OFPOF

Kedisi ile Gelmiş Kedisi ile Gidecek Muhteşem Eski Foça

-
280
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Kedisi ile Gelmiş Kedisi ile Gidecek Muhteşem Eski Foça
266 izlenme
Ofpofer
-

Eski Foça'da neler yapılır, nerelere gidilir? Ve daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Eski Foça tarihi, gezilecek yerleri, taş evleri ve birazdan bahsedeceğimiz birçok nedenden dolayı yaz aylarında kesin gitmeniz gereken bir yerdir. Öncelikle yanınıza kesin almanız gereken 2 şey vardır. Biri bir adet ceket (rüzgarı vurdu mu kalkamazsınız) bir adette fotoğraf makinesi. Şimdi gelin daha detaylı inceleyelim.

1. Foça Kedileri

Foça Kedileri

Foça kedileri aynı Foça'da yaşayan insanlar gibi mutlu,huzurlu canlılardır. Eğer fotoğraf çekmeyi istiyorsanız buraya gelip kedilere sadece sevgi vererek dünyanın en güzel modeline bedava ulaşabilirsiniz. Tabii bir adet balıkta verebilirsiniz. Nerde bulurum gibi sorulara gerekte yok her sokağında en az 5 tane bulursunuz. Ben kedilerden korkarım niye buraya geliyim derseniz de bu kediler insanlara yıllardır o kadar alışmış ki aynı bizler gibi sadece keyfine düşkünlerdir. Sizle uğraşmazlar...

2. Foça Kalesi Diğer Adıyla Beş Kapılar

Foça Kalesi Diğer Adıyla Beş Kapılar

Foça Kalesi 11. yüzyılda inşa edilmiştir. Kısaca tarihe tanıklık etmiştir. 1455 yılında Foça'yı alan Osmanlı Devleti kaleyi onardı. Yaz aylarında kalenin içi sergi olarak kullanılıyor. Dış tarafında takıcılar oluyor.

3. Nazmi Usta

Nazmi Usta

Burada sıra beklemeyen yoktur. Sıra beklerken sıkılmanız normal ama dondurmayı tattığınız an iyi ki beklemişim be diyorsunuz. Dünyaca ünlüdür kendisi .Sıra beklemeden tadalım diyorsanız hemen atlayın gelin çünkü yazın kuyruk metrelerce uzuyor.

4. Karataş Efsanesi

Karataş Efsanesi

Hikaye biraz uzun,ama ben size çok kısa bir özet geçeyim. Kısaca Karataş adlı taşa basan insanlar Foça'dan gitse bile nedensiz olarak tekrar buraya dönüyor. Bastınız mı çıkışınız yok.

5. Enfes Günbatımı

Enfes Günbatımı

Burda öyle bir güneş batışı var ki, sahilin hangi tarafından bakarsanız bakın her türlü harika. Bu manzarada ne yapıcağınız size kalmış. Bazıları resimdeki gibi keyfini en içten çıkarıyor.

6. Buz Gibi Suyu

Buz Gibi Suyu

E yaz ayında gelip denize girmeden ayrılmak olmaz. Ama önce uyaralım bu su buz gibi. Ama öyle bir sudur ki Foça suyu atladığınızda hem donar hemde rahatlarsınız. İlk birkaç dakika zor geçsede sonrası çok güzel oluyor. Mayosuz gelmeyin sakın.

7. Hava Durumu

Hava Durumu

Hava durumu 25 derece dese bile yanınızda mutlaka yelek, ceket bulundurun. Yağmaz denilen kar birden yağınca tişörtle kalanlar ertesi gün kalkamadılar. Ama uyaralım yaz ayı içinde geçerli bu uyarımız. Rüzgarı vurdumu insanı kötü yapar.

8. Selim Abi

Selim Abi

Unutmadan şu sonu koyalım. Selim abi vardır burda. Günes'in Oğlu diye anılır kendisi. Güneşin altında dans eder,yoga yapar, herkesle sohbet eder. Size küçük bi tavsiye bu abiyle sohbet etmeden gitmeyin Foça'dan.

Şöyle bir özet geçersek yaz ayında gidilecek yerler listesinin başına yerleştirin hemen Foça'yı.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.