OFPOF

Komşumuz Yunanistan'a Yolunuz Düşerse Mutlaka Uğramanız Gereken 10 Yer

-
1.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Komşumuz Yunanistan'a Yolunuz Düşerse Mutlaka Uğramanız Gereken 10 Yer
995 izlenme
Ofpofer
-

Yunanistan'da tatil yapacaklar, gitmişken böyle güzel yerleri görmeden geri dönülmez derim!

1. Atina

Atina

Atina, Yunanistan’ın başkenti ve en büyük kentidir. 3400 yılı aşkın kayıtlı tarihi ile dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Antik Atina şehri denizi olmayan güçlü bir şehir devletiydi. Denizle bağlantısını ve deniz ticaretini günümüzde Atina’nın parçası olan Pire liman şehri vasıtasıyla gerçekleştirmekteydi. Günümüzde Pire, Yunanistan’nın en önemli ulaşım limanına ev sahipliği yapmaktadır. Medeniyetler tarihinde özellikle antik felsefe ve sanat alanlarında Atina şehrinde gerçekleştirilen atılımlar büyük önem taşımaktadır

2. Santorini Adası

Santorini Adası

Santorini adası Yunanca Thira, Türkce'de zaman zaman Santoron olarak adlandırılan ada ege denizinin güneyinde yer almaktadır. Santorini adası kiklades ada gurubunda yer almakta ve bu gurubun en güney kısmıdır. Yaklaşık 70 km2'lik bir alana sahip olmaktadır.

3. Mykonos Adası

Mykonos Adası

Cennetin Yunan adalarında saklı olduğu söylenir. Mavinin bütün tonları muhteşem manzaralarla birleşince insanın Yunan adalarına kaçıp buralarda yaşayası gelir. En çok ziyaret edilen Yunan Adası olan Mykonos, Ege Denizi’nde Kiklad Adaları’na bağlı. 1980 sonrasında turizm için yapılan reklam çalışmaları sayesinde Mykonos adını duyurarak o günden bugüne popüleritesini hızla artırdı. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren partileri ve hoşgörüsüyle Mykonos hayallerinizdeki ada yaşamını ve daha fazlasını sunuyor.
 

4. Mykonos Gece Hayatı Severler İçin Asla Kaçırılmayacak Bir Yer...

Mykonos  Gece Hayatı Severler İçin Asla Kaçırılmayacak Bir Yer...

5. Girit

Girit

Girit dünyaca tanınmış bir turizm merkezidir. En ilgi çeken turistik ziyaret yerleri arasında Knossos, Faistos ve Gortis 'deki arkeolojik sitler, Retimnon (Resmo)'daki Venedik kalesi ve Samarya, Aya İrini ve Aradena geçitlerinin doğal güzellikleri sayılabilir.

Girit Avrupa'nın ilk uygarlıklarından biri olan Minos krallığına (yaklaşık MÖ 3000-1400 arası) beşiklik etmiştir.

6. Kerpe Adası

Kerpe Adası

Karpathos, Yunanistan'ın bir adası. Güney Ege'de, Rodos ve Girit adalarının arasında bulunmaktadır. Türkçe'de Kerpe adası olarak bilinir.

Mayıs 2006'da ada üzerinde türk F-16 ile Yunan F-16 birbirleriyle çarpıştı. Bu olayda Türk pilot kendisini paraşütle kurtarabildi ancak Yunan pilot olay yerinde hayatını kaybetti. Bu olaydan sonra Türkiye ve Yunanistan 3. kez savaşı eşiğinden döndü.

7. Milos

Milos

Milos (Yunanca: Μήλος) ya da Melos, Ege Denizindeki Kyklad Adalarının en güneybatıda yer alanı. Yüzölçümü 150,6 km²'dir. Yanardağ kökenli olan adanın büyük bölümü engebelidir. En yüksek noktası batıdaki Profitis Ilias Dağıdır (751 m).

8. Sakız Adası

Sakız Adası

Sakız Adası (eski Yunanca, Hios) Yunanistan'da, Ege Denizi'nde, Karaburun Yarımadası'nın karşısında yer alan bir adanın; Yunanistan'ın Kuzey Ege Periferisinde (περιφέρειες) bu adayı ve yakınındaki birkaç küçük adayı içeren ve yine Khios adını taşıyan ilin (nomos); ve adanın en büyük yerleşimi ve idari bölgenin merkezi olan şehrin ismidir. Şehir için Hora adı da kullanılır. Sakız ağaçları bu adada çok olduğu için ismi Sakız'dır.İzmir'e oldukça yakındır ve iki bölge arasındaki ulaşım oldukça rahat ve kısa zamanlıdır. Çeşme'den kalkan bir feribotla Sakız Adası'na gitmek aşağı yukarı 45 dakika sürmektedir. Aynı zamanda Sakız Adası'nda havayolu ulaşımı da sağlanmaktadır. 1822'den önce ada nüfusu 43.000 ile 110.000 arasında tahmin ediliyordu.[1]

9. Parga

Parga

Parga (Yunanca: Πάργα) Yunanistan'da, Epir Periferi'sinde, Preveze idari bölgesinde (nomos) küçük bir şehirdir. 2005 nüfusu 3904'dür. Balıkçılık yaygındır. Özellikle yazın turizm sektöründe rağbet görmektedir.
 

10. Limni Adası

Limni Adası

Limni, (Yunanca: Λήμνος, Lemnos) Kuzeydoğu Ege Yunan adaları grubuna giren, Gökçeada'nın güneybatısında bulunan Yunan adasıdır. Osmanlı kaynaklarında ismi Ilımlı ada olarak da geçer. En önemli yerleşimleri adanın batısında aynı zamanda merkezi de olan Myrina, ateşkes mütarekesinin imzalandığı Mondros (Moudros), Kaspakas, Kandiya (Kodias) ve Tigani'dir. Bu ada misak-ı milli sınırları içerisinde olmasına,Türkiye Cumhuriyeti ana karasına daha yakın olmasına rağmen Lozan Antlaşması'nda Yunanistan'a bırakılmıştır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.