OFPOF

İstanbul'da Gezilebilecek Yerler

-
437
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İstanbul'da Gezilebilecek Yerler
434 izlenme
Ofpofer
-

İstanbul'da arkadaşlarınız, aileniz veya sevgilinizle gezebileceğiniz yerler.

1. Atatürk Arboretumu (Sarıyer)

Atatürk Arboretumu (Sarıyer)

Arboretum; “Ağaçlar ile ağaççık ve çalı gibi diğer odunsu bitkilerin yetiştirilmesine adanmış botanik bahçesi”. Literatürde yer alan şekli ile anlamı bu şekilde. Bunun en güzel örneklerinden birisi ise Sarıyer’de yer alan ve tarihi 1940’lı yıllara kadar dayanan Atatürk Arboretumu. Hem güzel bir gün geçirmek, hem 2000’e yakın bitki türünün yer aldığı bir açık hava müzesini gezmek, hem de güzel fotoğraflar çekebilmek için bir gününüzü Atatürk Arboretumu için ayırabilirsiniz.

2. Pierre Loti (Eyüp)

Pierre Loti (Eyüp)

Haliç'in o ünlü panaromasının seyredilebildiği en iyi bölge olan bu sırtlara çıkıldığında; ünlü Fransız yazar Pierre Loti'nin adını taşıyan Kahve'ye ulaşılmaktadır. İstanbul'da uzun dönemler yaşayan ve gerçek bir İstanbul aşığı olan Pierre Loti'nin asıl adı "Julien Viaud'dur". Tarihi Kahve, bahsi geçen eşsiz manzaranın seyredilebildiği en ideal yerdir.

3. Anadolu Kavağı (Beykoz)

Anadolu Kavağı (Beykoz)

Beykoz'dan sonra 10 kilometrelik yokuş ve ormanlık alanı geçip ulaşılan Anadolu Kavağı'na gelmeden önce tepede yer alan ve Yuşa Tepesi olarak bilinen yere mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Burada manzara muhteşem. Anadolu Kavağı küçük ve şirin bir sahil köyüdür. Burada çok sayıda balıkçı restoranı bulunmaktadır. Yöreye has, tost makinesinde hazırlanan krepler, deniz ürünleri ve midye tavası çok ünlü

4. Cihangir Çukurcuma

Cihangir Çukurcuma

Hoş sohbet esnafı, tarihi binaları, her dönemin ruhunu taşıyan dükkanlarıyla İstanbul’un sahiciliğini kaybetmeyen semti ve her geçen gün renklenen Çukurcuma’yı bir gününüzü ayırarak gezebilirsiniz.

5. Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı

Anadolu hisarı, 7.000 metrekarelik bir alan üzerine, Boğazın en dar noktası olan 660 metre mesafedeki bölgesine 1395 yılında, Yıldırım Beyazıt tarafından inşa edilmiştir.​İstanbul’un fethinden sonra şehre, Karadeniz’den gelecek saldırıları karşılamak üzere kullanılmıştır. Karadeniz’in tamamen Osmanlı Devletinin hakimiyetine geçmesinden sonra (16. asır) ehemmiyetini kaybetmiştir. Ancak on yedinci ve on sekizinci asırlarda Rus Kazaklarının Boğaz’a kadar uzayan akınlarının karşılanmasında Anadolu Hisarından faydalanılmıştır. Daha sonra ehemmiyetini iyice kaybetmiş, duvarına dayanmış ahşap evler ile hisar romantik bir hal almıştır. 

6. Kanlıca (Beykoz)

Kanlıca (Beykoz)

Yoğurdu ve yalılarıyla ünlü Kanlıca semti belki de Beykoz ilçesinin en tarihi semtlerinden birisidir. İskelenin yanında yer alan İskender Paşa Camisi, Kanlıca'nın tarihi yapılarından birisidir. 1560 yılında İskender Paşa tarafından yapılmıştır bu cami ve günümüzde de hizmet vermektedir. Kanlıca'ya uğradığınızda mutlaka görmenizi tavsiye edeceğimiz yer ise Mihrabad Korusu'dur. Burası hem birçok davet ve organizasyona ev sahipliği yapar hem de günübirlik ziyaretlere açıktır. harika bir boğaz manzarası sunan koruda oksijen de fazladır ve sizi İstanbul'un karmaşasından bir anda uzaklaştırıverecek kadar sakindir.

7. Karaköy

Karaköy

tarih boyunca bir liman ve ticaret merkezi olma özelliğiyle ön plana çıkan Karaköy, Bizans zamanından beri bir limana sahiptir. Yaklaşık olarak 1000 yılında Bizanslılar, Cenovalı tüccarlara bu bölgede yerleşme ve iş yapma iznini vermiştir. Köklü bir geçmişe sahip Karaköy, değişik dinlere ve değişik milletlere ait tarihi eserler açısından da zengin bir semttir. Semtte bulunan birçok kafe, ve restorant ise cabası.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.