OFPOF

New York'ta Gezilecek En İyi 7 Yer

-
327
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
New York'ta Gezilecek En İyi 7 Yer
384 izlenme
Ofpofer
-

Amerika denilince herkesin aklına gelen ilk yerlerden biri olan New York'ta neler yapılır?

amerika denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan New York'ta neler yapılır? Nereler gezilir?

1. Central Park!

Central Park!

New York City, Manhattan ilçesinde yer alan büyük umumi kentsel bir parktır. Yıllık ortalama 25 milyon ziyaretçisiyle Central Park, Birleşik amerika'da en çok ziyaret edilen kent parkıdır. Birçok film ve televizyon şovları bu parkı dünyadaki en ünlü şehir parkı yapmıştır ve ayrıca Central park`ta yüzmek yasalara aykırıdır. Dünyanın en ünlü şehir parklarından biridir ve New York' un sembollerindendir.

2. Grand Central Terminali

Grand Central Terminali

Grand Central Terminali, New York şehrinin Manhattan adasındaki Midtown Manhattan bölgesinde yer alan bir gar binasıdır. Bina 42. Cadde ile Park Avenue arasında yer almaktadır. ABD’de tren ile seyahatin en popüler olduğu dönemde inşa ettirildi. Grand Central Terminali halen tren platformu sayısı itibariyle dünyanın en büyük tren garı binasıdır.

3. Özgürlük Heykeli

Özgürlük Heykeli

Özgürlük Anıtı, ABD'nin New York şehrindeki Liberty (Özgürlük) adası üzerinde, inşa edildiği 1886 yılından bu yana amerika'nın simgesi olan anıtsal heykeli ve gözlem kulesidir. Bakırdan yapılan Özgürlük Heykeli, Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ABD'ye hediye edilmiştir. 1884-1886 yılları arasında inşa edilmiştir. 
Sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir hitabe tutar. 

4. Empire State Binası

Empire State Binası

Empire State Building, New York'da bir gökdelen. Bina, Manhattan, Fifth Avenue'de 33. ve 34. caddelerin arasında yer alır. Tam olarak adresi 350 Fifth Avenue, New York, N.Y. 10118 şeklindedir. 1 Mayıs 1931 tarihinde, o güne kadar Dünyanın en yüksek binası olan Chrysler Building'in bu unvanını elinden almıştır. Yüksekliği 381 m, anten ile beraber 443,2 m'dir.

5. Ulusal 11 Eylül Anıtı

Ulusal 11 Eylül Anıtı

11 Eylül Anıtı, önceden dünya Ticaret Merkezi İkiz Kuleler'in bulunduğu noktada, yaklaşık 30 dönümlük arazi üzerinde aşağı Manhattan Bölgesi'nde yapıldı. Anma meydanı, Dünya Ticaret Merkezi Kompleksi'nin bir parçası oldu ve araziyi kentle bütünleştirdi. 2001 yılında gerçekleşen 11 Eylül saldırılarına karşı New Yorklular'ın verdiği kolektif tepkinin önemli rol oynadığı kamusal birlikteliğin demokratik değerlerini teşvik etmek amacı güden açık ve davetkar bir proje.
 

6. Top of the Rock

Top of the Rock

Big Apple boyunca uzanan panoramik manzaraları görmek için istediğiniz zaman Manhattan'ın çarpıcı gözlem güvertesine çıkın. Central Park'tan Empire State Binası'na kadar, her şeyi havadan görün.

7. Times Square

Times Square

New York şehrinde West 42. Cadde'nin Broadway ve Seventh Avenue ile kesiştiği kavşak ve etrafındaki alan. Kesin sınırları olmamakla birlikte aşağı yukarı doğuda Sixth Avenue, batıda Eighth Avenue, güneyde 40. Cadde ve kuzeyde 53. Cadde'ye kadar uzanan bir alan olup Manhattan'ın Midtown bölgesinin batı kesimine denk gelir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.