OFPOF

Madrid'de Görülmeye Değer En Güzel Yerler

-
222
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Madrid'de Görülmeye Değer En Güzel Yerler
116 izlenme
Ofpofer
-

Madrid'de nereleri gezmek lazım? İşte Madrid'in gezilesi ve görülesi en güzel yerleri.

İspanya'nın başkenti Madrid'de krallık binalarının uzandığı caddelerde onlarca kökenden yerel birçok insan ve birçok turist iç içe olup birbirine karışmaktadır. Bu da muazzam, harika bir kültür şölenine neden olur. Madrid mimarisi ile de zaten tam bir kültür ve krallık şehri olduğunu fazlasıyla yansıtmakta, bunu hem ziyaretçiler hem de yerel halk rahatça benimsemiş durumda. Hele ki Barcelona'dan sonra görmüşseniz bu güzeller güzeli Madrid'i çıtayı yüksek tutmuşsunuz demektir. Krallar şehri olmasından ötürü mimarisi ile biraz soğuk bir şehir gibi gelebilir ancak o ihtişama ve görkeme kimsenin diyecek bir lafı olamaz. Şehrin turistik yerlerini devlet binaları ve saraylar oluştursa da Madrid bize bunlardan daha fazlasını aslında vadediyor. Çünkü kültürel açıdan hiçbir şehir bu kadar fazla günümüzde kendini beyaz çarşaf gibi yansıtamıyor. Madrid ise tüm tarihini gözler önüne bir ayna misali seriyor. Biz insanlar daha çok tarih dendiğinde görkemlilik, ihtişamlılık, göz cümbüşleri, tahtın gücünü simgeleyecek güçte yapılar isteriz. Şehirlerin bize bunları vermesini bekleriz. Hele ki bir başkentse o ülkeyi en iyi şekilde yansıtmalı ve hakkını vermeli. 

1-Madrid'in gözde meydanı ''Plaza Mayor''

1-Madrid'in gözde meydanı ''Plaza Mayor''

Plaza Mayor, Madrid'in en gözde, sevilen, ayrı tutulan meydanlarıdan biridir. 129x94 ölçülerinde alan, Habsburg döneminde inşa edilmiştir. Mimar Juan de Herrera tarafından özenle tasarlanmış olup 1620 yılında açılmıştır. Bir yangın sebebiyle üçgen şeklinde olan mekan bu son halini almıştır. Meydanın ismini taşıyan üç katlı yapı olan bina 237 tane balkonuyla dikkat çeker ve turistler tarafından oldukça ilgi görür. Turistik bir mekan olduğundan ötürü etraftaki cafe ve restaurantlarda yemekler pahalıdır ancak illa ki bir şey yemek istiyorsanız Madrid'in ünlü ''Calamari Sandviç''ini denemeden geçmeyin. 

50.000 Kapasiteli Plaza Mayor

50.000 Kapasiteli Plaza Mayor

Bir çok kutlamalara ev sahipliği yapmış olan meydan 50.000 kapasitelidir ve devlet kutlamaları, boğa güreşleri gibi bir çok faaliyete ev sahipliği etmekteydi. Ancak en önemli ve büyük etkinliği Aziz San Isidro'nun Aziz ilan edilişiydi. Geçmişte bir çok idamlarda bu meydanda gerçekleştirilmiştir. Bu meydanda halkın gözleri önünde ölüm cezasına çarptırılan insanların hükmü yerine getiriliyormuş. 

Şehrin en merkezi noktasında yer aldığı için ulaşımda sıkıntı yaşamazsınız. Dilenirse metro veya yürüyerek ulaşım çok rahatlıkla sağlanır.

2- Reina Sofia Müzesi

2- Reina Sofia Müzesi

Madrid'de gezilesi mekanlardan biride 18. yüzyıldan kalma Reina Sofia sanat müzesidir. Yapıya sonradan eklenen bloglar mevcuttur. İki cam asansör, geçici sergi salonları, binanın arka tarafı, konferans salonu ve kütüphane yapıya sonradan 2005 yılında eklenmiştir.Yenilenip restore edilerek müzeye çevrilip sanat eserlerine ev sahipliği yapmış ve yapmaktadır.

Müzeye nasıl ulaşım sağlayabiliriz?
Müzeye metro ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Metronun 1. hattını kullanabilirsiniz Atocha durağında inmeniz yeterli olacaktır.

Ziyaret gün ve saatleri: Pazartesi,  Çarşamba-Cumartesi 10:00-21:00 Pazar 14:30 arasında ziyaret edilebilir.
Giriş ücretleri: Paseo del Arte Card ile 25.6 Euro karşılığında üç sanat müzesi kompleksini de gezebilirsiniz.

