OFPOF

Müthiş Sanat Eserleri ve Eşsiz Tarihi ile Benzersiz Bir Şehir: Londra

-
999
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Müthiş Sanat Eserleri ve Eşsiz Tarihi ile Benzersiz Bir Şehir: Londra
723 izlenme
Ofpofer
-

Londra'da nereleri gezip, görüp fotoğraflamak lazım? İşte şimdi gelin birlikte bu konuya derinlemesine bir dalalım!

Londra’da gezilecek en önemli yerlerin başında tarihi British Museum (Britanya Müzesi) geliyor. Ortasında bulunan ‘Great Court’ denen yuvarlak bir kortu merkez alarak imar edilen bu müze 1753’ten beri ziyarete açık durumda. Müzede dünya halkarının kültürel mirasları sergileniyor. Gezegenin dört bir yanından farklı uluslara ve coğrafyalara ait tarihi eserler British Museum çatısı altından ziyaret edenlere farklı bir tarihi deneyim yaşatıyor. İçerisindeki en önemli tarihi eserler; Rosetta Taşı, Athena Partenon Heykeli ve Mısır Mumyaları.

 

Müthiş Sanat Eserleri ve Eşsiz Tarihi ile Benzersiz Bir Şehir: Londra

Şehrin ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerinden bir diğeri de National Gallery (Ulusal Galeri). Galeride Batı Avrupa resim sanatına dair, orta çağ ile 20. Yüzyıl arasına ait 2,000’den fazla eser sergileniyor. Girişin ücretsiz olduğu serginin içerisinde ayrıca ücretsiz rehberli tur desteği ve farklı dillerde sesli bilgilendirmeler mevcut. Her yaştan çocukları için de çeşitli aktiviteler yer alıyor.
Özellikle resme ilgi duyan tatilciler bu galeri ziyaretini plan çizelgelerine mutlaka eklemeliler. 
 

Müthiş Sanat Eserleri ve Eşsiz Tarihi ile Benzersiz Bir Şehir: Londra

Rotanıza ekleyebileceğiniz bir diğer müze ise National History Museum (Ulusal tarih Müzesi). Müze ziyaretçilerine türlerin tarihine dair görsel bir şölen sunmayı vadediyor. Müzenin içerisinde dolaşırken büyük mavi balina vücudu ve müze ile özdeşleşmiş Diplodocus iskeletiyle karşılaştığınızda sakın ola şaşırmayın! Müzede yer alan ‘Darwin’in Kozası’nı ziyaret ederseniz de türlerin kökenine dair onlarca numuneyi inceleyebilir, halihazırda laboratuvarlarında iş üstünde olan bilim insanlarıyla karşılaşabilirsiniz.
 

Müthiş Sanat Eserleri ve Eşsiz Tarihi ile Benzersiz Bir Şehir: Londra

Eğlenceyi gezilerinde daha ön plana alanlar ise Southbank Centre’i (Güney Yaka Merkezi) tercih edebilirler. 1951 yılında Londra Festivali için inşa edilen bu alan, yıllar içinde geliştirilerek günümüzde şehrin en meşhur aktivite merkezi haline gelmiştir. müzik, dans, görsel sanat performanslarının yanı sıra Spoken Word adı verilen sahne-konuşma sanatı aktiviteleri ziyaretçilere güzel anlar yaşatmayı hedefliyor. Ayrıca alanda ihtiyaçlarınızı gidermek için bolca kafe, restoran ve market bulunuyor. Merkezde yılda binden fazla sanatçı sahne alırken, 22 milyondan fazla da ziyaretçi de merkezi ziyaret ediyor. Bu sayının bu kadar artmasında yıl içinde yapılan çok sayıda festivalin katkısı büyük.
Şehrin ziyaret edilecek bir diğer galeri alanı ise Tate Modern. Galeri, Thames Nehri kıyısında, Bankside isminde eski bir enerji üretim tesisinin içerisine kurulmuş durumda. Binanın içerisinde yer alan, eski türbin koridoru tüyler ürpertici, fakat bir o kadar da büyüleyici. Bu koridorun içinde Bonnard, Matisse, Picasso, Pollock ve Dali gibi sanatçıların eserlerini incelemek sizin için farklı bir sanat deneyimi olabilir.  
 

