz.

6. Saraybosna: Popüler Şehir

Saraybosna: Popüler Şehir

Dünyanın en çok ziyaret edilen 10 şehrinden biri olan Saraybosna, aynı zamanda doğu-batı kültürlerinin bir arada yaşadığı örnek bir şehirdir.

7. Boşnak-Türk Kardeşliği

Boşnak-Türk Kardeşliği

Şehirde gezerken karşılaştığınız herhangi birine Türkiye'den geldiğinizi söylerseniz, göreceğiniz ilgiye sakın şaşırmayın. Kardeşlikten de öte, Boşnaklar her fırsatta türk olduklarını söylerler. Emin olun; orada kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz.

8. Uluslararası Saraybosna Film Festivali

Uluslararası Saraybosna Film Festivali

Her yıl 12-20 Ağustos tarihlerinde düzenlenen ve dünyaca ünlü oyuncuların da katıldıkları festivale denk gelir iseniz, şehrin sokaklarında yürürken ya da bir cafede otururken yan masanızda kahve içen bir Hollywood Star ile karşılaşabilirsiniz.

9. Latin Köprüsü

Latin Köprüsü

Tarihe meraklı olanlar bilirler, Avusturya-Macaristan İmparatorluk veliahttı Franz Ferdinant ve eşi Sofi bir Sırp milliyetçisi tarafından öldürülmüş, bu da 1.dünya Savaşı'nın başlamasına neden olmuştu. İşte o suikast bu köprüde gerçekleşti.

10. Sönmeyen Ateş

Sönmeyen Ateş

Mareşal Tito Caddesinde 2. dünya Savaşını simgeleyen bir anıt ve bu anıtın önünde 1945 yılından bugüne (1991-1993 yıllarında savaş nedeni ile yakılamasa da), gece gündüz hiç sönmeyen bir "Özgürlük Ateşi" var. İlgininizi çekecektir mutlaka.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.