OFPOF

İstanbul'un Turistler Tarafından En Sık Gezilen 10 Tarihi Mekanı

-
677
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İstanbul'un Turistler Tarafından En Sık Gezilen 10 Tarihi Mekanı
527 izlenme
Ofpofer
-

Tarih boyunca birçok olaya şahit olmuş ve buram buram tarih kokan şehir: İstanbul...

1. Ayasofya Camii

Ayasofya Camii

Ayasofya, 916 yıl boyunca kilise, 481 yıl da cami olarak hem Hıristiyanlığın, hem de Müslümanlığın hizmetinde bulundu. İlk yapıldığında Büyük Kilise (Megale Ekklesia) denilen bu muhteşem yapıt, Kutsal Bilgelik’e adandığından Ayia Sofia olarak tanınır, Fetih’ten sonra ise Ayasofya olarak anılmaya başlanır. 1935 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

2. Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı

Kapalıçarşı’nın temeli 1461 yılında atılmıştır. Dev ölçülü bir labirent gibi, 30.700 metrekarede 60 kadar sokağı, 3600′den fazla dükkânı ile Kapalıçarşı, İstanbul’un görülmesi gereken, benzersiz bir merkezidir.

3. Galata Kulesi

Galata Kulesi

Galata Kulesi; İstanbul’un Galata semtinde inşa edilen ve şehri temsil eden bir kuledir. Bu kule; 528 yılında inşa edilmiştir. Dünyanın en eski kulelerinden sayılır. Kule; Bizans İmparatoru Anastasius tarafından yaptırılmıştır. Kulenin amacı o yıllarda fener Kulesi olmasıydı. Bir rivayete göre de Galata Kulesi'ne kız-erkek arkadaşıyla giren kimse, ilerde o kişi ile evlenir.

4. Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi

Pierrer Loti Tepesi, İstanbul'un Eyüp ilçesinde Haliç'e nazır bir tepedir. Burası, adını 1876 yılında İstanbul'a gelerek buraya yerleşen ve sık sık bu tepedeki bir kıraathaneye gelmesiyle tanınan Fransız roman yazarı ve doğu bilimci Julien Viaud'dan almıştır.

5. Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii

Sultanahmet Camii Mavi Cami olarakta bilinir. İstanbul'da bugünkü Sultanahmet semtinde Sultan Birinci Ahmed tarafından yaptırılan cami; medrese, darülkurra, sıbyan mektebi, türbe, arasta, dükkanlar, hamam, darüşşifa, imaret ve üç sebilden oluşmaktadır. 1609-1620 yılları arasında Mimar Sedefkar Mehmed Ağa tarafından yapılmıştır.

6. St. Antuan Katolik Kilisesi

St. Antuan Katolik Kilisesi

Kilise; Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi üzerindedir. İnşaatı 23 Ağustos 1906 yılında, İstanbul doğumlu mimar Giulio Mongeri tarafından bina edilmiştir. İtalyan rahiplerin yönetiminde Istabul'daki en büyük Katolik kilisesi ve en büyük topluluk olan bu kilise, 15 Şubat 1912 yılında ibadete açılmıştır.

7. Feshane

Feshane

Osmanlı ordusu 19. yüzyıl ortalarına doğru zamanın akımına uyarak üniformalarında değişikliğe gitmiş ve yeni üniformaların karşılanması için II. Mahmut Feshane Dokuma Fabrikasını kurmuştur. 1893 yılında ürettikleri yünlü kumaş ve feslerle Chicago kentindeki uluslararası fuara katılmışlar ve bu fuardan bir ödül ile dönmüşlerdir. Ancak daha sonraları Osmanlı ordusu üniformalarını Avusturya'dan almaya başlayınca tesiste tamamen fes üretilmeye başlanmış ve adı "Feshane-i Amire" olmuştur.

8. Kız Kulesi

Kız Kulesi

kız Kulesi, tarih içinde gözetleme kulesi, deniz feneri olarak kullanılmış, Boğaz girişini belirten bir mihenk noktasıdır. Geçen yüzyıldaki görüntüsünü koruyan kule turizme tahsis edilmiş lokanta ve seyir balkonu ile servis vermektedir. Batı kaynakları yanlış olarak burayı sevgilisi Hera’ya kavuşmak için yüzerken boğulan Leander’in kulesi olarak isimlendirmiştir. Bu olay mitolojik hikayede Çanakkale Boğazında geçmiştir.

9. Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı İstanbul'da eskiden kalma büyük sarnıçtır. Yerebatan Sarayı adıyla anılan Bazilika Sarnıcı, İstanbul'da Ayasofya ile Cağaloğlu arasında bulunan büyük bir sarnıçtır. Günümüzde de içinde su bulunan bu büyük kapalı sarnıç, kentin su ihtiyacını karşılamak üzere îlkçağ'da yapılmıştı.

10. Unuttuğumu mu sandınız yoksa, hayır tabii ki de unutmadım. İstiklal Caddesi!

Unuttuğumu mu sandınız yoksa, hayır tabii ki de unutmadım. İstiklal Caddesi!

İstiklal Caddesi, İstanbul'un en eski semtlerinden biri olan Beyoğlu'nun merkezinde bulunan cadde. 1927'den önceki ismi Büyük Cadde anlamına gelen Cadde-i Kebir idi. Cadde boyunca mağazalar sıralanmaktadır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.