OFPOF

Fransa'nın İncisi Paris'te Gezilecek 10 Muhteşem Yer

-
503
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Fransa'nın İncisi Paris'te Gezilecek 10 Muhteşem Yer
6.091 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Şehirde attığınız her adımda şaşırmaya ve buraya hayran kalmaya kendinizi hazırlasanız iyi edersiniz.

Paris Fransa'nın incisi. Tarihi, mimarisi ve muazzam tarihi yapılarıyla sizi içine çeken ender şehirlerden biri. Sokak sokak gezmek isteyeceğiniz ve neredeyse her sokağın kendine özel bir tarihi olan şehirdir burası. Zengin mutfağıyla, gece tamamen parlayan ışıklarıyla Paris'i gezmek resmen onu yaşamak olacak sizin için. Tabii gezerken birkaç Fransızca kelime bilseniz iyi olur. Çünkü Fransızlar ingilizce konuşulmasından pek memnun olmuyorlar ki kendileri de özellikle turistlerle Fransızca konuşmak, onlarla Fransızca konuşarak anlaşmak istiyorlar. 

Size Paris'te gezebileceğiniz ve hayran kalacağınız 10 muhteşem yeri paylaşıyoruz.

1. Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali

Gezinizin ilk sırasında olması gereken Notre Dame Katedrali, 167 yılda tamamlanmış Paris'in en ünlü yapısıdır. Fransız gotik mimarisinin en gözde örneği olan yapı, Avrupa'nın ilk gotik katedrallerinden biridir. İşlemeli camlarıyla ve heykelleriyle ünlü olan bu muhteşem yapı bünyevilik içermesi nedeniyle Naturalizm akımının özel bir örneğidir. İçerisinde gezilmesi gereken en önemli bölümü Hazine odalarıdır. Burada Hristiyanlığın doğuşundan itibaren yapılan el emeği ürünler, kutsal emanetler ve Hz. İsa'nın çarmıha gerildiği çarmıhın tahta parçalarını görmeniz mümkün. Eğer tarih tutkunuysanız Notre Dame Katedrali tam size göre!

Ziyaret Saatleri: Her gün saat 07.45 - 18.45 arasıdır. (Haftasonu 19.30)
Giriş Ücretleri: Her ayın ilk pazar günü ücretsiz olup diğer günler ise 8 Euro'dur.

2. Aşkınızı kilitleyip nehre atacağınız yer: Pont Des Arts - Sanat Köprüsü

Aşkınızı kilitleyip nehre atacağınız yer: Pont Des Arts - Sanat Köprüsü

Paris'in en romantik ilk 3 yerinden biri olan ve romantizmin doruklarda yaşandığı Pont Des Arts köprüsü. Çiftler, isimlerinin baş harflerini asma kilitlerin üzerine yazarak onları kilitleyip anahtarını da nehire atıyor. Böylelikle birbirlerine olan aşklarını sembolleştirmiş oluyorlar. Köprü o kadar çok doludur ki yeni bir kilit asmanız son zamanlarda neredeyse mümkün değildir. Katedral manzarası olan bu köprüye dilediğiniz zaman gidip aşkınızı sembolize edebilirsiniz.

3. Sainte Chapelle Kilisesi

Sainte Chapelle Kilisesi

Fransa'nın en ünlü gotik mimarilerinden biri olan Sainte Chapelle kilisesi, dünyaya adını tarihinden sonra cam vitraylarıyla duyurmuştur. Heykelleri, kutsal emanetleri ve İsa'nın Penceresi bölümleri kilisenin en bilinen bölümleridir. Büyüleyici pencerelere sahip bu kilisenin en güzel penceresi İsa'nın Çilesi Penceresi diye de bilinen Son Akşam Yemeği betimlemesidir. 
 

Ziyaret Saatleri: 09.30 - 18.00 arasıdır.
Giriş Ücreti: 8 Euro'dur.

4. Fransa'nın sembolü: Eiffel Tower - Eyfel Kulesi

Fransa'nın sembolü: Eiffel Tower - Eyfel Kulesi

Yolda yürüken Hintlilerin işlettiği dükkanlar artıyorsa Eyfel kulesine yaklaştınız demektir. 1889 yılında Fransız Devrimi'nin 100. yılı dolayısıyla dünya Fuarı için geçici olarak yapılan Eyfel Kulesi'nin bu kadar uzun kalacağı kimsenin aklına gelmemiştir herhalde. Mimarisiyle, görünüşüyle ve çekiciliğiyle dünyanın en fazla turist çeken yerlerinden biri olan Fransa'nın sembolü Eyfel Kulesi, ihtişamıyla onu gören herkesi kendisine hayran bırakıyor. Paris'e Işıklar Şehri denmesinin en büyük etkeni olan kule, özellilkle gece olduğunda yaydığı ışıkla bunu çok iyi bir şekilde kanıtlıyor. 324 metre yükseliğinde olan kulenin ilk iki katında restorantlar ve ilk katında kulenin tarihiyle ile ilgili olan bir sergi bulunur. Yapıldığı ilk zamanlar Fransız mimarlar tarafından beğenilmeyen ve hemen yıkılması istenilen tarihi yapı, yılda 6 milyon turist çekerek aslında o kadar da kötü olmadığını bize gösteriyor.

Ziyaret Saatleri: Her gün açık olan Eyfel kulesine 09.30 - 23.45 arasında giriş yapabilirsiniz.
Giriş Ücreti: Her kat için farklı ücretlendirmesi vardır. 1. kat 4 Euro ve 3.kat 12 Euro'dur.

