OFPOF

Dünyanın En İlginç Yeryüzü Şekilleri: Cennet Cehennem Çökükleri

-
2.0b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dünyanın En İlginç Yeryüzü Şekilleri: Cennet Cehennem Çökükleri
1.684 izlenme
-

Ülkemizde görülebilecek en büyüleyici yeryüzü şekilleri arasında yerini alan Cennet Cehennem mağaraları'nı keşfetmek bir ayrıcalıktır.

Oldukça derin ve büyük çukurlardan meydana gelen Cennet ve Cehennem mağaraları, yeryüzünün en olağanüstü yapıya sahip şekilleri arasındadır. Mitolojik efsanelere konu olmuş antik sırlar diyarı olan bu harikulade yeryüzüşekilleri, halk arasında Cennet-Cehennem çökükleri olarak adlandırılmaktadır.

Şimdi bu muhteşem ve bir o kadar da gizemli atmosfere sahip olan Cennet-Cehnnem mağaralarında  kısa ama birbirinden ilginç 7 fotoğraf karesi eşliğinde keyifli bir  geziye çıkalım.

İşte Cennet -Cehennem obrukları ve sizleri bambaşka bir atmosfere taşıyacak muhteşem yolculuğumuz başlıyor;

1. Cehennem Mağarası (Çöküğü)

Cehennem Mağarası (Çöküğü)

Bir yeraltı deresinin neden olduğu kimyasal erozyon neticesinde meydana gelen çöküntü sonucunda doğan bir yeryüzü şekli olarak ortaya çıkmıştır.

2. Cehennem Çöküğünün Özellikleri

Cehennem Çöküğünün Özellikleri

110 metre civarında derinliği bulunan cehennem çukuru, iç bükey kenarlara sahip olması sebebiyle dik ve dar bir yapı sergilemektedir. Sahip olduğu bu özellik sebebiyle Cehennem çukuru tabanı inişe oldukça elverişsizdir. Cehennem çukuruna iniş için özel bir donanım gerekmektedir.

3. Cennet Mağarası Girişi

Cennet Mağarası Girişi

Cehennem çöküğünü n 200 metre kadar güneyinde konumlanmış olan Cennet mağarasının hemen girişinde antik Meryem Ana kilisesi karşınıza çıkar.

4. Cennet Mağarası İçinde Bulunan Tarihi Yapı

Cennet Mağarası İçinde Bulunan Tarihi Yapı

 Mağara 135 metre civarında bir derinliğe sahiptir. Mağaranın tabanına inen merdiveni takip ettiğinizde Helenistik dönemden günümüze ulaşabilen antik Zeus tapınağı sizleri karşılar. 

5. Cennet Mağarası Zemini

Cennet Mağarası Zemini

Mağaranın zeminine ulaşıldığında, yeraltından akıp gitmekte olan akar suyun büyüleyen nitelikteki sesini duyabilmek mümkündür. 

6. Cennet Cehennem Mağaraları

Cennet Cehennem Mağaraları

Her iki yeryüzü şeklinin oluşumu, yeraltı deresinin neden olduğu kimyasalerozyon neticesinde tavanın çökmesi sonucu gerçekleşmiştir. Her iki mağaranın ortak özelliği keskin köşeli çukurlar formunda olmalarıdır. Her iki büyük çukur niteliğindeki yeryüzü şekli de yeraltı mağara sisteminin, aşındırıcı akar suyun etkisi sonucunda tavanın çökmesiyle meydana gelmiştir. Bu iki çöküğün oluşumu sırasında yukarıdan aşağıya düşmüş olan büyük kütlelere ve biloklara rastlanır.

7. Cennet Cehennem Mağaraları Nerededir?

Cennet Cehennem Mağaraları Nerededir?

Cennet cehennem mağaraları,Mersin'e bağlı Silifke sınırları içinde yeralır.

8. Cennet Cehennem Mağaralarına Nasıl Gidilir?

Cennet Cehennem Mağaralarına Nasıl Gidilir?

Silifke'ye 22 km. mesafede olup Mersin Kızkalesine ise 70 kilometre uzaklıktadır. Silifke Mersin karayolunun 20. kilometresinden ayrılarak 2 kilometrelik dağ yolunun takip edilmesiyle ulaşılabilmektedir. Dağ yolu üzerinde lokanta ve kafeler bulunmaktadır. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.