Müthiş Sanat Eserleri ve Eşsiz Tarihi ile Benzersiz Bir Şehir: Londra

Londra şehrinden ziyaret edilmeden dönülmemesi gereken yerlerden bir tanesi de London Eye. Bir çoğumuz Londra resimlerine bakarken ya da videolarını izlerken büyük beyaz bir dönme dolap dikkatimizi çekmiştir. İşte o dönme dolap bahsettiğimiz London Eye’ın ta kendisi. Kocaman şehrin ortasına gereksiz gibi duran bu yapı, aslında turistler başta olmak üzere ziyaretçilerine eşsiz bir Londra deneyimi sunuyor. Üstünde yer alan 32 adet kapsül ile 30 dakika boyunca Londra’yı kimsenin göremeyeceği bir açıdan gözlemleyebilirsiniz. Kapsüllerin içerisinde farklı dillerde interaktif tanıtımlar da mevcut. Ayrıca, London Eye’a giriş bileti alan her ziyaretçiye 4D sinemasına giriş imkanı da veriliyor. Yapının kendisine ait bu 4d sinemada rüzgar, koku ve baloncukların yer aldığı çoklu görsel efektli, 4 dakikalık bir sinema tecrübesi yaşayabilirsiniz.

 

Müthiş Sanat Eserleri ve Eşsiz Tarihi ile Benzersiz Bir Şehir: Londra

Londra’nın önemli müzelerinden bir diğeri de Victoria ve Albert Müzesi. V&A Müzesi, insanoğlunun 3 bin yıllık sanat ve tasarım tarihini tek bir çatı altından ziyaretçilere sunmayı amaçlıyor. Müze içerisinde Rönesans’tan günümüze ulaşan eserler sergilenirken, Britanya’nın tasarım tarihinin illüstrasyonlarla resmedildiği Britanya Sergisi de bulunuyor. Bunların yanında geniş bir mücevher koleksiyonu da yer almakta. Müzede dönem dönem yapılan etkinlikler ücrete tabi iken, demirbaş eserler ziyarete ücretsiz açık. 10.00’da açılan müze Cuma günleri 22:00’ye, diğer günler ise 17.45’e kadar açık.
 
İngiltere’ye gitmişken meşhur Madame Tussauds müzesine gitmeden dönmek tabi ki olmaz. Mustafa Kemal Atatürk heykelinin yer almasıyla ülkemizde de popülaritesi artan müzede birçok ünlü siyasi ve sanatsal figürün balmumu heykelleri bulunuyor. Binanın içerisinde kırmızı halıda yürürken Johnny Depp’e bir selam çakabilir, biraz ilerleyerek Usain Bolt ile David Beckham’ın arasında poz verebilirsiniz. Tabi ülkenin önemli karakterlerinden Kralice Elizabeth’i görmemek de olmaz.

Müthiş Sanat Eserleri ve Eşsiz Tarihi ile Benzersiz Bir Şehir: Londra

Rotaya ekleyebileceğiniz bir diğer eğlenceli alan ise Werner Bros Stüdyoları. Werner Bros. Studio Tour London - The Making of Harry Potter isimli bu eğlence müzesi, dünyanın gelmiş geçmiş en meşhur film serilerinden biri olan Harry Potter hayranlarına hitap ediyor. Müze içerisinde kamera arkasına geçip farklı sahnelerin film setlerini inceleyebilme imkanına erişebilir, Great Hall (Büyük Salon) ve Dumbledore’un ofisi gibi mekanları dolaşabilirsiniz. Ayrıca green screen (yeşil perde) görsel efekt deneyimiyle, mistik yaratıkların nasıl gerçek dünyaya geçiş yapabildiğini öğrenebilirsiniz. Müze giriş fiyatları 61-66 pound arasında değişiyor; açılış saati 10.00, kapanış saati ise özel günler/okul günlerine bağlı olarak 16.00-18.30 arasında değişiyor.
               
                Londra’ya gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken bir diğer yer ise Parlamento Binası, Nam-ı Diğer Big Ben. Yapı ismini içerisinde, her saat başı çalan, 13 tondan fazla ağırlığa sahip büyük çandan almaktadır.  Bu büyük saat kulesi özellikle geceleri çok şık görünmekte. Dört yana bakan duvarına bulunan saatlerin gece aydınlatmalarıyla birlikte büyüleyici bir görünüme bürünüyor. Dil okullarının vaz geçilmez logo ikonu olan bu saat kulesi, Londra’ya gittiğinizde mutlaka gözünüze çarpacaktır. Fakat siz ne yapıp edin orayı yakından da görmeyi ihmal etmeyin. 
 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.