5. Seine Nehri

Seine Nehri

Fransa'nın 2. en uzun nehri olan Sen nehri, özellikle geceleri düzenlenen tekne turlarıyla görsel açıdan daha da çekici hale geliyor. Tekne ile gezerken sağınızda muhteşem Notre Dame Katedrali, üstünüzden geçen tam 32 adet köprü ve Eyfel Kulesi'nin altından geçerken size sunulan muhteşem bir görsellik. Köprülerin 5'i yayalara ve 2'si de demiryoluna ayrılmıştır. Paris'e gelip de Sen nehri üzerinde tura çıkmadıysanız geceniz o kadar da eğlenceli geçmiş sayılmaz. 

Tur Ücreti: 1 günlük 15 Euro 2 günlük ise 18 Euro'dur.

6. Sacré-Cœur Bazilikası - Ressamlar Tepesi

Sacré-Cœur Bazilikası - Ressamlar Tepesi

Notre Dame Katedralinden sonra en çok ziyaret edilen 2. anıt olan Sacré-Cœur, gerek mimarisiyle gerek konumuyla özellikle son yıllarda ziyaretçi akınına uğramıştır. 1200'lü yıllardan beri yerleşke olan bu yer, son 200 yılda entellektüellerin ziyaretiyle de popülerliğini iyice arttırmıştır. Gezip görülmesi gerekenler listesinin en üst sıralarında bulunması gereken bu yapının etrafında dolaşarak da ressamların büyük bir ustalıkla çizilmiş resimlerini görebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 06.00 - 22.30 arası 
Giriş Ücretleri: Kubbeye giriş ücreti 5 Euro'dur.

7. Louvre Piramidi

Louvre Piramidi

Piramidin sadece Mısır'da olmadığının en büyük kanıtı olan Louvre Piramidi, dünyanın en çok ziyaret edilen müzesidir. Tasarımıyla ve mimarisiyle oldukça ilginç duran bu yapı yılda 9 milyon turist ağırlayarak ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor. Bünyesinde 35.000 eser barındıran müzede 1 gününüzü harcamanız bile yetmeyebilir. 

Ziyaret Saatleri: Salı günleri hariç 09.00 - 18.00 arası açık, Çarşamba ve Cuma günleri ise 21.45'e kadar açıktır.
Giriş Ücretleri: 12 Euro'dur.

8. Montmartre Tepesi

Montmartre Tepesi

Paris'in en yüksek noktasını oluşturan bu tepe tam 59 kattır. 59. katına çıktığınızda tamamen Parisi'i deyim yerindeyse ayaklarınız altına almış oluyorsunuz. Şanzelize ve diğer bütün tarihi yapıları buradan kuş bakışı olarak görmeniz mümkün. Paris'te kısa süre bile kalsanız dahi burayı haritanızda işaretlemeden asla gitmeyin. 

Ziyaret Saatleri: Her Gün 10.00 - 18.00 arasıdır.
Giriş Ücreti: Çocuklar için 3.5 Euro, yetişkinler için ise 6 Euro'dur.

9. Centre Pompidou - Centre Pompidou Kültür Merkezi

Centre Pompidou - Centre Pompidou Kültür Merkezi

1977 yılında yapılmış bu bina Paris'in en sanatsal ve en görsel binasıdır. Yapıldığı ilk zamanlar Paris yerlisi ve mimarlar tarafından çok beğenilmeyen bu eser, turistler tarafından büyük bir ilgi görüyor. Dışardan bakıldığında iskelet gibi bir görünümü olan bu sanatsal eserin rengarenk boyanmış boruları da iskeletin bir anlamda iç organlarını temsil ediyor. Maviyle boyanmış boruları havayı, kırmızı kan dolaşımını, sarı elektiriği, yeşil ise insan içindeki sıvıyı temsil ediyor. İçerisinde ise farklı kültürlerin kütüphaneleri, resim sergilerini görebilirsiniz. Görsellik ve mimarisiyle kesinlikle görülmesi gereken bu şahane eser sanatsever turistler tarafından da çok büyük ilgi görüyor.

Ziyaret Saatleri: Salı günleri kapalıdır. Diğer günler 11.00 - 22.00 arası açıktır.
Giriş Ücretleri: Çocuklar için 8 Euro, yetişkinler için ise 12 Euro'dur.

10. Avenue des Champs-Elysées - Şanzelize Bulvarı

Avenue des Champs-Elysées - Şanzelize Bulvarı

Paris'in kalın kaldırımlarında gezerken neredeyse her köşe başında olan kafelerde soluklanıyorsanız, sağınızda solunuzda alışveriş yapabileceğiniz mağazalar varsa evet doğru yerdesiniz. Şanzelize! Parislilere göre artık sadece turistlerin uğrak mekanı olan Şanzelize, gerek dükkanlarıyla gerek ağaçlıklı kaldırımlarıyla gerekse cıvıl cıvıl insanıyla kesinlikle gezip görülmesi gereken yerlerden. Ülkemizdeki dahi şarkılara konu olan bu güzide caddede adeta kaybolmak isteyeceksiniz.  Modaya dair kozmetiğe dair hemen hemen her şeyi bulabileceğiniz görkemli cadde özellikle bayanlara çok iyi gelecek. 

Paris, gerek sosyal anlamda gerek tarihsel anlamda gerekse gezme anlamında çok zengin bir başkent. Avrupa turu yapmak istiyorsanız ve hangi şehirleri gezeceğinizin listesini yapıyorsanız Paris'i bu listeye kesinlikle eklemelisiniz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.