OFPOF

Eğlencenin Had Safhada Yaşandığı Festivaller

-
1.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Eğlencenin Had Safhada Yaşandığı Festivaller
10.269 izlenme
Ofpofer
-

Milyonlarca insanı her yıl belirli günlerde bir araya getiren ve unutulmayacak anılar biriktirmemizi sağlayacak olan festivaller..

Dünyanın birçok yerinde değişik amaçlarla birçok renkli capcanlı festivaller düzenlenmekte. Aslında çoğunun çıkış noktası her ne kadar dini temellere dayansa da bu gelenekler zamanla insanoğlunun eğlence arayışlarına yenik düşmüş ve festival adı altında her yıl düzenlenmeye başlanmıştır.

Mardi Gras

Mardi Gras

amerika'nın New Orleans eyaletinde düzenlenir.Mardi Gras Festivali Büyük Perhiz arifesi olan salı günügerçekleştirilir. Bu salıya Tövbe Salı'sı da denir.Bu salı pasklaya tarihlerine göre 2 Şubat ile 9 Mart tarihleri arasında herhangi bir salı günü düzenklenmekte.Mardi Gras , Fransızcada yağlı salı anlamına gelmekte ve oruca başlamadan önce dilediğince yemek yiyebileceğin son salı gecesi anlamını taşır.Evet Fransa kökenli bir festival bu ancak göçmenler sayesinde Amerika'ya kadar taşınmıştır.Günümüzde ise en büyük ve en popüler Mardi Gras ise New Orleans'da gerçekleşmekte.Dans ve tiyatro gösterilerinin yanı sıra rengarenk kıyafetleriyle baş gösteren katılımcılar , yiyecekler , içecekler ve gün boyu sürecek büyük bir eğlence .

St.Patrick's Günü Festivali

St.Patrick's Günü  Festivali

İrlanda'nın Dublin kentinde düzenlenir.St. Patrick's anısına düzenlenir aslında çünkü St.Patrick's İrlanda'nın koruyucu azizlerinden biridir.17 Mart'ta kutlanır. İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda olmak üzere birçok yerde resmi tatil günüdür aynı zamanda.Festivalin ilk rengi aslında maviydi daha sonra İrlanda'nın simgesi olan 3 yapraklı yoncanın rengini aldı ve yeşil kullanılmaya başlandı.Yeşillerle katılan kişilerin dini etkinlik olmasına rağmen çok harika zaman geçirdiklerine hiç şüphe yok.Değişik renk cümbüşüne sahip konvoy ise festivalin en eğlenceli anlarından biri.

Holi

Holi

Bu festivalin kökeni aslında bir Hint efsanesine dayanıyor.Her yıl ay dolunay konumuna geçtiği zaman yapılan bir etkinlik. Etkinlik 2 gün sürüyor ve etkinliğin ilk gününde evde yemek yemeden tanrılara ve ailede hayatını kaybetmiş kişilere önce şekerli pirinç ve su sunulur.Daha sonra bu yiyecekler kutsal hayvanları ineklerine de verilir ve inek dışkısını da kullanarak meydanda büyük bir ateş yakarlar.
2.gün ise ateşin ardından kalan küllerle oynanan  gündür.Yıllar içinde konsept az biraz değişmiş tabi külün yerini rengarenk tozlar almış.Hindistan dışında Nepal ve Bangladeş'te de kutlanan bir etkinliktir Holi.

Love Parade

Love Parade

Almanya'da Berlin'de düzenlenen bu etkinlik aslında bir dans müzik festivalidir. İlk olarak 1989 yılında Batı Berlin'de gerçekleştirilmiş ve şimdiye kadar geleneksel olarak her sene düzenlenmeye devam etmiştir. Bazen Almanya'nın farklı şehirlerinde de düzenlense de ana noktası Berlin'dir.2010 yılında ise u festival kötü olaylara tanıklık etti malesef çıkan izdiham sonucu 500 'e yakın katılımcı yaralanırken 21 katılımcı ise hayatını kaybetti.

Venedik Karnavalı

Venedik Karnavalı

Düzenlendiği ilk tarih tam olarak bilinmese de tarihi rönesansa kadar dayandığı ileri sürülmekte. Çıkış yeri ise İtalya - Venedik tabii ki. Festival paskalya öncesi yapılır ve yaklaşık 10 gün sürer.Bu festivalin simgesi ise değişik konsepte maskeler. Turistler ve yerli halk farklı maskelerle Venedik sokaklarını turluyor. Karnaval her yıl farklı bir temaya odaklanır ; tarihi yerler , balolar ve mekanlar da buna göre şekillenir.Etkinlikler genelde Saint Marks meydanında düzenleniyor.

Domates Festivali

Domates Festivali

Yaklaşık 70 yılır İspanya'da süregelen bu festival katılımcıları Bunol köyünde biraraya getiriyor.Festival ise başlangıç top atışıyla başlıyor ve 1 saat boyunca insanlar birbirlerine domates atarak eğlencenin dibine vuruyorlar. Evet söz konusu tonlarca domates ama insanlar senede bir kere yapılan bu etkinlikte ne kadar domatesi heba ettiklerini pek de umursamıyorlar.Ağustos ayının son çarşambası başlayan festival genelde 1 hafta boyunca devam ediyor.Sokakta müthiş bir çevre kirliliği olmasına rağmen köylüler buraya turistlerin gelmesinden oldukça memnun.

Oktoberfest

Oktoberfest

Almanya'nın Münih şehrinde kutlanan bu festival eylül ayının son günleri başlar ve ekim ayının ilk günlerine kadar devam eder. Yani yaklaşık 2 hafta denilebilir. Ve her yıl yaklaşık 6 milyon kişi bu festivale katılıyor.Festivalin simgesi ve en önemli özelliği ise su gibi bira içilmesi.Bu kutlamalar için özl bir Oktoberfest birası mayalanır ve bu bira hem tat hem de alkol bakımından biraz daha sert ve koyu renkli.Birayı Mass denen özel bardaklarda ikram ediyorlar.

Rio Karnavalı

Rio Karnavalı

Dünyanın belki de en çok bilinen karnavalı . Her yıl Hristiyanlık dinindeki büyük perhizden önce başlar . Milyonlarca insan ise sokaklarda çılgınca eğlenir.Brezilya'da Rio de Janeiro bu festivale ev sahipliği yapıyor.Dünyaca ünlü samba okullarının geçidi .yarışmalar ve muhteşem danslar ise en can alıcı noktalar.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.