OFPOF

İngiltere'nin Başkenti Londra'ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 9 Harika Bilgi

-
3.0b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İngiltere'nin Başkenti Londra'ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 9 Harika Bilgi
27.539 izlenme
Ofpofer
-

İngiltere'nin başkenti Londra hakkında bilmeniz gereken 9 harika bilgiyi sizin için derledik.

Londra’ya hiç gitmeyenlerimizin bilgisi, filmlerden ya da belgesellerden gördüğü çift katlı otobüs veya telefon kulübeleriyle sınırlı olabilir. Ancak Londra bunlarda çok daha fazlası. tatil planınızı Londra üstüne kurmaktan ya da rotanıza eklemekten asla pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz. Fonda United Kingdom bayrağı olan, film tadında bir tatile kimsenin hayır diyebileceğini düşünmüyoruz. Karakteristik havasıyla da meşhur olan bu ünlü şehri biraz daha tanımaya ne dersiniz?

1. Londra...

Londra...

Londra, Britanya Adası’nda bulunan İngiltere’nin güneydoğusunda kalan; Dünyanın, içerisinde çok sayıda etnik farklılığı barındıran şehirlerinden bir tanesi. Gitmeden önce “nasıl olsa hemşehrilerime rast gelirim” diye düşünseniz de birazcık İngilizce öğrenmek orada tüm insanlarla iletişim kurmanız için yararınıza olacaktır. İngilizce demişken; Londra, ülkemizden dil eğitimi nedeniyle gidilen şehirler listesinde de başı çekiyor. Gitmeden öğrenmek yerine “öğrenmek için” gitmek de doğru bir seçenek olabilir. Zira İngilizce’yi yerinde öğrenme söz konusu olduğunda ilk düşünülen şehir şüphesiz Londra.

2. İngilizce Öğrenmek İçin Birebir

İngilizce Öğrenmek İçin Birebir

İngilizce’nin öğrenilmeye gidildiği en meşhur kent olmasına rağmen, şehirde yüzlerce farklı dilin konuşulduğundan da bahsetmeliyiz. Çünkü Londra Avrupa Birliği’nin en önemli iş merkezlerinden. Milattan önce kurulmuş bir şehir için bu kadar kozmik bir nüfus yapısı ve finans merkezi olma durumu hiç de şaşırtıcı değil. Günümüzde dünyanın dört bir yanından  binlerce kaliteli iş gücü Londra’da çalışma izni almak için uğraşmaktadır.

3. Ülkedeki Etnik Dağılım

Ülkedeki Etnik Dağılım

Şehir nüfusundaki farklı etnik yapılar arasında en büyük pay büyük farkla Hindistanlılara ait. Hintlileri İrlandılar takip ediyor, onların ardından ise en fazla yabancı nüfus Cezayirlilere ait. Londra’nın ortasından akan Thames Nehri, şehir karakteristik kılan coğrafi yapılardandır. Menderes şeklinde yolunu çizmiş olan bu nehir, özellikler son yıllarda büyük oranda kirlenmeye uğramasına rağmen güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir.

4. İlk Metro

İlk Metro

Londra şehrine ait metro sistemi, dünya tarihindeki ilk metro olma özelliğine sahiptir. 1863 yılından beri faaliyette olan metro sisteminde 250’den fazla istasyon bulunmaktadır. Türkiye’deki yer altı ulaşım sistemlerinin kısıtlı olmasına alışık bünyeler ilk günlerde zorlansalar da, edindikleri küçük metro haritaları ile bu ulaşım yöntemini rahatça kullanabileceklerdir.

5. İklim

İklim

Şehrin kasvetiyle meşhur havasına değinmeden olmaz. Aslında bu kasvetli hava tüm Güney Londra’ya özgü olmasına rağmen popülaritesi sayesinde Londra ile özdeşleşmiş durumda. Tatile gittiğinizde, otelinizden çıktığınızda havanın açık ya da rüzgarsız olmasına aldanmayıp ne olur ne olmaz şemsiyenizi yanınıza alırsanız iyi etmiş olursunuz. Tabii bu yağmur sıklığı umarız sizi korkutmaz ve bol bol şehrin tadını çıkarırsınız.

6. Gece Hayatı

Gece Hayatı

Londra’nın özellikle belli bir kesimin çok seveceğini düşündüğümüz bir özelliği de gece hayatından asla ödün vermeyen bir şehir olması. Şehrin nüfusu her ne kadar iş hayatıyla ve çalışkanlığıyla meşhur olsa da bu durum Londralıları eğlenmekten asla alıkoymuyor. Gidenler de  görecektir ki Londralılar eğlenmenin hakkını gerçekten veriyor. Gece hayatını sevenler tur listelerine Londra’yı mutlaka eklemeliler.

7. Tarihi Güzellikler

Tarihi Güzellikler

Tarihe, özellikle yakın tarihe meraklı tatil severler de Londra’yı çok seveceklerdir. futbol, İkinci dünya Savaşı ve Beatles kilit kelimeleri bile neden bahsetmek istediğimiz hakkında ipucu verecektir. Big Bang sesi eşliğinde bu şehrin sokaklarında turlamak size hiç tatmadığınız tarihe tanıklık edercesine bir deneyim yaşatacaktır.

8. Otobüsler ve Telefon Kulübeleri

Otobüsler ve Telefon Kulübeleri

Şehrin kimliğiyle özdeşleşmiş en büyük ‘'Demirbaşlar'’ ise iki katlı otobüsler ve kırmızı telefon kulübeleri. Londra ile ilgili bir film ya da belgesel izlemiş hemen hemen her insanın bu demirbaşlar dikkatini çekmiştir.

9. İyi bir tatil için Londra!

İyi bir tatil için Londra!

Londra, dünyanın en karakteristik özelliklere sahip şehirlerinden biri. Bu şehirde geçireceğiniz bir tatil, dinlenmenin ve eğlenmenin ötesinde tarihe tanıklık etmiş bu kenti hissetme deneyimi olacaktır. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.