 

3- Gran Via caddesi

3- Gran Via caddesi

İstanbul'un Nisantaşı'na benzetebiliriz aslında burayı. Cafe'ler, restaurantlar, mağaza ve sinemalar kısacası hayatın aktığı en işlek bölge. Sosyal kalitenin en üst seviyede olduğu caddelerden. Sadece caddelerde bulunan mekanlar ve işletim yerleri, dükkanlar dikkat çekmiyor bunların yanı sıra binaların yani yapıların estetiği ve güzelliği oldukça gözleri boyuyor ve ruha hitap eden bir yanı var. Bazen bir binanın üzerinde ve tepesinde değişik heykeller size merhaba diye el sallayabilir.

Caddeye ulaşım nasıl sağlanır?
Caddeye metronun 2., 5., 1., 3. hatlarıyla gidebilirsiniz. 1. ve 5. hatları kullanarak Gran Via durağında, 2. hattı kullanarak Banco de Espena durağında inebilirsiniz.

4- Almudena Katedrali

4- Almudena Katedrali

1883 yılında başlanmış ve 1993 yılında tamamlanan modern bir görüntüye sahip olan Almudena Katedrali'nin en büyük özelliklerinden biri 2004 yılında önemli bir isim olan Prens Asturias Felipe'nin burada evlenmesidir. Yapımında bir çok mimar görev almıştır ve zaman zaman yapımın inşası durmuştur. Bunun nedeniyse tamamen ekonomiktir. 

Katedral 1993 yılında papa tarafından vakfedilmiştir ve bu durum tarihte ilk papa tarafından tek vakfedilme özelliğini vermiştir Katedrale. 

Neoklasikve gotik mimari özelliklerinin kullanıldığı bu mekanda 16. yüzyıldan kalma sunak taşı oldukça görkemli ve ihtişamlıdır. Katedral içinde bulunan küçük müzede Katedral hazineleri görülebilir. Ama en görülmeye değer yanı ve yerleri kule kısmından şehrin manzarası ve loş mahzendir. Gerçekten Madrid'de gezilmeye değer yerlerin en üst sıralarda yer almayı hak eden bir yer.

5- Santiago Bernabeu Stadyumu

5- Santiago Bernabeu Stadyumu

Madrid'de yer alan Real Madrid takımına ait futbol stadyumudur. 85.000 izleyici kapasitesi ile 1947 yılında açılan stadyum dünyanın en büyük stadyumlarından biridir. İsmini Santiago Bernabeu Yeste'den almaktadır. dünya kupası maçları burada oynanmıştır. Bu stadyumda sadece maç izlemenin dışında içinde bulunan müze de gezilebilir. Bu müzede Real Madrid oyuncularına dair eşyalar sergilenmektedir. Aynı zamanda bunca zaman oynanan kupa maçlarının kupalarını da bu müzede görebilirsiniz.

6- Palacio Real de Madrid Sarayı

6- Palacio Real de Madrid Sarayı

Gezilebilecekler arasında en popülerlerinden biri ise Madrid Sarayı'dır. İhtişamlı ve güzel görüntüsüyle adeta büyüler ve o tarihi havaya kaptırır insanın ruhunu. 

Saray bir dönem yangın sebebiyle bir hayli zarar görmüş Alcasar alanı üzerine inşa edilmiştir ve gidildiğinde hala bazı kalıntılarını görürsünüz. Bir tarih mutlaka günümüze izler bırakmalı ki kanıt niteliği taşısın.

Madrid Sarayı içerisinde

Madrid Sarayı içerisinde

İçeride öne çıkan ve kendini gösteren, bak bakısılığı önde olan bazı mobilyalar, halılar, seramikler vs. Tiepelo'ya ait bazı önemli sanat eserleridir. Bazı özel günler hariç hemen hemen her gün ziyaretçilere açıktır saray. 

Madrid Kraliyet Sarayı 18. yüzyılda Madrid'de yapılmış olup görkemli iç dekorasyonuyla dikkat çekmektedir. Sarayın yapıldığı bölgede bulunan kraliyet kalesi 18. yüzyılda yanınca bunun yerine V. Feliepe tarafından bir sarayın yapılması emri verilmiştir. İç düzenlemesi yani günümüzün tabiriyle iç mimariliği III. ve IV. Carlos'un eseridir. 

Madrid Sarayı günümüzde devlet törenleri için kullanılmaktadır. Sarayın etrafı Sabatini ve Campo Del Moro Bahçeleri ile çevrili hoş bir ahenk içindedir.

 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.