OFPOF

Dünyanın Gerçekten Donmalık Yerlerinden Biri: Oymyakon

-
4.0b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dünyanın Gerçekten Donmalık Yerlerinden Biri: Oymyakon
13.083 izlenme
-

Soğuğun başımıza ciddi anlamda vurduğu bu günlerde gözümüzü daha soğuk yerlere çevirip belki de avunabiliriz.

Şu günlerde Türkiye’nin neredeyse her yeri beş dakikalık mesafeyi bile yürürken donmak için müsait. Okullar kar nedeniyle tatil edilmiş, yollarda buzlar erimek bilmiyor… Yer yer bırakın buzda yürümenin zorluğunu, yüksek santimlere ulaşmış karın içinde yürümek cambazlık istiyor. Sanki bu soğuklar da geçmeyecek gibi korkuyor insan haliyle. Halbuki yaz gelecek, bizi bunaltan güneş tepemizden ‘merhaba’ dediği zamanlar ‘ah kış gelse bir an önce’ demeye de başlayacağız elbette. O zaman bugünlerde ‘beterin de beteri vardır’ deyişimize anlam yükleyebilmek adına bir paylaşım yapmak gerekir. 

Eksi dereceler hayat şartı.

Eksi dereceler hayat şartı.

Havaların eksilerde seyrettiği bu günlerde acaba dünyanın daha soğuk bir yeri olan Oymyakon’da genel olarak hava sıcaklıkları nasıl, bakmak gerekir. 

Vejeteryanlara kötü haber!

Vejeteryanlara kötü haber!

Köy Rusya’nın kuzeyinde bulunuyor ve son derece soğuk olduğu için, toprak da buz tutuyor haliyle. E vejeteryanlar için bu oldukça kötü bir haber. Çünkü donmuş toprakta tarım yapılamıyor maalesef. Tek gıda et. 

Sular donmamalı.

Sular donmamalı.

İnsanlar soğuk hava şartlarında daha fazla aksaklık yaşamamak için yaşamlarını ona göre dizayn ediyor. Mesela suyun burada akışkan bir şekilde kalması mümkün değil. Bu yüzden su tesisatında değişikliğe gidilmiş. Bir nevi yerden ısıtmalı gibi kendinden ısıtmalı garajlarla suyun donması engellemeye çalışıyorlar. 

Soğuk ve açlık.

Soğuk ve açlık.

hayvanlar için de soğuklar oldukça zorlu. Bu yüzden yöre insanları hayvanları hiç aç bırakmıyor. 

Sıcak kalmak.

Sıcak kalmak.

Burada soğuktan korunmak için büyük önem teşkil ediyor. 

Acaba Türkiye'den ne kadar soğuk?

Acaba Türkiye'den ne kadar soğuk?

Sıcacık evimizde otururken sadece okurken dahi üşümemize neden olacak bilgileri paylaşalım şimdi de. Ocak ayında köy ortalama olarak -50 derecede seyrediyor. Ancak ortalama dedik tabiî ki bazen -75’leri bile bulabiliyor soğuklar. Daha da kötüsü insanlar tuvaletlerini yapmak için evlerinden dışarı çıkmak zorundalar çünkü genel olarak evlerin içinde tuvalet bulunmuyor. Köyde de yaklaşık olarak 550 kişi yaşıyor. 

Güneş enerjisi önemli.

Güneş enerjisi önemli.

Aralık ayı güneş enerjisinden faydalanmak açısından en verimli ay. Tam 3 saat güneş ışığından faydalanılabiliyor. Yaz aylarında 21 saate kadar güneşle beraber olmak mümkün ancak ne kadar ısı yayar orası tam belli değil. 

Yine de gitmek isterseniz...

Yine de gitmek isterseniz...

‘Ben soğuğu seviyorum, keşfetmeyi de seviyorum’ diyorsanız ziyaret ettiğinizde çok farklı bir deneyim olacağı kesin. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.