OFPOF

Mısır'ın İlk Piramidi: Zoser Piramidi

-
2.4b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Mısır'ın İlk Piramidi: Zoser Piramidi
1.341 izlenme
-

Mısır'da inşa edilmiş ilk piramit özelliğine sahip olan Zoser Piramidi farklı isimlerle de anılır.

Bir Mısır Firavunu olan Zoser tarafından yaptırılmıştır. Bu görülmeye değer nitelikteki ilginç Piramit Sakkara'da bulunmaktadır. Zoser Piramiti, Basamaklı Piramit, Adım Piramiti, Sakkara Piramiti gibi farklı isimlerle de adlandırılmaktadır. Daha önceleri Mısır kralları için Mastaba olarak adlandırılan mezarlar inşa edilir ve kralların ölüleri bu mezarlarda muhafaza edilirdi. Ancak Firavun Zoser döneminde, Mastabanın 6 katlı versiyonu olan ve kralın adını taşıyan piramit tarihteki ilk piramit olarak günümüze ulaşmıştır.

 

1. Zoser Piramidi'nin Mimarı Kimdir?

Zoser Piramidi'nin Mimarı Kimdir?

Tarihe ilk mimar olarak geçen Imhotep tarafından inşa edilen bu yapı, ilgi çekici ve diğer piramitlere nazaran, benzersiz bir görüntü ve yapı sergilemektedir.

2. Piramit'in İnşası

Piramit'in İnşası

Zoser Piramidi'nin inşası için güneş altında kurutularak elde edilmiş olan tuğlalar ve beyaz kireç taşları kullanılmıştır. Uzun bir geçmişten günümüze kadar ulaşmayı başarmış etkileyici bir yapıdır.

3. Zoser Piramidi'nin Özellikleri

Zoser Piramidi'nin Özellikleri

Piramit 63.17 metrelik bir yüksekliğe sahip olmakla birlikte 109x125 metrelik taban üzerine konumlanmıştır. Son derece etkileyici ve diğer piramitlere nazaran çok farklı bir yapıdadır.

4. Zoser Piramidi'nin İç Kısmı

Zoser Piramidi'nin İç Kısmı

Zoser piramidinin altına inen 11 geçit mevcuttur. Piramit içerisinde cenaze odası, firavun mezarı ve tapınaklar var. O dönemlerde, ölülerin tekrar dirileceğine inanıldığından mezar içerisine değerli eşyalar ve yiyecekler bırakılırdı. Ne yazık ki geçmişte mezarlar soyulmuş olduğundan kral ve soyundan gelenlere ait mumyalar ve beraberlerinde konulan değerli eşyalar olmaları gereken yerde bulunamamıştır. 

5. Zoser Piramidi'ni Diğer Piramitlerden Ayıran Özelliği

Zoser Piramidi'ni Diğer Piramitlerden Ayıran Özelliği

Zoser Piramidi'ni diğerlerinden ayıran en önemli özelliği merdivenli bir yapıya sahip olmasıdır. Bu özelliği ile benzerlerinden çok daha farklı bir dış görünüm sergilemektedir.

6. Piramit'in Giriş Bölümü

Piramit'in Giriş Bölümü

Piramit'in giriş bölümü en üst basamakta yer almaktadır. Bu piramit'i diğerlerinden ayıran bir başka özelliğide mezar içlerinde duvar kabartmalı süsler bulunuyor olmasıdır.

7. Piramit Ne Zaman İnşa Edilmiştir?

Piramit Ne Zaman İnşa Edilmiştir?

Mısır'ın ilk piramidi olan bu yapının inşası yaklaşık M.Ö.2800 yılında günümüzdeki Mısır toprakları içerisinde yer alan Kahire şehri yakınlarında yapılmıştır. Mısır piramitleri arasında en ilgi çekici farklılığa sahip olan yapı olma özelliğine sahiptir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.